سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳

رشد ۳۸ درصد حق بیمه تولیدی صنعت بیمه

از سوی بیمه مرکزی گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن سال ۱۴۰۰ منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، بر اساس آمار اعلامی اداره کل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی، حق بیمه تولیدی طی ۱۱ ماه سال جاری ۳۸٫۸درصد رشد داشته است.
همچنین مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۱۰۰٫۵ و ۵۴٫۱ هزار میلیارد تومان است.
براساس این گزارش، تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود۳۸٫۸ و ۴۵٫۲ درصد رشد بوده است.
میزان حق بیمه تولیدی اکثر رشته های بیمه (بین ۳٫۲ درصد در بیمه نفت و انرژی تا ۷۲٫۳درصد در بیمه باربری) زمینه رشد ۳۸٫۸ درصدی حق بیمه تولیدی بازار در این مدت را فراهم آورده است. البته این میزان غیر از بیمه پول است که با ۴٫۹ درصد کاهش حق بیمه و سهم ناچیز ۰٫۰۳ درصد از پرتفوی بازار را به خود اختصاص داده است.
نسبت خسارت بازار با ۲٫۴ واحد افزایش در مقایسه با ۱۱ ماهه نخست سال گذشته به حدود ۵۳٫۸ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. شایان ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث “نسبت خسارت” در این مدت ۱۱ ماهه نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد.
براساس این گزارش ۳ رشته‌ درمان (با ۱۰۶٫۳ %)، کشتی (با ۸۴٫۵ %) و بدنه اتومبیل (با ۵۴٫۷ %)، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.
سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب ۶۸٫۶ و ۷۰٫۷ درصد بوده است.
در بررسی سهم شرکتهای بیمه در بازار، ۹ شرکت‌ بیمه: ایران ۳۱٫۴%، آسیا ۱۱٫۱ %، دانا ۷٫۷%، پاسارگاد ۶%، البرز ۵٫۷%، کوثر ۴٫۸%، پارسیان و معلم هر یک ۴% و دی ۳٫۴% در مجموع ۷۸٫۱ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده و ۲۱٫۹ درصد مابقی حق بیمه، توسط ۱۹ شرکت بیمه دیگر تولید شده است.
سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب۳۴٫۸، ۱۸٫۳ و ۱۶ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است. البته سهم شرکت ها و رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

در ۱۱ ماه گذشته، حدود ۶۳٫۱ میلیون بیمه نامه صادر و ۴۷٫۴ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است و تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به ۱۱ ماهه اول سال قبل، به ترتیب ۴٫۳و ۴۱٫۷ درصد رشد داشته اند.
رشد ۴٫۳درصدی تعداد بیمه نامه صادره بازار به واسطه رشد این تعداد در اکثر رشته های بیمه بوده است (به جز ۴ رشته مسئولیت، هواپیما، مهندسی و پول در مجموع با سهم ۲٫۸ درصد در بازار و به ترتیب با کاهش ۰٫۵ تا ۱۰ درصدی در تعداد بیمه نامه های صادره).
رشد ۴۱٫۷درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۴۵٫۱ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۳٫۹ درصد) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.

کد خبر: 16130

این را نیز بررسی کنید

سرمد

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت در دستور کار بیمه سرمد

دکتر بهشتی‌نژاد، مدیرعامل بیمه سرمد، در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام از افزایش سرمایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *