چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بیمه » دلفراز: «بیمه ملت» در گروه سهام پرپتانسیل و آینده دار است

دلفراز: «بیمه ملت» در گروه سهام پرپتانسیل و آینده دار است

مدیرعامل شرکت بیمه ملت با تاکید بر این که «نوسانهای اخیر بازار سهام نباید برای سهامداران بیمه ملت نگران کننده باشد»،‌ گفت: سهامدارانی که افق بلندمدت را در نظر داشته باشند، شاهد افزایش ارزش دارایی خود در آینده خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان،‌ اسماعیل دلفراز در یادداشتی خطاب به سهامداران این شرکت نوشت:

بازار سهام ایران با رشد خیره کننده ای که از ماه های انتهایی سال گذشته شروع شد و تا نیمه اول مردادماه ادامه داشت، در ماه های اخیر به صورت غیر منتظه ای وارد فاز اصلاحی شد و به طور ویژه معاملات هیجانی جای معاملات مبتنی بر تحلیل را گرفت.

این روند فروش هیجانی از مرحله ای به بعد، رنگ و بوی افراطی به خود گرفته و در حال حاضر سهام شرکت های بنیادی و ارزشمند زیادی را به قیمت های بسیار پایین و در سطح ابتدای سال رسانده است. سهام شرکت بیمه ملت نیز مانند بسیاری از نمادهای دیگر، در این روند نزولی دچار کاهش قیمت شد.

البته این کاهش قیمت در مقایسه با بسیاری از نمادها که بالای ۵۰ درصد افت قیمت داشتند، رقم کمتری بود. معمولا در چنین فضایی وظیفه سهامداران عمده این نیست که جلوی روند کاهش قیمت ها را به هر نحوی بگیرند، بلکه انتظاری که از آنها باید داشت کمک کردن در رسیدن قیمت ها به نقطه تعادل است، چرا که عمل کردن برخلاف روندها باعث اتلاف منابع سهامدار عمده خواهد بود، لذا از اصلی ترین وظایف آنها ایجاد نقدشوندگی برای نمادهای تحت کنترل است.

صندوق بازنشستگی کشوری هم به عنوان یکی از سهامداران عمده شرکت بیمه ملت در راستای ایفای مسئولیت حرفه ای خود برای نمادهای تحت مدیریت خود و کمک به نقدشوندگی سهام آنها وارد عمل شده و همان گونه که مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به طور رسمی اعلام کرد، در مسیر ایجاد ثبات در بازار و صیانت از حقوق سهامداران گام برمی دارند و از طریق صندوق بازارگردانی ارزش آفرین، به صورت روزانه سعی دارند صف فروش برای این سهم ها ایجاد نشود و مزیت نقدشوندگی برای سهامداران وجود داشته باشد.

اما گذشته از حمایت سهامدار عمده شرکت، بر اساس تکالیفی که ناشران بورسی برعهده دارند، میزان سهم شناور بیمه ملت نیز در سال جاری افزایش یافته و به بالای۲۰ درصد رسیده است. موضوعی که همواره محل ایراد به سهامداران عمده شرکت بود که می بایست حداقل ۲۰ درصد از سهام شرکت را به صورت شناور در بازار عرضه کنند و این خواسته در سال جاری به دلیل رشد تقاضا حاصل شد. لذا می بینیم که رتبه نقدشوندگی سهام بیمه ملت طبق آمار سازمان بورس از رتبه ۱۵۴ سال گذشته به ۱۵۲ رسیده است. این بهبود رتبه در حالی است که در سال جاری به دلیل حجم بالای عرضه سهام، شناوری کل شرکت های بورسی افزایش یافته است.

برای اطلاع سهامداران باید گفت که راهبرد شرکت بیمه ملت هم در بازار بیمه، هم در بازار سرمایه و هم در بازار املاک و مستغلات بر صیانت از حقوق بیمه گزاران و سهامداران استوار شده است و فارغ از نگاه کوتاه مدت، پایداری سودآوری و استمرار آن یکی از محورهای اصلی در تصمیم گیری های کلان این شرکت به شمار می رود. نمود عینی این راهبرد در صورت های مالی سه ماهه شرکت و اعداد و ارقام آن منتشر شده و میزان رشد در پرتفوی بیمه ای و میزان سود حاصل از سرمایه گذاری ها موید این ادعاست.

از این منظر، ما معتقدیم نوسانهای اخیر بازار سهام نباید برای سهامداران بیمه ملت نگران کننده باشد و سهامدارانی که افق بلندمدت را در نظر داشته باشند، شاهد افزایش ارزش دارایی خود در آینده خواهند بود.
واقعیت این است که به عنوان یک اصل سرمایه گذاری در بازار سهام، برندگان نهایی آنهایی هستند که با دید بلندمدت در سهام ارزش محور سرمایه گذاری می کنند و افت قیمت ها را فرصتی برای خرید سهام این دسته از شرکت ها می دانند. با این دیدگاه، نگه داشتن سهام بیمه ملت به دلیل داشتن دارایی های ارزشمند، یک سرمایه گذاری ارزشی محسوب می شود. بدیهی است که با افزایش شفافیت در خصوص دارایی های شرکت و مدیریت بهینه تر آنها، بهبود نسبت های مالی و تغییر و اصلاح پرتفوی بیمه ای، می توان انگیزه بیشتری برای نگهداری سهام ایجاد کرد.

به صورت بالفعل کارهای زیادی در شرکت در حال پیگیری و انجام است. از مهم ترین آنها که برای سهامداران خُرد هم جذابیت بیشتری دارد و رسما هم اعلام شد، افزایش سرمایه بیمه ملت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها جهت به روز شدن دارایی های آن است. این اقدام علاوه بر به روزرسانی ترازنامه، سطح توانگری مالی شرکت را هم تقویت خواهد کرد و شاهد حضور پررنگ تر بیمه ملت در بازار بیمه اتکایی خواهیم بود.

مورد دیگری که می توان گفت، پیگیری وضعیت زمین کیش و تلاش برای استفاده بهینه از این دارایی با ارزش است که به دلیل وسعت زمین و موقعیت عالی در جزیره، پروژه های ساختمانی زیادی برای آن قابل اجراست. این مزیت ها در عین حال وظیفه هیات مدیره شرکت را هم در انتخاب بهترین طرح مضاعف کرده است و وقت و انرژی زیادی را مصروف خود می کند.

کلام آخر این که نوسان در بازار سهام همیشگی است و ترس ها و امیدهای سهامداران است که به این نوسان ها شدت می بخشد. اما در یک بازه زمانی بلندمدت، قیمت ها به جایگاه واقعی خود خواهند رسید؛ به ویژه اگر سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی انجام شود که با داشتن برنامه منسجم بتوانند ارزش افزوده برای اقتصاد کشور و ثروت آفرینی برای سهام دارانشان داشته باشند. ما معتقدیم سهام شرکت بیمه ملت در گروه سهام پرپتانسیل و آینده دار است و نگهداری آن بازده مناسبی برای دارندگان به همراه خواهد داشت.

* کد خبر: 14826

این را نیز بررسی کنید

قیمت خودرو

ترکیب جدید هیات‌ مدیره بیمه ملت انتخاب شدند

در اولین جلسه اعضای هیات مدیره جدید بیمه ملت، رییس و نائب رییس هیات مدیره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *