یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
خانه » بیمه » «کارآموزی»، راهکاری با هدف زمینه سازی تربیت نیروی انسانی برای صنعت بیمه

«کارآموزی»، راهکاری با هدف زمینه سازی تربیت نیروی انسانی برای صنعت بیمه

دومین دوره کارآموزی تابستانه صنعت بیمه، سال گذشته ۳۶ نفر و امسال ۵۷ نفر کارآموز پذیرفته شده را برای گذراندن دوره عملی به بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه معرفی کرده است، اما این دوره چیست و دستاوردهای آن چه بوده است؟

دکتر اسماء حمزه –سرپرست دفتر ارتباط با جامعه و صنعت- در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که ایده برگزاری این دوره در راستای برنامه های جدید پژوهشکده بیمه و با هدف زمینه سازی تربیت نیروی انسانی برای صنعت بیمه شکل گرفت و سپس با حمایت سندیکای بیمه گران ایران عملیاتی شد،‌ گفت: کارآموزی یا گذراندن دوره عملی، جزء مهمی از دانش تجربی هر دانشجو یا دانش آموخته دانشگاهی است و از این رو می توان آن را مکمل دوره های آموزشی علمی دانست.

وی با تاکید بر این که برگزاری دوره های کارآموزی می تواند کمک بسیار مناسبی برای ایجاد ارتباط عملیاتی میان صنعت و دانشگاه باشد،‌ اظهار کرد: گذراندن یک دوره ۸۰ ساعته آموزشی و دو ماه و نیم دوره عملی برای کسانی که به فعالیت در صنعت بیمه علاقه مند هستند،‌ می تواند زمینه بسیار مناسبی ایجاد کند، به ویژه این که دوره های عملی در شرکت های بیمه و درون محیط کار برگزار می شود.

حمزه با اشاره به این که دوره های کارآموزی مختص دانش آموختگان یا دانشجویان رشته بیمه نیست و عموم مخاطبان می توانند در آنها حضور پیدا کنند، افزود: شرکت های بیمه با همه رشته های تحصیلی از جمله مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه سروکار دارند.

سرپرست دفتر ارتباط با صنعت و جامعه پژوهشکده بیمه با تاکید بر این که این دوره ها الزامی برای استخدام در شرکت های بیمه ایجاد نمی کند، خاطرنشان کرد: تجربه دوره نخست کارآموزی که متاسفانه با شیوع گسترده پاندمی کرونا و اختلال در همه روندها همراه بود،‌ نشان داد که می توان از شرکت کنندگان در این دوره به خوبی در شرکت های بیمه استفاده کرد، به طوری که حدود ۲۰ درصد مشارکت کنندگان فعال در دوره نخست توانسته اند در صنعت بیمه مشغول به کار شوند.

وی با بیان این که متقاضیان شرکت در دوره های کارآموزی ابتدا از فیلترهای علمی عبور کرده و دانش نخستین آنها کنترل می شود،‌ ادامه داد: سرفصل های در نظر گرفته شده برای دوره کارآموزی،‌ به روز و متناسب با نیاز صنعت بیمه است، به طوری که شرکت کنندگان می توانند از مفاهیم علمی و عملی ارائه شده، استفاده حداکثری داشته و آن را در شرکت های بیمه به کار بگیرند.

حمزه اظهار امیدواری کرد با توسعه این روند و افزایش مشارکت علاقه مندان در این دوره ها، میزان استفاده از دانش آموختگان دارای تجربه عملی در صنعت بیمه بیشتر شود تا علاوه بر ایجاد زمینه سازی اشتغال، امکان به کارگیری افراد حرفه ای در شرکت های بیمه نیز بیش از پیش افزایش یابد.

* کد خبر: 14875

این را نیز بررسی کنید

بیمه تعاون

بیمه تعاون، همچنان در سطح یک توانگری مالی

بیمه مرکزی در اجرای ماده ۶ آیین نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *