یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » بیمه توسعه ورشکسته شده است؟

بیمه توسعه ورشکسته شده است؟

گزارشی پژوهشی با عنوان «تدوین و اندازه گیری شاخص های ثبات مالی شرکت های بیمه ای در کشور» که روز گذشته از سوی پژوهشکده بیمه منتشر شده است،‌ شرکت بیمه توسعه را «ورشکسته» اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان،‌ شورای عالی بیمه پیشتر پروانه فعالیت شرکت بیمه توسعه در رشته های بیمه خودرو و زندگی را ابطال و در خصوص سایر رشته ها تعلیق کرده است. در دوره اوج مشکلات بیمه توسعه، بارها این سوال از سوی افکار عمومی مطرح می شد که چرا از سوی نهادهای مسئول، این شرکت ورشکسته اعلام نمی شود؟

روزنامه دنیای اقتصاد پیشتر در گزارشی نوشته بود: «گفته می‌شد بیمه مرکزی با ورشکستگی بیمه توسعه می‌تواند ماجرا را پایان دهد، زیرا طبق ماده ۱۰ قانون بیمه شخص ثالث صندوق تامین خسارت‌های بدنی مسوول جبران خسارات شرکت بیمه‌ای است که ورشکستگی آن اثبات شود، اما مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی گفته بود که بیمه توسعه ورشکسته نیست، بلکه دارایی‌های زیادی دارد که پاسخگوی خسارات است؛ گرچه نقدینگی در دست ندارد تا بدهی اش را نقدا پرداخت کند.»

حالا اما با گذشت سالها از ماجرای تعلیق فعالیت های بیمه توسعه، پژوهشگران مورد تایید پژوهشکده بیمه، از عنوان «ورشکسته» برای این شرکت استفاده و تاکید کرده اند که سه سال قبل از وقوع این رخداد، آن را پیش بینی کرده و درباره آن هشدار داده بوده اند.

در بخش «جمع بندی» گزارشی پژوهشی «تدوین و اندازه گیری شاخص های ثبات مالی شرکت های بیمه ای در کشور»آمده است: «یکی از مزایای شاخص ثبات مالی محاسبه شده این است که قابلیت آینده نگری دارد و می تواند به عنوان یک هشدار دهنده مالی عمل کند. به عنوان مثال سه سال قبل از ورشکستگی بیمه توسعه، شاخص ثبات مالی محاسبه شده برای این شرکت، وضعیت بحرانی آن را هشدار داده بود.»

همچنین در بخشی از این گزارش به صراحت آمده که «از نظر شورای عالی بیمه، این بیمه گر توانمند، ورشکسته اعلام شد.»

* کد خبر: 14934

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *