دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » گزارشی رسمی از «عدم تحقق خصوصی سازی در صنعت بیمه کشور»

گزارشی رسمی از «عدم تحقق خصوصی سازی در صنعت بیمه کشور»

پژوهشی که به تازگی از سوی پژوهشکده بیمه منتشر شده است،‌ نشان می دهد دولت در مقایسه با سایر بنگاهداران صنعت بیمه، بهترین کارایی مالی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پیشتر درباره شکست خصوصی سازی در بسیاری از صنایع و بنگاه ها سخن زیاد گفته شده است که از جمله آنها می توان به مسائل پیش آمده در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، هپکو، آذرآب و … اشاره کرد، اما تجربه خصوصی سازی در صنعت بیمه و نیز تاسیس شرکت های خصوصی در این حوزه، اکنون در یک گزارش رسمی بررسی شده است.

«خصوصی سازی در صنعت بیمۀ کشور: وضعیت فعلی» عنوان گزارشی است که توسط پژوهشکده بیمه، وابسته به بیمه مرکزی منتشر شده و نتایج قابل توجهی از روند فعالیت شرکت های بیمه خصوصی را ارائه داده است.

این گزارش ابتدا به تحلیل شرکت ها و سهامداران آنها پرداخته و مشخص کرده است که هر شرکت را تا چه اندازه می توان به میزان واقعی خصوصی یا دولتی خواند. در ادامه با تحلیل روندهای موجود در هر شرکت، نتیجه گیری کرده است که شرکت های بیمه هر چه بیشتر دولتی هستند،‌ کارایی مالی بهتری نیز دارند.

این گزارش آورده است: دولت در مقایسه با سایر بنگاهداران صنعت بیمه با میانگین رتبه ۲٫۳۸ بهترین کارایی مالی را به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش عمومی غیردولتی با میانگین رتبه ۱٫۲۵ با اختلاف مقام دوم کارایی مالی شرکت های بیمه را دارد.

شرکت های بیمه تحت اختیار بانک ها غیروابسته با فاصله اندک میانگین رتبه کارایی مالی ۰٫۹۵ و رتبه سوم کارایی مالی را دریافت کرده اند و در انتها ضعیف ترین رتبه کارایی مالی به شرکت های بیمه تحت مالکیت پراکنده و یا دارای وابستگی نامشخص اختصاص یافته است.

این گزارش تاکید کرده است که علت کارایی مالی زیاد در شرکت های وابسته به بخش دولتی و عمومی غیردولتی، «رابطه محور بودن»‌ صنعت بیمه است،‌ چرا که انجام فعالیت ها در حاکمیت و بخش عمومی، اصولا بر مبنای روابط انجام می شود، در حالی که فعالیت ها در بخش خصوصی بر اساس قواعد بازار است.

گزارش پژوهشکده بیمه در پایان گزاره بسیار مهمی را روایت کرده است که می تواند توسط صاحب نظران تحلیل شود. در این گزارش آمده است: «در تعاریف علمی، خصوصی سازی به معنای انتقال مالکیت از بخش عمومی به بخش خصوصی است، لذا رابطه محور بودن صنعت به عنوان مشخصه بخش عمومی، به معنی عدم تحقق خصوصی سازی در صنعت بیمه کشور است.»

این گزارش نشان می دهد که شرکت بیمه اتکایی امین در رتبه نخست و شرکت بیمه آرمان در رتبه آخر جدول کارایی مالی قرار گرفته اند.

 

* کد خبر: 15309

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *