دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » ابرپروژه «واکسن کرونا»، زیر سایه «بانک ملی ایران» و «بانک ایران زمین»

ابرپروژه «واکسن کرونا»، زیر سایه «بانک ملی ایران» و «بانک ایران زمین»

در شرایطی که تولید واکسن کرونا به یک خواسته ملی تبدیل شده است،‌ بانک ملی ایران و بانک ایران زمین،‌ حمایت خود از این اقدام بزرگ را عملیاتی کرده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با اعلام ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور از سوی رهبر معظم انقلاب و نیز اعلام آمادگی دانشمندان داخلی برای تولید واکسن در داخل، اکنون چند نمونه واکسن یا به مرحله تولید نهایی و انبوه رسیده و یا در حال طی مراحل نهایی است.

بدیهی است که عملیاتی کردن چنین طرح بزرگی، در کنار دانش کافی، به منابع مالی کافی هم نیاز دارد. در واقع می توان این سوال را مطرح کرد که منابع مالی ساخت چنین واکسن هایی از کجا تامین شده است؟ اطلاعات موجود نشان می دهد که در جریان این طرح بزرگ ملی نیز مانند سایر پروژه‌های زیرساختی، پای حمایت بانک ها در میان است.

بانک ملی ایران پیشتر در خبری اعلام کرد که همکاری ها، اقدامات و گام های حمایتی اش از صنعت داروسازی کشور برای ساخت و تولید واکسن کرونا موجب افزایش ظرفیت های تولید بومی این واکسن در داخل و تبدیل شدن ایران به قطب تولید واکسن کرونا در دنیا شده است.

بر این اساس، شرکت داروسازی اسوه و شتاب دهنده و مرکز رشد زیست فناوری پایا فن یاخته به عنوان شریک و مهمترین تولیدکننده های واکسن کووید ۱۹ با حمایت ها و پشتوانه بانک ملی ایران با مطالعه و انجام اقدامات اولیه تحقیقاتی در حال ساخت و تولید انبوه واکسن ویروس کرونا هستند.

کامبیز خادمی، مدیر مالی شرکت داروسازی اسوه در این باره گفته است: بانک ملی ایران به عنوان حامی حوزه بهداشت و درمان کشور طی ماه های اخیر با شروع مطالعات اولیه برای ساخت واکسن کووید ۱۹ با ارائه خدمات و ابزارهای جدید مالی و اعطای اعتبارات مورد نیاز به شرکت اسوه برای تکمیل و توسعه صنعت داروسازی و آزمایشگاه های مرجع، همکاری های گسترده‌ای را به عمل آورده است.

اما بانک ایران زمین هم در این زمینه اقداماتی انجام داده است. آن طور که سید محمد حسین استاد مدیر روابط عمومی این بانک در آیین افتتاح مرکز تجمیعی واکسن کرونا طالقانی گفته است، اقدامات مهم و بزرگی توسط بانک ایران زمین در راستای کمک به تولید واکسن کرونا انجام گرفته است که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

اکنون ساخت واکسن کرونا به عنوان یک ابرپروژه ملی در جریان است و به گفته مسئولان وزارت بهداشت، به زودی کشورمان را به یکی از بزرگترین تامین کنندگان و نیز صادرکنندگان واکسن تبدیل خواهد کرد. این روند می تواند بار دیگر شان نظام بانکی در کمک به اجرای بزرگترین پروژه‌ها را به رخ بکشد.

* کد خبر: 14829

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *