شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

ابهام در فهرست بدهکاران به صنعت بیمه؛ اقدامات بعدی در راه است

یک روز پس از انتشار عمومی «فهرست بدهی سررسید شده بیمه گذاران به صنعت بیمه برای مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال» که شامل نام ۱۶۴ بدهکار بود، بیمه مرکزی با تغییر وضعیت ۹ بدهکار، فهرست جدیدی را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پس از انتشار فهرست نخست از سوی بیمه مرکزی، ابهاماتی درباره اسامی مندرج در آن مطرح شد. یکی از مهمترین این ابهامات، این بود که چرا نام همه نمایندگان حقیقی مطرح شده در فهرست بدهکاران، فقط مربوط به یک شرکت بیمه است؟ آیا از میان بیش از ۳۰ شرکت بیمه فعال، فقط نمایندگان یک شرکت دارای بدهی عمده به شرکت ها هستند؟

همین ابهام اولیه باعث شد که خبرنگار ما با چند نماینده که نام آنها در این فهرست درج شده بود، تماس گرفته و ماجرا را جویا شود. جمع بندی انجام شده از گفت و گو با این افراد آن بود که «احتمالا اشتباه شده است!» همچنین بررسی ها نشان می دهد که شرکت بیمه مذکور، اطلاعات کاملی از میزان بدهی نمایندگان خود را به بیمه مرکزی ارسال کرده است، اما سایر شرکت ها به این موضوع چندان پایبند نبوده اند و از این رو، اطلاعات دقیقی از میزان بدهی آنها وجود ندارد.

همچنین برخی کارگزاری های بزرگ که پیش از این به عنوان بدهکاران کلان صنعت بیمه شناخته می شدند، در فهرست کنونی جایی ندارند و این سوال اکنون مطرح است که آیا آنها همه بدهی خود را با شرکت های بیمه تسویه کرده اند؟

با همین ابهامات و در حالی که گفت و گوی مجید مشعلچی، قائم مقام بیمه مرکزی با روابط عمومی نهاد ناظر صنعت بیمه نیز از عدد «۱۶۴ بیمه گذار بدهکار» یاد کرده بود، بیمه مرکزی فهرست پیشین را با فهرست جدید جایگزین کرده است که در آن اگر چه میزان جمع بدهی به صنعت بیمه تغییر نداشته، اما تعداد ردیف های بدهکاران از ۱۶۴ به ۱۵۵ کاهش یافته است. به عبارت دیگر، در فهرست جدید، وضعیت ۹ نفر از بدهکاران تغییر کرده است.

وی در این گفت و گو همچنین اعلام کرده است که « ۳ بیمه‌گذار هم بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدهی سنواتی دارند» اما در هر دو فهرست منتشر شده، تنها نام بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز شرکت ملی نفتکش ایران با بدهی بالای یک هزار میلیارد تومان دیده می شود و مشخص نیست بدهکار سوم این لیست، چه کسی است.

 

اقدامات بعدی در راه است

قائم مقام بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره این که چرا فقط نام نمایندگان یک شرکت بیمه ای در این فهرست آمده است، گفت: اصل موضوع این نیست. اصل، اعلام نام بدهکاران بود که انجام شد.

مجید مشعلچی با بیان این که برخورد با بدهکاران و تحلیل بدهی ها در مرحله بعد است، در پاسخ به این سوال که آیا اعلام عمومی اسامی بدهکاران در وصول بدهی آنها تاثیری دارد، اظهار کرد: اقدامات بعدی مهمتر است و ما در حال برنامه ریزی برای آن هستیم.

 

اصلاح فرهنگ اقتصادی در صنعت بیمه

عضو هیات مدیره شرکت بیمه نوین نیز با بیان این که بیمه مرکزی بر اساس قانون به صورت دوره‌ای، فهرست بدهکاران کلان به شرکت های بیمه را منتشر می کند و این اقدام مثبتی در حوزه شفافیت و وظیفه نظارتی این نهاد است، گفت: نکته مهم‌تر این است که این امر بتواند مبنایی بر اصلاح فرهنگ اقتصادی در صنعت بیمه و در نهایت اقتصاد کشور شود.

آرام رشیدی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به این که مطابق ماهیت شرکت های بیمه، بی شک انضباط مالی برای آنها بسیار حائز اهمیت است، افزود: این امر در صنعت بیمه متاثر از موضوعات مختلف است؛ نگاهی به گروه های موجود در لیست اخیر و سهم شرکت ها و سازمان های دولتی و کارگزاران در آن، گویای بخشی از این مسائل است. مواردی مانند نفوذ در حاکمیت شرکتی و حوزه سهامداری و روابطی که در شرکت های بیمه حساس و پیچیده است و بخش بزرگی از اقتصاد کشور مانند نظام بانکی کشور هم تحت تاثیر آن است.

وی اظهار کرد: این مسئله را هم نباید نادیده گرفت که بسیاری از مراودات مالی بین بیمه گزاران و کارگزاران و شرکت های بیمه در نحوه دریافت حق بیمه بر مبنای تفاهم و توافقاتی است که ممکن است منطبق بر آیین نامه های مالی و نظارتی نباشد، اما با در نظر گرفتن فضای اقتصادی کشور، این فرایند برای بسیاری از شرکت های بیمه ای غیرقابل اجتناب شده است.

رشیدی ادامه داد: در انتشار چنین لیست هایی باید متوجه عوامل زیادی بود که در به وجود آمدن چنین لیستی در صنعت بیمه مانند دیگر حوزه های اقتصاد در کشور دخیل بوده است. اخذ نتیجه از این اقدام هم نیازمند تحلیل و آسیب شناسی کاربردی توام با اراده و عملکرد‌ نظارتی از سوی نهاد مربوطه و انجام وظیفه رسانه‌های آزاد است.

فهرست اول و فهرست دوم بدهکاران عمده به صنعت بیمه را می توانید از اینجا ببینید.

کد خبر: 18722

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *