یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » دومین شرکت کارگزاری بیمه اتکایی هم غیرفعال است

دومین شرکت کارگزاری بیمه اتکایی هم غیرفعال است

عضو هیات مدیره دومین شرکت کارگزاری بیمه اتکایی می گوید با وجود گذشت بیش از ۱۰ ماه از تاریخ صدور مجوز،‌ هنوز این شرکت نتوانسته است اقدام مشخصی در حوزه فعالیتش انجام بدهد،‌ چرا که «کرونا» و «تحریم» بر همه اقدامات مدنظر این کارگزاری سایه افکنده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، اواخر سال ۱۳۹۷ بود که اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی به «گدار ری» اعطا شد، اما در نیمه نخست سال گذشته شرکت «ساتر تجارت کامک» نیز توانست پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی را از بیمه مرکزی دریافت کند.

آن طور که تبصره ذیل ماده ۲ آیین نامه شماره ۹۱ مصوب شورای عالی بیمه تاکید می کند،‌ «در مواردی که مؤسسه بیمه پذیرنده و واگذارنده هر دو داخلی باشند، کارگزار بیمه اتکایی مجاز به ارایه خدمات واسطه‌گری بیمه اتکایی به آنها نیست.» به عبارت دیگر، کارگزاری بیمه اتکایی یا باید ریسک شرکت های بیمه گر خارجی را نزد شرکت های بیمه داخلی دوباره بیمه کند و یا این که ریسک شرکت های بیمه داخلی را به بیمه گران اتکایی خارجی منتقل کند.

آنچه محتمل تر به نظر می رسد،‌ شکل دوم ماجراست، در حالی که اساسا تحریم های اعمال شده علیه کشورمان چنین امکانی را فراهم نمی کند.

پیشتر مدیرعامل «گدار ری» در گفت و گو با خبرنگار ما تاکید کرده بود که انتقال ریسک به خارج کشور تقریبا غیرممکن است، اما حالا عضو هیات مدیره «ساتر تجارت کامک» نیز با گذشت سه سال از نخستین ورود صنعت بیمه کشورمان به عرصه فعالیت کارگزاری های اتکایی، همین موضوع را تایید می کند.

«رضا عشقی» در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که «ارتباط صنعت بیمه کشورمان با سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی تقریبا قطع است»، گفت: متاسفانه کرونا نیز مزید بر علت شد و شرایط تحریمی را سخت تر کرد،‌ به طوری که ارتباط با بیمه گران خارجی فعلا غیرممکن شده است.

وی با بیان این که «ما در بازارهای آسیا، آفریقا و خاورمیانه در زمینه بیمه های مختلف اتکائی ارتباطات داریم»،‌ ادامه داد: ارتباط شخصی من و مدیرعامل شرکت با بیمه گران خارجی بسیار گسترده و قوی است و حتی مجوز کارگزاری از لویدز لندن را هم داریم، اما شرایط جهانی علیه کشور ماست و نمی توان از این ظرفیت ها به نفع صنعت بیمه کشور در حوزه عملیاتی استفاده کرد.

عضو هیات مدیره «ساتر تجارت کامک» با اشاره به این که در حال حاضر تمرکز این کارگزاری بر انتقال دانش از شرکت های خارجی به داخل است، اظهار کرد: متاسفانه قطع ارتباط بیمه گران ایرانی با دنیا باعث شده است که دانش آنها نیز از علم روز جهان عقب بماند، از این رو ما تلاش کرده ایم به حوزه ورود کنیم و مذاکراتی در این زمینه انجام شده است.

عشقی با تاکید بر این که بیمه گران ایران باید دانش خود در حوزه اتکایی را ارتقا دهند، از همکاری با پژوهشکده بیمه در این زمینه خبر داد و در پاسخ به این سوال که آیا با آغاز فعالیت دولت جدید می تواند به توسعه فعالیت های بیمه گران در حوزه اتکایی امیدوار بود یا خیر، گفت: فعالیت بیمه گران به دولت ها وابسته نیست و بیشتر تابع شرایط عمومی داخلی و خارجی است.

 

مدیرعامل «گدار ری»: انتقال ریسک به خارج کشور تقریبا غیرممکن است

* کد خبر: 14922

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *