چهارشنبه , ۱۵ تیر ۱۴۰۱
خانه » بیمه » ضرورت حضور رییس کل بیمه مرکزی در هیات دولت

ضرورت حضور رییس کل بیمه مرکزی در هیات دولت

امروزه صنعت بیمه در تمام شئونات زندگی وارد شده است تا جایی که در کسب و کارها و حتی در حوزه مسائل مختلف خانواده و اجتماع نیز بدون بیمه حتی نمی‌توان یک گام برداشت.از سویی دیگر صنعت بیمه در تسهیل و رونق فعالیت‌های اقتصادی در جامعه نقش اساسی دارد و این صنعت در اقتصاد و بازار سرمایه یکی از بخش‌های پیشرو و مهم است. در شرایط فعلی بیمه و بانکداری از ملزومات اقتصاد مدرن محسوب شده و هرگونه فعالیت اقتصادی بدون پشتوانه این دو ناموفق خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان و به نقل از اقتصاد آنلاین، با نگاهی وسیع‌‌تر به نقش بیمه در اقتصاد کشور به راحتی می‌توان از نقش‌های مهم و ویژه این صنعت در توسعه و تامین بازارهای مالی و سرمایه، بهبود فضای کسب و کار و اشتغال آفرینی، تسهیل و رونق اقتصادی، مقابله با تحریم‌ها و از همه مهمتر رشد اقتصادی اشاره کرد.

بر این اساس ارتقای جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد ملی ضروری است و با این رویکرد از یک سو می‌توان بعد حمایتی آن را در اقتصاد بهبود بخشید و از دیگر سو منابع بیشتری را برای سرمایه‌گذاری‌های این بخش ایجاد کرد. اما این ارتقاء چگونه صورت می‌گیرد؟

در سال‌های گذشته تلاش مجموعه دست اندرکاران صنعت بیمه و به ویژه نهاد نظارتی بیمه یعنی بیمه مرکزی ایران منجر به توفیق بزرگی در این صنعت و افزایش نرخ نفوذ بیمه‌ای به عنوان مهم‌ترین شاخص گسترش بیمه در اقتصاد شده است. توسعه صنعت بیمه برای شکوفایی اقتصاد کشور، از طریق ارائه پوشش‌های بیمه‌ای مختلف و مناسب برای برطرف کردن نگرانی سرمایه‌گذاران و افزایش رفاه خانواده‌ها ضروری است.

وجود شرکت‌های بیمه خصوصی و رقابت آنها، تاثیر تعیین کننده‌ای بر تعمیم و توسعه بیمه داشته و لازم است تنوع بخشی خدمات بیمه‌ای و عرضه پوشش‌های جدید بیمه‌ای منطبق با نیاز جامعه برای گسترش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی کشور در برنامه توسعه صنعت بیمه دنبال شود.

بر این اساس، کارشناسان اقتصادی، صنعت بیمه را یکی از عوامل افزایش تاب‌آوری جامعه در برابر مشکلات و بلایای طبیعی می‌دانند و معتقدند بیمه برای کنترل و بی‌اثر کردن فشارهای حوزه‌های مختلف در اقتصاد مقاومتی، نقش حیاتی دارد و حتی می‌تواند چنین فشارهایی را به فرصت تبدیل کند.

بدیهی است، عملکرد مثبت و رو به جلوی صنعت بیمه می‌تواند سطح زندگی جوامع را در همه جنبه‌ها افزایش دهد و عامل پیش برنده اقتصاد مقاومتی محسوب شود. بی‌دلیل نیست که در کشورهای پیشرفته حضور بیمه در همه عرصه‌ها به صورت پررنگ دیده شده و جز جدایی ناپذیر زندگی آنهاست.

یکی از موضوعاتی که تاکنون کمتر به آن توجه شده نقش نظارتی و جایگاه بیمه مرکزی در ارکان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور است که با وجود تلاش‌های بسیار و موفقیت‌های حاصله اما به نظر می‌رسد تا این سازمان خود جزو و و عضوی رسمی از ارکان اصلی نباشد، ممکن است روند فعالیت‌های زیرساختی به ویژه با کندی رو به رو شود.

بر این اساس و در راستای تغییراتی که پیش از این در هیات دولت به ویژه کمیسیون اقتصادی با هدف چابک سازی انجام شد، کارشناسان و متخصصان صنعت بیمه پیشنهاد می‌کنند که رییس کل بیمه مرکزی به عنوان عضو اصلی در هیات دولت حضور داشته باشد.

این حضور اکنون نیز به صورت مقطعی و بعضا در قالب کمیسیون‌های اتفاق می‌افتد اما با عنایت به نقش صنعت بیمه در ساختار اقتصادی کشور و نیز توسعه و توجهی که مقوله بیمه در شرایط کنونی پیدا کرده است، به نظر می‌رسد هر چه نقس بیمه مرکزی در مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز کشور پررنگ‌تر باشد، منافع بیشتری عاید خواهد شد.

* کد خبر: 16434

این را نیز بررسی کنید

بیمه درمان تکمیلی

خدمات بیمه ای شرکت بیمه سامان در عراق گسترش می یابد

نشست هم اندیشی مدیران فنی شرکت بیمه سامان با حضور اعضای اتاق بازرگانی ایران و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *