دوشنبه , ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، اذعان دارد که حقوق و مزایای مدیران اصلی شرکت ها باید در صورت های مالی افشا شود. این ماده در ۲۷ / ۴ / ۱۳۹۷ مصوب شده، اما عجیب است که همچنان اغلب شرکت های بیمه آن را رعایت نمی کنند، به گونه ای که افشای حقوق و مزایای مدیران شرکت بیمه ملت، گویا به یک استثنا در صنعت بیمه تبدیل و بیمه ملت به شرکت پیشرو در رعایت به الزامات قانونی مبدل شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، رئیس کل پیشین بیمه مرکزی -غلامرضا سلیمانی- درست در زمانی که انتشار فیش های حقوق برخی مدیران عامل شرکت های بیمه اوج گرفته و حتی به برکناری عده ای نیز منجر شده بود، در پاسخ به این سوال که «الزام قانونی سازمان بورس برای افشای میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیران اصلی» و نیز «حق سهامداران برای دانستن میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیران شرکت های بیمه» چه خواهد شد، گفته بود: وظیفه شرکت هاست که با توجه به الزامات سازمان بورس، این فاکتورها را منتشر کنند.

او البته کمی بعد، اظهارات خود را این گونه اصلاح کرد که «من با سازمان بورس در این باره صحبت کردم. نتیجه این شد که قوانین حاکمیت شرکتی و الزامات سازمان بورس، افشای میزان حقوق و مزایای دریافتی شرکت ها را اختیاری اعلام کرده و اجباری در کار نیست. دستوری هم در این زمینه وجود ندارد. قوانین حاکمیت شرکتی هم توسط بیمه مرکزی و هم توسط سازمان بورس به همه شرکت های بیمه ای ابلاغ شده، بنابراین هیچ اجباری نیست که حقوق ها افشا شود.»

در دولت سیزدهم که شفافیت در امور، اوج گرفته و فهرست های متعددی از جمله تسهیلات کلان پرداختی توسط بانک ها، میزان مطالبات معوق بانک ها، صورت های مالی شرکت های دولتی و … در حال افشاست، موضوع افشای حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت ها نیز می تواند جزو مطالبات قرار بگیرد.

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان این موضوع را با مجید مشعلچی فیروزآبادی، قائم مقام بیمه مرکزی و سخنگوی نهاد ناظر صنعت بیمه در میان گذاشت تا مشخص شود آیا بیمه مرکزی در این دوره، موضوع را به سرانجام می رساند؟

قائم مقام بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر این که اساسا شرکت ها در انتشار میزان حقوق و مزایای مدیرعامل یا اعضای هیات مدیره خود الزام قانونی دارند یا خیر، گفت: افشای اطلاعات حقوق مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، «قانون» است و این موارد «باید» افشا شود، بنابراین هر شرکتی که این موارد را افشا نکند، بند گزارش حسابرس را شاهد است.

وی با بیان این که افشای اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مدیران در بخش «دولتی» نیز الزامی است و این موارد باید در سامانه دولت افشا شود، ادامه داد: البته در بخش خصوصی در این مورد اختلاف نظر وجود دارد، گرچه قانونا باید این اطلاعات منتشر شود.

مشعلچی فیروزآبادی با بیان این که بخش خصوصی معتقد است میزان حقوق و مزایا، سازوکاری بین شرکت و سهامدار است و شرکت حق دارد میزان حقوقی که مدنظرش است را به مدیرانش بپردازد، گفت: چنین شرکت هایی میزان حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا نمی کنند.

قائم مقام بیمه مرکزی با اذعان به این که «در برخی شرکت ها مقابل این مورد مقاومت وجود دارد»، گفت: برخی مدیران به مسئولان اجرایی و هیات عامل اجازه نمی دهند که حقوقشان را افشا کنند و معتقدند این یک مساله شخصی است.

او در پاسخ به این سوال که تکلیف رعایت قانون در این مورد چه می شود، گفت: به مرور زمان باید فرهنگ سازی لازم در این باره صورت بگیرد و این موارد افشا خواهد شد؛ من می دانم که افشای حقوق و مزایای مدیران در برنامه شرکت ها هست و این موضوع با گذشت زمان حل خواهد شد.

 

شفاف سازی و پایبندی به قانون به سبک بیمه ملت

سلیمانی: شرکت های بیمه باید میزان حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا کنند

پاسخ های تازه رئیس کل بیمه مرکزی به سوالاتی درباره حقوق های نجومی

کد خبر: 17184

این را نیز بررسی کنید

روایت «پوراسکندری» از خسارت های جعلی در بیمه های آتش سوزی

شرکت بیمه تعاون مدتی است کمپینی را راه اندازی کرده که بر اساس آن، به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *