دوشنبه , ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

دفاع سخنگوی بیمه مرکزی از رشد یک دهم درصدی ضریب نفوذ بیمه

پس از انتشار مطلبی با عنوان «گزارش یک تحلیل گر مالی معتبر از وضعیت «دلسردکننده» بیمه در ایران» و نیز گزارش «رشد ضریب نفوذ بیمه در سال آینده، فقط یک دهم درصد!» ، حالا سخنگوی بیمه مرکزی می گوید که رشد ضریب نفوذ بیمه در لایحه بودجه سال آینده بر اساس «واقعیت های اقتصادی جامعه» پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که انتظار می رفت ضریب نفوذ بیمه به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشور، هر سال با رشد قابل توجهی مواجه باشد، اکنون اما مشخص شده است که نه تنها در محاسبه این شاخص، ابداعاتی صورت گرفته، بلکه هدف گذاری آن نیز به میزان چشم گیری ناامید کننده است.

آن طور که سالنامه آماری بیمه مرکزی اذعان می کند، در محاسبه ضریب نفوذ سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، حق بیمه تولیدی شرکت آتیه سازان حافظ نیز محاسبه شده است، در حالی که این شرکت، بیمه گر نیست و اساسا در فهرست شرکت های بیمه مورد تایید بیمه مرکزی هم قرار ندارد. با این حال، حق بیمه تولیدی آن گویا آن قدر چشمگیر بوده است که بیمه مرکزی تلاش کرده برای افزایش صوری ضریب نفوذ هم که شده، آن رقم را در محاسبات خود بگنجاند.

با این که در سال های پیش، نهادهای رسمی بر افزایش ضریب نفوذ بیمه به عنوان یک شاخص کلیدی تاکید داشته و آن را دستاوردی برای خود می دانستند، اما اکنون شرایط به گونه ای رقم خورده که هدف گذاری برای رشد یک دهم درصدی ضریب نفوذ، علنا در لایحه بودجه گنجانده شده است.

بر اساس آنچه بیمه مرکزی اعلام کرده است، ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۹ معادل ۲٫۲ درصد بوده که این رقم در سال گذشته به ۱٫۹ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی بیمه مرکزی در این باره به خبرنگار ما گفت که رشد یک دهم درصدی ضریب نفوذ بیمه در لایحه بودجه سال آینده، بر اساس «واقعیت های اقتصادی جامعه» پیش بینی شده است.

مجید مشعلچی با بیان این که پیشتر هدف گذاری های خوش بینانه درباره ضریب نفوذ را در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شاهد بوده ایم، افزود: اکنون آنچه پیش بینی شده، مطابق واقعیت است و چشم انداز ما این است که تا پایان برنامه هفتم توسعه، ضریب نفوذ بیمه در کشور به رقم ۳ درصد برسد.

وی با اشاره به این که افزایش نرخ رسمی و نرخ بازاری ارز، معادلات تازه ای را در حوزه اقتصاد کشور رقم زده است، خاطرنشان کرد: این شرایط، معادلات صنعت بیمه را نیز تغییر خواهد داد و در نتیجه حق بیمه تولیدی و نیز ضریب نفوذ بیمه نیز تغییراتی خواهند داشت.

سخنگوی بیمه مرکزی تاکید کرد: آنچه به عنوان رشد ضریب نفوذ بیمه در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است، یک رشد معقول است که امیدواریم محقق شود.

گزارش یک تحلیل گر مالی معتبر از وضعیت «دلسردکننده» بیمه در ایران

رشد ضریب نفوذ بیمه در سال آینده، فقط یک دهم درصد!

کد خبر: 17216

این را نیز بررسی کنید

روایت «پوراسکندری» از خسارت های جعلی در بیمه های آتش سوزی

شرکت بیمه تعاون مدتی است کمپینی را راه اندازی کرده که بر اساس آن، به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *