جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲

نگاهی به بهبود شاخص های کلان بانکداری در بانک سینا

گزارش عملکرد شش ماهه نخست سال جاری از رشد مطلوب شاخص های مهم بانکداری در بانک سینا خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در شرایطی که مبلغ سپرده های بانک سینا طی این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۱ درصدی مواجه بوده، جذب سپرده های بدون هزینه این بانک حدود ۲۸ درصد رشد داشته است. این موضوع از آن جهت مهم است که جذب سپرده بدون هزینه، نقش بسزایی در کاهش قیمت تمام شده پول در بانک دارد.

این بانک همچنین در وصول مطالبات خود از سایر بانک ها و موسسات اعتباری موفقیت چشمگیری داشته است. در حالی که مجموع این مطالبات در پایان سال گذشته ۳۹۶۱ میلیارد ریال برآورد شده بود، این رقم در پایان شهریور ماه سال جاری به عدد ۸۳۸ میلیارد ریال رسیده و کاهش ۳۷۳ درصدی را تجربه می کند. افزایش وصول مطالبات و کاهش میزان مطالبات، تزریق نقدینگی به بانک و در نتیجه افزایش قدرت تسهیلات و خدمات دهی را به همراه دارد.

بانک سینا طبق بودجه سال ۱۴۰۱ برای هر سهم ۲۹۵ ریال سود پیش بینی کرده و طبق بودجه فصلی، تا پایان شهریور ماه می بایست ۱۴۷ ریال آن تحقق پیدا می کرد، اما گزارش ها نشان می دهد که این بانک در پایان شهریور ماه بابت هر سهم ۱۵۰ ریال سود محقق کرده است. به عبارت دیگر، حدود ۵۱ درصد سود پیش بینی شده سالانه بانک در شش ماهه ابتدای سال تحقق یافته است.

مجموع درآمدهای کارمزدی این بانک نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۹ درصد رشد داشته که بیانگر اهتمام بانک به افزایش سهم درآمدهای غیر مشاع است. از مبلغ ۳،۸۱۵ میلیارد ریال درآمدهای کارمزدی، مبلغ ۱،۱۸۴ میلیارد ریال مربوط به صدور و تمدید ضمانتنامه ها بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است و این بخش از فعالیت های بانک را می توان یکی از وجوه تمایز آن برشمرد.

در آمدهای مشاع این بانک نیز در پایان شهریور ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزایش داشته است که ۸۴ درصد این درآمدها را سود تسهیلات اعطایی تشکیل می دهد.

کد خبر: 17009

این را نیز بررسی کنید

بنگاه هایی که به بانک ها تحمیل می شوند

طی سالهای اخیر بارها به موضوع بنگاهداری بانک ها و لزوم خروج از بنگاه داری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *