سه شنبه , ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » اصلاح «آیین ‌نامه «توانگری مالی» موسسات بیمه مسکوت ماند

اصلاح «آیین ‌نامه «توانگری مالی» موسسات بیمه مسکوت ماند

بازنگری در «آیین ‌نامه شماره ۶۹» موسوم به آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه، مدتی است که مسکوت مانده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، این آیین نامه که از اواخر سال ۱۳۹۰ در حال اجراست، تا کنون چندین بار از سوی بیمه گران با اعتراض مواجه شده و نامه هایی رسمی برای بازنگری در آن نیز به نهاد ناظر صنعت بیمه ارسال شده است.

یکی از موارد اعتراضی به این آیین نامه، نحوه محاسبه توانگری شرکت های دارای فعالیت کم بود، به طوری که گفته می شود اگر شرکتی هیچ حق بیمه ای تولید نکند، توانگری مالی آن بینهایت بالا خواهد رفت! از سوی دیگر، نبود ضمانت اجرایی برای بندهای موجود در این آیین نامه نیز بارها مورد اعتراض قرار گرفته است.

به عنوان مثال، شرکت بیمه معلم از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۹ برای شش سال پیاپی در سطح توانگری ۲ باقی ماند، در حالی که بر اساس ماده ۸ همین آیین نامه، «چنانچه نسبت توانگری مالی موسسه بیمه حسب نظر بیمه مرکزی در سطح ۲ باشد، مؤسسه موظف است برنامه ترمیم وضعیت مالی خود را برای ۳ سال مالی آتی (به تفکیک سالانه) تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه دهد. در این برنامه موسسه بیمه باید نشان دهد که چگونه نسبت توانگری مالی خود را ظرف ۳ سال حداقل تا سطح ۱ ارتقاء خواهد داد.»

این تناقض در آیین نامه با نحوه اجرای آن نشان داد که یا ضمانت اجرای کافی برای آن در نظر گرفته نشده و یا احتمالا می توان برای جلوگیری از اجرای درست آن از روش های دیگری غیر از روش های مبتنی بر قانون و آیین نامه نیز بهره برد.

یکی دیگر از خواص عجیب این آیین نامه آن است که نسبت به شرایط اقتصادی روز، خود را تطبیق می دهد. پیشتر غلامرضا سلیمانی امیری رئیس کل وقت بیمه مرکزی با تایید این موضوع گفته بود که «به دلیل بالا رفتن ارزش دارایی ها، وضعیت توانگری اکثر شرکت ها بهبود یافته است.»

این بدان معناست که اساسا با آیین نامه کنونی، شرکت های بیمه نیازی به تلاش برای ارتقای سطح توانگری مالی نخواهند داشت، چون نه تنها بندهای آیین نامه از ضمانت اجرایی کافی برخوردار نیست، بلکه به مرور زمان و در اثر افزایش نرخ تورم که بر دارایی های شرکت ها نیز اثر مثبت می گذارد، به صورت خودکار «توانگری مالی» آنها اصلاح خواهد شد.

اما نکته جالب این است که حتی در چنین شرایطی، باز هم تعدادی از مدیران شرکت های بیمه دارای توانگری پایین، نحوه محاسبه توانگری مالی به شکل کنونی را نادرست دانسته و تاکید کرده اند که با اصلاح آیین نامه و تغییر روش محاسبه، سطح توانگری شرکت آنها نیز به سطوح بالاتر ارتقا خواهد یافت.

با این فشارها، بازنگری در آیین نامه ۶۹ به پژوهشکده بیمه سپرده شده و این موضوع از اواخر سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است. بیمه مرکزی نیز موضوع اصلاح آیین نامه توانگری مالی را از طریق «کمیته صیانت» پیگیری کرده است.

کمیته بازنگری در این آیین نامه، تلاش کرده اند با استفاده از مقررات مالی Asian RE، آیین نامه ۶۹ را بازنگری کنند، اما در میانه راه به این پی برده اند که نمی توان توانگری مالی شرکت های بیمه جنرال را با مقررات یک شرکت اتکایی صرف تطبیق داد، از این رو در صدد این برآمده اند که تنها بخش هایی از مقررات مربوط به این شرکت را در آیین نامه جدید بگنجانند.

در نهایت نیز فرایند اصلاح این آیین نامه، به دلیل پیچیدگی نحوه محاسبات و فنی بودن موارد اعلامی از سوی شرکت های بیمه متوقف شده است.

* کد خبر: 16507

این را نیز بررسی کنید

اسامی بدهکاران به صنعت بیمه افشا می شود؟

بانک مرکزی مدتی است در راستای اجرای تکالیف مقرر در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اطلاعات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *