یکشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۰
خانه » بانک » دارایی های بانک ایران زمین از زیان انباشته اش بیشتر است

دارایی های بانک ایران زمین از زیان انباشته اش بیشتر است

عمیق شدن در تحلیل های بنیادی اصول و تجربه خاصی را می طلبد به طوری که بسیاری از سهم ها و شرکت ها در نگاه اول چندان پتانسیلی نداشته اند، اما در بررسی های بیشتر و با شناخت کافی از شرکت مذکور درخواهیم یافت تحلیل های بنیادی باید به سمت عمقی شدن حرکت نماید.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، برای مثال سیمان داراب زمانی قیمت ۱۱۰۰ تومانی داشت سهم سود زیاد بالای نداشته و در تحلیل صورت های مالی شرکت پتانسیل برای رشد نشان نمی داد اما تحلیلگران قابل و با تجربه با عمیق شدن در شرکت در یافتند همین شرکت که در نگاه اول پتانسیلی برای رشد ندارد سهمی ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان فقط سرمایه گذاری در دل خود داشته که ارزش افزوده بالایی ایجاد کرده است.

حالا حکایت برخی بانک هاست. در بانک هایی نظیر تجارت امسال سود شرکت به دلیل رشد سود بالای سرمایه گذاری ها جهش بالایی پیدا کرده است. در بانک های دیگر مانند ایران زمین نیز چنین است. وزمین در نگاه اول در صورت های مالی دارای زیان جاری و زیان انباشته است، اما با کمی عمیق شدن در وضعیت بانک این بانک با موسسه مالی اعتباری مولی الموحدین ادغام شد و در مقابل حجم بالای شرکت و زمین و پروژه ساختمانی دریافت کرد.

وقتی در ترازنامه بانک ایران زمین بررسی بیشتری می شود بانک در مقابل سپرده های تسهیلات خوبی را اعطا کرده است، اما در مقابل بانک در مقابل پذیرش مسئولیت سپرده های انتقالی از موسسه موالموحدین املاک بسیاری را دریافت کرده است.

به عبارتی بانک در حال پرداخت سود سپرده های مذکور است، اما دارایی های ارزشمندی دارد که سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزش افزوده پیدا کرده است. این دارایی ها در ابتدای سال ۹۸ حدود ۱۸۵۰۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ به ۲۲۵۰۰ میلیارد و در پایان سال مالی ۹۹ به نزدیک ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است، در حالی که کل زیان انباشته بانک ۱۲۵۰۰ میلیارد تومان می باشد.

ریز سایر دارایی هم کاملا مشخص است. اغلب املاک وثیقه شده و عمدتا سرمایه گذاری در شرکت داتام که خود هلدینگی از شرکت های مختلف و پروژه های ساختمانی است.

پس در نهایت با فروش سهام شرکت های زیر مجموعه در داتام و پروژه های ساختمانی و املاک وجوه به بانک ایران زمین منتقل و توان تسهیلات دهی بانک افزایش خواهد یافت. همچنین این دارایی ها ارزش افزوده بالایی ایجاد و هر ساله شاهد رشد سود سرمایه گذاری ها در بانک ایران زمین خواهیم بود. در نهایت با فروش تمامی دارایی های ملکی و غیر ملکی در سرفصل سایر دارایی ها بانک ایران زمین هم زیان انباشته خود را صفر خواهد کرد هم به سود مناسبی خواهد رسید و هم با افزایش سرمایه روند احیا را استارت خواهد زد.

* کد خبر: 14771

این را نیز بررسی کنید

نگاهی به انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی با هدف تشویش اذهان عمومی/ نظام بانکی و فروپاشی اقتصاد، جهت دهی جدید شایعه سازان

در شرایطی که کشور با چالش های اقتصادی متعدد ناشی از تحریم های ظالمانه رو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *