سه شنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۰
خانه » بیمه » کتاب ممنوعه تکافل را چه کسی نوشته است؟ + تصاویر

کتاب ممنوعه تکافل را چه کسی نوشته است؟ + تصاویر

به تازگی «فاطمه آزادبخت» عضو هیات علمی گروه پژوهشی مطالعات اسلامی پژوهشکده بیمه از ممنوعیت چاپ انتشار کتابی با موضوع «تکافل» در سال های پیش خبر داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پیشتر در گزارشی با عنوان ناکامی پیاده سازی «تکافل» در صنعت بیمه ایران به این موضوع پرداختیم،‌ اما نکته مهمی در این گزارش که بسیار مورد توجه قرار گرفت، بخشی از اظهارات «فاطمه آزادبخت» درباره ممنوعیت ها بود.

او گفته بود: از سال ۱۳۹۰، گروه مطالعات اسلامی بیمه در پژوهشکده احیا شد و اقداماتی همچون تشکیل و برگزاری کمیته فقهی در بیمه مرکزی، انجام دو طرح پژوهشی در زمینه بیمه تکافل و بیمه تعاونی در گروه مطالعات اسلامی بیمه و چاپ یک کتاب در زمینه تکافل صورت گرفت، ولی باز هم به دلیل تغییر مدیریت، نه تنها این فعالیت‌های علمی ادامه پیدا نکرد، بلکه از انتشار تحقیقات صورت گرفته هم جلوگیری شد، به ‌گونه‌ای که کتاب توزیع شده جمع‌آوری و حتی انتشار و چاپ مجدد آن ممنوع شد و نیز از چاپ دو گزارش موردی در این زمینه خودداری و حقوق معنوی پژوهشگران نیز ضایع شد.

جست و جوی ما نشان می دهد، عنوان کتاب مورد اشاره آزادبخت، «الگوی تکافل در پوشش ریسک و بیمه» است. این کتاب را پژوهشکده بیمه در سال ۱۳۹۲ منتشر کرده است. حجت الله عبدالملکی، وزیر کنونی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سید محمد کریمی، دبیرکل کنونی سندیکای بیمه گران ایران این کتاب را نوشته اند.

اما صحت ادعای آزادبخت درباره جلوگیری از چاپ مجدد این کتاب زمانی مشخص می شود که مراجع مربوط به فروش این کتاب را جست و جو کنیم. اکنون در کتابفروشی پژوهشکده بیمه این کتاب موجودی ندارد. در برخی کتاب فروشی های آنلاین دیگر هم همین شرایط حاکم است، گرچه گویا یک کتاب فروشی در خارج از استان تهران،‌ تعداد محدودی از آن را تا چندی پیش در اختیار داشته است.

حتی جست و جوی نام این کتاب در سایت کتابخانه ملی نیز با عبارت «موجودی ندارد» همراه می شود. از این کتاب ۳۳۴ صفحه ای تنها ۵۰۰ نسخه چاپ شده بوده است. ۱۳۹۲، سالی است که در نیمه آن «سید محمد کریمی» جای خود را به «محمد ابراهیم امین» در بیمه مرکزی داد.

کتابخانه پژوهشکده بیمه

سایت کتابخانه ملی

* کد خبر: 15551

این را نیز بررسی کنید

پخش تیزرهای تبلیغاتی بیمه ملت در سینماهای سراسر کشور

تولید تیزر تبلیغاتی تلویزیونی و سینمایی هنوز یکی از قوی‌ترین و تشویق‌کننده‌ترین روش‌های تبلیغاتی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *