چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » نگاهی جامع به قرارداد چالشی بیمه تکمیل درمان هنرمندان

نگاهی جامع به قرارداد چالشی بیمه تکمیل درمان هنرمندان

صندوق اعتباری هنر از ابتدای تاسیس به دنبال حل یکی از مهمترین مشکلات هنرمندان و اهالی رسانه یعنی بیمه درمان بود، اما این مشکل که می توانست با یک قرارداد بیمه تکمیلی مانند همه قراردادهای بیمه تکمیلی دیگر که توسط بسیاری از سازمان ها با شرکت های بیمه منعقد می شود حل شود، خود به یک چالش بزرگ تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، از ابتدای اتخاذ تصمیم مبنی بر انعقاد قرارداد بیمه تکمیل درمان اعضای صندوق اعتباری هنر، شرکت های مختلفی به این عرصه ورود کردند. در سال های مختلف، شرکت بیمه آرمان، شرکت بیمه ایران، شرکت بیمه رازی و در سه سال اخیر شرکت بیمه سرمد طرف این قرارداد بودند، اما میزان رضایت اعضای صندوق از این قراردادها هرگز کامل نبود.

امسال اما این قرارداد با چالش جدیدتری نیز مواجه شد. در روزهای پایانی قرارداد پیشین، صندوق اعتباری هنر این گونه به اعضای خود اطلاع رسانی کرد که قرارداد بیمه درمان امسال با شرکت بیمه تجارت نو منعقد شده است. این گونه بود که بسیاری از اعضا در همان ساعات اولیه اطلاع رسانی، حق بیمه را واریز کرده و برخی نیز از روز اول قرارداد، فاکتورهای درمانی خود را برای بارگذاری در سامانه بیمانو به عنوان خدمات دهنده به بیمه شدگان آماده کردند.

یک هفته بعد اما صندوق اعتباری هنر بدون هیچ توضیحی، اعلام کرد که شرکت بیمه دانا طرف قرارداد آن در سال جاری است و حتی لوگوی سامانه بیمانو را نیز از اطلاعیه خود حذف کرد. اما ماجرا چه بود و چرا چالش های این قرارداد باز هم ادامه دارد؟

 

نوراللهی: تغییر مدیرعامل صندوق اعتباری هنر باعث تغییر بیمه گر شد

مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو اعلام کرد که این شرکت در انعقاد قرارداد با صندوق اعتباری هنر به مرحله امضای نهایی نرسیده و پروژه همکاری این دو نهاد در مرحله آخر به دلیل تغییر مدیرعامل صندوق متوقف شده بوده است.

نیما نورالهی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که بیمه تجارت نو درباره این قرارداد با مدیرعامل پیشین صندوق اعتباری هنر تفاهم کرده بود، اظهار کرد: حتی معرفینامه نیز از سوی صندوق به شرکت ما ارسال و متن پیش نویش قرارداد تهیه شده بود، اما با تغییر ایجاد شده در سطح مدیریت صندوق، بیمه گر تغییر کرد.

وی با اشاره به این که مبلغ قرارداد تهیه شده از سوی بیمه تجارت نو ۵۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: طبیعی است که ما نمی توانیم بیمه گزار را به انعقاد قرارداد با شرکت خودمان مجبور کنیم و آنها با تحلیل شرایط خود تصمیم به تغییر بیمه گر داشته اند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به تغییرات پی در پی شرکت بیمه گر طرف قرارداد با صندوق اعتباری هنر،‌ آیا اساسا داشتن قرارداد با این نهاد توجیه اقتصادی دارد یا خیر، گفت: ما نرخ فنی را در پیش نویس قرارداد لحلظ کرده بودیم و آن قرارداد از نظر ما توجیه اقتصادی داشت، اما از جزئیات قرارداد جدید صندوق با بیمه گر بعد از ما خبری ندارم.

 

قرارداد صندوق اعتباری هنر رسما با بیمه دانا منعقد شد

معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت بیمه دانا اعلام کرد که قرارداد بیمه درمان سال ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ اعضای صندوق اعتباری هنر به این شرکت منتقل شده است.

سید مجتبی عطری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با بیان این که شرکت بیمه دانا از ابتدای مهر ماه سال جاری اعضای صندوق اعتباری هنر که حق بیمه درمان تکمیلی می پردازند را تحت پوشش قرار داده است،‌ گفت: جزئیات بیشتر درباره این قرارداد از سوی صندوق اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه در شرایطی که صندوق اعتباری هنر پیشتر درباره قرارداد با بیمه تجارت نو اطلاع رسانی کرده بود، اکنون بیمه گر این قرارداد تغییر کرده است، گفت: یکی از شروط ما با بیمه گزار این بود که پیش از ما قرارداد فعالی با هیچ شرکت بیمه ای نداشته باشد.

عطری با اشاره به این که قرارداد از نخستین روز مهر ماه فعال شده است،‌ اظهار کرد: به صورت طبیعی کمی زمان می برد تا اسامی بیمه شدگان از سوی بیمه گزار به طرف بیمه گر اعلام شود،‌ اما از نظر ما قرارداد از همان روز نخست قابلیت اجرا دارد.

معاون فنی بیمه های اشخاص شرکت بیمه دانا در پاسخ به این سوال آیا این شرکت هم از طریق سامانه بیمانو اطلاعات مالی بیمه شدگان را دریافت خواهد کرد یا خیر، گفت: ما تنها با بیمه گزار یعنی صندوق اعتباری هنر ارتباط داریم و گرچه بیمه دانا خود سامانه ای به منظور ارتباط گرفتن با بیمه شدگان خود دارد، اما درباره چگونگی دریافت فاکتورهای بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است به تازگی صندوق اعتباری هنر از انعقاد قرارداد با شرکت بیمه تجارت نو خبر داده بود، اما در اقدامی ناگهانی اطلاعات منتشر شده در این باره حذف و سپس اعلام شد که بیمه دانا طرف قرارداد جدید با این صندوق است.

شرکت های بیمه از انتخاب «صندوق ها» به عنوان بیمه گزار تجربه خوبی ندارند

مدیرعامل پیشین صندوق اعتباری هنر تاکید کرد که شرکت های بیمه از انتخاب «صندوق ها» به عنوان بیمه گزار تجربه خوبی ندارند و از این روست که شرکت بیمه طرف قرارداد این صندوق طی سالهای گذشته، تغییر کرده است.

سید حسین سیدزاده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که بیمه گران ترجیح می دهند با بیمه شده نهایی در ارتباط باشند و به او خدمات مستقیم ارائه کنند، اظهار کرد: وقتی بیمه گزار یک صندوق است و پس از آن هزاران بیمه شده از شرکت بیمه خدمات می گیرند، طبیعی است که در زمان پرداخت خسارت، صندوق پاسخگوی بیمه شدگان نیست و این زمینه نارضایتی آنها را فراهم می آورد.

وی با اشاره به این که اعضای صندوق اعتباری هنر از جمله هنرمندان و اهالی رسانه، نسبت به نوع خدمات گیری خود بسیار حساس اند و همین موضوع، کار شرکت بیمه گر را سخت می کند، ادامه داد: بیمه گران اغلب ترجیح می دهند خود را با اهالی هنر و رسانه در قالب یک خدمت بیمه ای مواجه نکنند، چرا که حتی یک مورد رسیدگی نامناسب به خواسته های آنها می تواند برند شرکت بیمه را با چالش مواجه کند.

سیدزاده با بیان این که صندوق اعتباری هنر در سالهای گذشته همواره به دنبال انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه گر توانمند و خوشنام بوده است، ادامه داد: با این حال بیمه گران پس از طی یک دوره قرارداد، چالش های آن را متوجه می شدند و ترجیح می دادند بار دیگر آن را تکرار نکنند، از این رو صندوق در سال های پیاپی با تغییر بیمه گر مواجه می شد.

به گفته او، شرکت بیمه سرمد که سه سال این قرارداد را بر عهده داشت،‌ نه تنها از توانایی خوبی در خدمت رسانی برخوردار بود، بلکه به خوبی بر بازار بیمه درمان نیز مسلط بود، اما افزایش هزینه های درمان در کنار تقریبا ثابت باقی ماندن حق بیمه ها باعث شد که این شرکت نیز نتواند به همکاری خود ادامه دهد.

مدیرعامل پیشین صندوق اعتباری هنر قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر را چندان اقتصادی ندانست و با بیان این که چند برابر شدن هزینه ها باعث می شود مدیریت خسارت این قرارداد بسیار سخت باشد،‌ ادامه داد: تغییر سالانه شرکت بیمه طرف قرارداد البته این مزیت را هم دارد که شرکت بیمه در می یابد باید خدمات خوب به بیمه شدگان ارائه کند،‌ چون در غیر این صورت احتمال جایگزینی او وجود دارد.

وی همچنین درباره علت تغییر شرکت بیمه طرف قرارداد صندوق اعتباری هنر در سال جاری نیز گفت: در مرداد و شهریور ماه با بسیاری از شرکت های بیمه مذاکره شده بود، اما هیچ قراردادی با هیچ یک نهایی نشده بود و در نهایت شرکت بیمه دانا در اوایل مهر ماه به عنوان طرف قرارداد انتخاب شد که باتوجه به خوشنامی این شرکت، امیدوارم اصحاب فرهنگ از خدمات آن رضایت داشته باشند.

 

* کد خبر: 15408

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *