شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می شود، محرمانه شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، همزمان با هفته دولت سال جاری، سامانه «دولت سنج» تازه ترین اطلاعات عملکردی همه دستگاه های دولتی از جمله بیمه مرکزی را منتشر کرد. این سامانه که گام بسیار بزرگی در راستای شفاف سازی اطلاعات به شما می رود، داده های قابل توجهی از عملکرد بیمه مرکزی را به نمایش گذاشت. نمونه هایی از این اطلاعات را در گزارش های پیشین خوانده اید.

پایان ماجرای «تابعیت مضاعف» مدیران صنعت بیمه

نگاهی به تحصیلات غیرمرتبط «مدیران حرفه ای» نهاد ناظر صنعت بیمه

انتشار نمودار «مدت زمان رسیدگی به شکایات در شرکت های بیمه»

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه سال ۱۴۰۱ مشخص شد

ماجرای تحقق ۲۰۰ درصدی هدف «مولدسازی» در بیمه مرکزی چیست؟

درباره شفاف سازی اطلاعات صنعت بیمه

حالا اما با گذشت مدتی از انتشار این اطلاعات، بیمه مرکزی تصمیم گرفته است بر بخشی از نتایج مربوط به محاسبه «ضریب نفوذ بیمه»، مهر محرمانگی بزند، به گونه ای که عموم مخاطبان سامانه دولت سنج که پیش از این به نتایج بررسی این شاخص مهم دسترسی داشتند، اکنون با پیامی مواجه می شوند که اعلام می کند «بنا به درخواست، عملکرد و امتیاز محرمانه می باشد.»

به عبارت دیگر، مخاطبان این سامانه می توانند هدف گذاری بیمه مرکزی برای ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۴۰۰ را با رقم ۳ درصد مشاهده کنند، اما درباره این که چه میزان از این هدف محقق شده است، اطلاعاتی به آنها داده نمی شود. گرچه پایگاه خبری خرد و کلان، پیشتر این اطلاعات را به طور کامل منتشر کرده است!

انتشار این رقم، بازتاب گسترده ای در میان فعالان صنعت بیمه داشت. برخی آن را نشانه کم کاری در تنوع محصولات و یا استفاده از راهکارهای نوین فروش دانسته بودند، اما برخی اساسا نحوه محاسبه ضریب نفوذ را زیر سوال بردند.

«مجید بهزادپور» رئیس کل پیشین بیمه مرکزی در آخرین نشست خبری خود، با بیان این که «ضریب نفوذ بیمه جهانی هم کاهش یافته است» و یا «نحوه محاسبه GDP تغییر داشته است»، در این باره گفت: بر اساس قیمت های سال ۱۳۹۵، ضریب نفوذ بیمه در کشور ما حدود ۳٫۰۴ است.

به گفته او، فروش خدمات بیمه ای در کشور ما رشد خوبی داشته و به عنوان مثال تعداد افرادی که تحت پوشش بیمه زندگی هستند طی یک سال گذشته از ۱۷٫۲ به ۲۰ میلیون نفر رسیده است، اما یکی از عوامل مهمی که باعث شده ضریب نفوذ بیمه در کشور رشد مطلوب نداشته باشد، نرخ بسیار پایین خدمات بیمه ای است، به گونه ای که تورم در سایر بخش ها اقتصادی، به مراتب بالاتر از تورم در خدمات بیمه ای است. ضریب نفوذ، حاصل تقسیم حق بیمه تولیدی بر GDP است.

کد خبر: 18086

این را نیز بررسی کنید

قائم مقام بیمه مرکزی: اطلاعات به سرقت رفته از بیمه گزاران، قدیمی است

قائم مقام بیمه مرکزی اطمینان داد که اطلاعات به سرقت رفته از بیمه گزاران، نمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *