یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
خانه » بانک » حمایت همه جانبه مسئول ستاد حامیان آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در استان تهران از محمدعلی زلفی‌گل

حمایت همه جانبه مسئول ستاد حامیان آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در استان تهران از محمدعلی زلفی‌گل

مهدی امیرآبادی مسئول ستاد حامیان آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در استان تهران از محمدعلی زلفی گل بدلیل اینکه ایشان یکی از مدیران انقلابی و متخصص و نخبه و جهادی و مردمی محسوب میشود حمایت همه جانبه میکند.
به گزارش پایگاه خبری خردوکلان ، شاید بتوان علت حمایت همه جانبه مسئول ستاد حامیان آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در استان تهران را بررسی کنیم به سوابق و اهداف و برنامه های آن باید اشاره کرد.

در ترکیب کابینه رئیسی نام محمدعلی زلفی گل به عنوان وزیر پیشنهادی علوم آمده است وی که از مدیران انقلابی و متخصص و نخبه و جهادی و مردمی محسوب می شود قطعا در این سمت هم به مانند پست های قبلی اش به خوبی از عهده آن برخواهد آمد.
محمدعلی زلفی‌گل استاد، دبیر انجمن شیمی، دانشمند برگزیده بین‌المللی و رئیس سابق دانشگاه بوعلی سینا همدان است وی سال ۱۳۴۵ در روستای صالح آباد از حومه شهرستان آشتیان (استان مرکزی) متولد شد. مدارک کارشناسی را در سال ۱۳۶۹ از دانشگاه اراک، کارشناسی ارشد را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه صنعتی اصفهان و دکترای خود را در سال ۱۳۷۶ از دانشگاه شیراز اخذ کرد.
محمدعلی زلفی‌گل سال ۱۳۷۱ در نهمین گردهمایی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای داخل و خارج از کشور در دانشگاه فردوسی (مشهد مقدس) شرکت کرد و با ارائه مقاله علمی مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد خود رتبه اول را در بخش علوم پایه کسب کرد.
زلفی‌گل در مقطع دکترا نیز به عنوان دانشجوی دکترای نمونه دانشگاه شیراز انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گرفت بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی دکترا، در دانشگاه بوعلی سینا به عنوان استادیار مشغول به تدریس و تحقیق شد.
مرتبه علمی زلفی‌گل به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۴ به رتبه‌های علمی دانشیاری و استادی ارتقا یافت. از سوی انجمن شیمی ایران به عنوان شیمیدان برجسته زیر ۴۰ سال کشور در گرایش شیمی آلی، انتخاب و جایزه دکتر ارشیا آزاد به وی اهدا شد. از سال ۱۳۸۳ نام وی در لیست یک درصد دانشمندان پر استناد رشته شیمی جهان، در پایگاه اطلاعات و آمار علمی ISI قرار گرفته و مورد تقدیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری واقع شد. در سال ۱۳۹۲ به عنوان شیمیدان برجسته گرایش شیمی آلی کشور توسط انجمن شیمی ایران انتخاب و مورد تقدیر قرارگرفت. کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، اخذ جایزه از سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTEC) و دریافت نشان درجه دو ملی پژوهش از ریاست جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۰ از دیگر افتخارات علمی کسب شده توسط وی است همچنین در سال ۱۳۹۴ به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب شد و در همین سال جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان کشور را نیز دریافت کرد.
این فرد پیشنهادی هم در جنگ تحمیلی دچار عارضه شیمایی شد و حتی با وجود این مسئله چندین مقاله ایرانی و خارجی از ایشان به چاپ رسیده است. مثلاایندکس اچ (H-Index) محمدعلی زلفی‌گل ۵۵ است یا تعداد ارجاعات به مقالات بین‌المللی وی بالغ بر ۱۳ هزار و ۷۰۰ مورد است. وی تاکنون در چاپ بیش از ۵۳۰ مقاله در مجله‌های بین المللی تحت نمایه ISI مشارکت جدی داشته که اکثر این مقالات در سمینارها و همایش‌های علمی ملی و فراملی نیز ارائه شده است. وی تجربیات علمی خود را در کتابی با عنوان “مبانی سنتز ترکیبات آلی با نگرشی نوین” تدوین و تألیف نموده که این کتاب تا کنون چهار بار تجدید چاپ شده و به عنوان تنها منبع فارسی در سرفصل رشته‌های شیمی و شیمی آلی مورد تأیید شورای برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور از سال ۱۳۹۴ معرفی شده است. زلفی‌گل از سال ۲۰۱۸ به عنوان ادیتور مجله بین المللی انجمن شیمی ایران که توسط انتشارات اشپرینگر منتشر می‌شود منصوب شد. همچنین عضو هیئت تحریریه چندین مجله علمی داخلی، خارجی و بنیاد ملی نخبگان کشور است. زلفی‌گل در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هم قلم زده است که تا کنون ۲۰ مقاله فارسی در زمینه‌های علم سنجی، سیاست گذاری علم، پژوهش و فرهنگ از او منتشر شده که این مقالات به همراه برخی از نقطه نظرات ایشان در کتابی به نام “دانش برای دانایی” به چاپ رسیده است. وی مجری و همکار ۲۰ طرح تحقیقاتی دانشگاهی و ملی نیز بوده است.
در حال حاضر که به عنوان وزیر علوم تحقیقات انتخاب شده است در گفتگویی اینچنین برنامه هایش را تشریح کرده است:
وی تأسیس دفتر آینده پژوهی در حوزه تحقیقات بنیادی و کاربردی را یکی دیگر از برنامه‌های خود عنوان کرد و گفت: در حوزه پژوهش نیازمند سامان‌دهی طرح‌های پژوهشی و پایان‌نامه‌های تحصیلی دوره‌های تحصیلات تکمیلی متناسب با اولویت‌ها و نیازهای کشور در حوزه صنعت و جامعه داریم و ایجاد نظام جامع آماری و نظام جامع پویش، پایش، پالایش، پیرایش و ارزیابی حوزه پژوهش و فناوری (موضوع بند ۳-۴ نظام پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی) از الزامات وزارت علوم است.
وزیر پیشنهادی علوم حمایت و تقویت طرح‌های کلان ملی و کاربردی کردن دانش فنی را نیز یکی دیگر از اولویت‌ها دانست و گفت: حمایت از دوره‌های موثر در پژوهش مانند دوره‌های پسا دکتری و دستیاران پژوهشی در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، انجام تحقیقات هدفمند و تعیین اولویت‌های تحقیقاتی کشور در جهت تقاضا محور کردن پژوهش، تقویت پژوهانه پژوهشی و آموزشی اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و توجه به اهمیت علوم پایه و تحول در علوم انسانی بخشی از برنامه‌هایم در حوزه پژوهش است.
وی بر احیای اختیارات و ظرفیت‌های شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری به عنوان نهاد فرابخشی متولی سیاستگذاری اجرایی تأکید کرد و گفت: پروژه ماموریت گرایی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی را در دستور کار دارم و برای تقویت و گسترش مجلات علمی و حمایت از افزایش قانونمندی این مجلات در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تلاش خواهم کرد.
زلفی گل اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در زمینه علوم و فناوری‌های نوین با هدف تولید علم در این زمینه (بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و …)، تقویت مراکز تحقیقاتی و پژوهشی موجود و تاسیس مراکز جدید بر اساس نیاز آفرینی و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت به منظور رفع نیازهای صنایع و گسترش پژوهش‌های تقاضا محور را در اولویت‌های کاری خود قرار داده‌ام.
وی گسترش ارتباطات و همکاری بین‌المللی جهت تبادلات علمی بیشتر را نیز از برنامه‌های پژوهشی خود دانست و گفت: تقویت شبکه آزمایشگاه‌های کشور به منظور استفاده بهینه از تجهیزات آزمایشگاهی یکی دیگر از برنامه‌ها است.
وزیر پیشنهادی علوم با اشاره به ضرورت رسیدن به مرجعیت علمی گفت: تحقق مرجعیت علمی از طرق مختلف از جمله ساماندهی و تقویت انجمن‌های علمی، مجلات، و همچنین قطب‌های علمی در راستای پژوهش‌های تقاضامحور (صنعت و جامعه)، مسئله‌محور و بین‌رشته‌ای (مطابق کاربرگ پیوست، موضوع بندهای ۱-۸ و ۵-۳ نظام پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی) امکان پذیر خواهد بود.
وی اظهار داشت: بر دانشگاه دانا و جامعه محور تاکید دارم و تبدیل علم به ثروت و تدوین سند ملی تجاری سازی علم و کاربردی کردن دانش و حل مشکلات جامعه و افزایش رفاه اجتماعی از طریق آموزش عالی در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور (موضوع بند ۱-۷ نظام پژوهش و فناوری سند دانشگاه اسلامی) را در فهرست برنامه‌هایم برای وزارت علوم قرار داده‌ام.
زلفی گل ساماندهی نظام مالکیت فکری در حوزه‌های علم و فناوری را ضروری دانست و گفت: مطالعه تطبیقی پژوهش و فناوری در کشورهای پیشرفته و الگو برداری از آنها، تقویت نمایندگی‌های علمی خارج از کشور و استفاده از توانمندی پژوهشگران و دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور و تلاش در جهت افزایش سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی و پیگیری تحقق آن را دنبال خواهم کرد.

* کد خبر: 15079

این را نیز بررسی کنید

آیا روند صعودی نفت عاملی برای رشد بازار سرمایه خواهد بود؟

یک تحلیلگر بازار طی یادداشتی به بررسی روند قیمت نفت و اثر بخشی آن در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *