شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

ورود «همراه اول» به چرخه معیوب ارائه تخفیف بیمه شخص ثالث

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

باشگاه مشتریان «همراه اول» با دریافت تنها ۵۰ امتیاز از کاربران خود، کد تخفیف ۶ درصدی در خرید بیمه نامه شخص ثالث به آنها اهدا می کند؛ کاری که البته از لحاظ اقتصادی برای مشتری به صرفه است، اما در عمل مغایر روح قانون بیمه شخص ثالث و توافقات درون گروهی بیمه گران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال ۱۳۹۵ تاکید دارد که شرکت های بیمه می‌توانند تا دو و نیم درصد کمتر از نرخ های مصوب شورای‌ عالی بیمه را ملاک عمل خود قرار دهند و اعمال تخفیف بیش از آن، منوط به کسب مجوز از بیمه مرکزی است.

با این حال استارت آپ های بیمه ای بدون توجه به این مصوبه، همچنان به ارائه تخفیف ادامه می دهند. گفته می شود از انجا که این استارت آپ ها فروشنده بیمه نامه نیستند و عملیات فروش بیمه نامه در این پلتفرم ها از طریق نمایندگان شرکت های بیمه گر انجام می شود، تخفیف های بیش از حد مجاز از محل کارمزد نمایندگان ارائه می شود.

با این حال، ارائه تخفیف های رسمی بیش از میزان مصوب در قانون، با روح قانون تناقض دارد، چرا که هدف از اعمال چنین محدودیتی، جلوگیری از بروز رقابت های ناسالم و افزایش ضریب نفوذ بیمه شخص ثالث است.

اکنون باشگاه مشتریان «همراه اول» نیز به این چرخه معیوب وارد شده و به کاربرانش کد تخفیف ۶ درصد خرید بیمه نامه از «بیمیتو» را پیشنهاد می کند. کاربران نه تنها می توانند از این تخفیف بهره مند شوند، بلکه می توانند آن را به دیگران نیز پیشنهاد کنند.

آن طور که دستورالعمل کسب امتیاز در باشگاه مشتریان همراه اول نشان می دهد، کاربران می توانند تنها با پرداخت قبض خود قبل از ششم هر ماه، ۵۰ امتیاز لازم برای دریافت کد تخفیف ۶ درصدی خرید بیمه نامه شخص ثالث را از آن خود کنند. به عبارت دیگر، با این روش می توانند دست کم ۱۵۰ هزار تومان تخفیف برای خرید بیمه نامه حدود ۲٫۵ میلیون تومانی یک پراید را داشته باشند!

 

کد خبر: 16040

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *