سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » صلاحیت «مدیران» صنعت بیمه را چه کسانی تایید می کنند؟

صلاحیت «مدیران» صنعت بیمه را چه کسانی تایید می کنند؟

در فرایند انتصاب مدیران عامل شرکت های بیمه، یکی از مهمترین بخش ها «ارزیابی مدیران پیشنهادی بر اساس آیین نامه ۹۰» است؛ آیین نامه ای که نه تنها محتوای آن، بلکه «شکل پیاده سازی و عملیاتی کردن» آن نیز با انتقادهایی مواجه است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در سیصد و نود و دومین جلسه شورای عالی بیمه مورخ ۱۳۹۴,۰۳.۲۶ در بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، «آیین­ نامه نحوه احراز صلاحیت حرفه­ ای کارکنان کلیدی و عملیاتی مؤسسات بیمه» موسوم به آیین نامه ۹۰ مصوب و ابلاغ شد.

بر اساس این آیین نامه، اعضای هیات مدیره، مدیر عامل، قائم مقام مدیر عامل و معاون فنی مدیرعامل مؤسسه بیمه، مدیر ارشد محسوب شده و فعالیت آنها مستلزم عبور از فیلتر آیین­ نامه نحوه احراز صلاحیت حرفه­ ای کارکنان کلیدی و عملیاتی مؤسسات بیمه است.

این آیین نامه تاکید دارد که که یکی از رشته های تحصیلی مورد تایید برای احراز سمت «مدیرعامل» در شرکت های بیمه، رشته «مدیریت» است و همین، محل سوال بسیاری از منتقدان قرار گرفته است. ماجرا از جایی آغاز شد که برخی معرفی شدگان به بیمه مرکزی برای تصدی پست های مدنظر آیین نامه ۹۰، فاقد مدرک تحصیلی مرتبط بودند و در نتیجه برای عبور از این مرحله، دست به دامن برخی موسسات غیر انتفاعی و آزاد برای دریافت مدرک تحصیلی تحت عنوان «مدیریت» شدند.

این موسسات در دوره های کوتاه مدت، این امکان را برای عموم متقاضیان فراهم می کنند که در مدت زمانی کوتاه و با گذراندن دوره های فشرده، یکی از مدارک تحصیلی مرتبط با «مدیریت» و «مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» را دریافت کنند. این دوره ها که عموما با عناوینی چون MBA و DBA برگزار می شوند، ظاهرا نقش قابل توجهی در «مدیر» شدن افراد دارند!

 

ولی ماجرا به همین جا ختم نمی شود، چرا که به جز در موسسات آموزش عالی آزاد، دانشگاه ها نیز در حال حاضر انواع زیرمجموعه های رشته «مدیریت» را برای دانشجویان در نظر گرفته اند. کارشناسی حرفه ای مدیریت و فرماندهی عملیات در حریق و حوادث، کارشناسی حرفه ای مدیریت ایستگاه پلیس، کارشناسی حرفه ای مدیریت لجستیک بنادر و کارشناسی حرفه ای مدیریت عملیات امداد و نجات تنها بخشی از زیرمجموعه های رشته مدیریت در نظام دانشگاهی کشور است.

این را هم باید گفت که آیین نامه ۹۰، شرط داشتن «۱۰ سال تجربه مدیریتی که حداقل نیمی از آن تجربه بیمه­ ای باشد» را نیز برای متقاضیان این پست ها در نظر گرفته است، اما گویا دو شرط «رشته تحصیلی مرتبط» و «داشتن تجربه مدیریتی» باید به طور همزمان احصا شود، چون در غیر این صورت متقاضی پست مدیریتی از نشستن بر این صندلی ناکام خواهد شد.

برخی زیرمجموعه های «مدیریت» در دفترچه انتخاب رشته کنکور 

 

به تازگی جزئیاتی از روزمه یکی از متقاضیان نشستن بر صندلی مدیرعامل یک شرکت بیمه منتشر شده که نشان می دهد او در رشته «مدیریت امور فرهنگی» تحصیل کرده است. حالا می توان این سوال را پرسید که آیا کسی که در چنین رشته ای تحصیل کرده است، بر اساس تصریح آیین نامه ۹۰، صلاحیت دریافت پست مدیرعاملی را دارد؟

از سوی دیگر، این موضوع از سوی برخی فعالان صنعت بیمه مطرح شده که گرچه در فرایندی معلوم، جمعی از افراد طی آزمون های مشخص، متقاضیان احراز پست های کلیدی در صنعت بیمه را بر اساس آیین نامه ۹۰ سنجش کرده و آنها را رد یا تایید می کنند، اما آیا همین افراد، خود از فیلتر آیین نامه ۹۰ عبور کرده اند؟ به عبارت دیگر طراحان آزمون های تایید صلاحیت مدیران و پرسش کنندگان از متقاضیان دریافت پست های کلیدی بیمه ای را چه کسانی تایید صلاحیت کرده اند؟ آیا آنها خود صلاحیت برگزاری چنین آزمون هایی را دارند؟

 

* کد خبر: 16970

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *