چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بیمه » رشد ارزش سهام بیمه ملت همزمان با جشن یک دهه تثبیت در سطح توانگری «یک»

رشد ارزش سهام بیمه ملت همزمان با جشن یک دهه تثبیت در سطح توانگری «یک»

با به روزرسانی جدول توانگری مالی شرکت های بیمه از سوی بیمه مرکزی، مشخص شده است که شرکت بیمه ملت در سال ۱۴۰۰ برای دهمین سال پیاپی توانسته توانگری مالی سطح «یک» خود را تثبیت کند. این موضوع اما چه تبعات مثبتی به همراه دارد؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بیمه مرکزی تاکید کرده است شرکت هایی که در سطح «یک» توانگری قرار دارند، از توانایی کافی برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه گزاران و صاحبان حقوق آنها برخوردارند. طبیعی است که وقتیروند دستیابی یک شرکت به این سطح از توانگری مالی برای یک دهه به صورت پیوسته ادامه یابد، از قوی بودن زیرساخت ها، توانایی بالای مدیریت و میزان قابل قبول دارایی های آن حکایت می کند.

نسبت توانگری مالی یک شرکت بیمه آنقدر مهم است که نهاد ناظر این صنعت به همه بیمه گزاران توصیه کرده است هنگام عقد قرارداد با یک شرکت، سطح توانگری مالی آن را به عنوان یکی از معیارهای انتخاب بیمه گر خود در نظر بگیرند.

 

جدول نسبت توانگری مالی شرکت بیمه ملت 

سال ۱۳۹۱ ۱۳۹۲ ۱۳۹۳ ۱۳۹۴ ۱۳۹۵ ۱۳۹۶ ۱۳۹۷ ۱۳۹۸ ۱۳۹۹ ۱۴۰۰
نسبت توانگری ۲۷۲ ۲۴۱ ۲۰۴ ۲۱۷ ۲۳۲ ۲۲۱ ۲۶۶ ۱۹۴ ۲۷۹ ۳۸۶

 

توانگری مالی با نحوه ایفای تعهدات، میزان پذیرش ریسک و نیز میزان اطمینان ایجاد شده در ذینفعان یک شرکت رابطه مستقیم دارد. بیمه گزاران بزرگ، همواره شرکت های بیمه گر دارای توانگری بالا را برای انعقاد قرارداد انتخاب می کنند، در نتیجه ورود پرتفوهای کلان به یک شرکت با سطح و نسبت توانگری آن رابطه مستقیم دارد. افزایش پرتفو نیز می تواند گردش مالی یک شرکت را افزایش داده و در نتیجه عملیات بیمه گری در آن را توسعه بخشد.

رشد سودآوری عملیات بیمه گری در بیمه ملت که از متوسط رشد صنعت بیشتر بوده است، ناشی از همین روند است. حتی میزان و نحوه سرمایه گذاری های این شرکت از محل آورده نقدی بیمه گزاران و سهامداران چنان رشد داشته که توانسته است در شرایط اقتصادی نامطلوب چند سال گذشته نیز بازار خوبی را برای این شرکت رقم بزند.

به عبارت دیگر رشد قابل توجه حق بیمه وصولی در کنار افزایش حجم سرمایه گذاری ها، بیمه ملت را به یکی از قدرتمندترین شرکت ها در بازار بیمه کشور تبدیل کرده است.

این عوامل در کنار افزایش ارزش دارایی های ثابت بیمه ملت، باعث شده است که سهامداران این شرکت با خیال راحت به سهامداری خود ادامه داده و نوسان های معمول بازار را از این سهم ارزشمند دور نگه دارند. ثبات در بازار سهام بیمه ملت در کنار رشد عملیات بیمه گری و سودآوری آن، باعث افزایش ارزش سهم آن شده است، به طوری که پیش بینی می شود این روند همچنان نیز ادامه داشته باشد.

* کد خبر: 15244

این را نیز بررسی کنید

قیمت خودرو

ترکیب جدید هیات‌ مدیره بیمه ملت انتخاب شدند

در اولین جلسه اعضای هیات مدیره جدید بیمه ملت، رییس و نائب رییس هیات مدیره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *