شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » ویژه » انتظارات بیمه گران از دولت آینده

انتظارات بیمه گران از دولت آینده

دولت سیزدهم به زودی کار خود را آغاز می کند، در حالی که نه تنها در مناظره ها، بلکه حتی در سخنرانی ها و نشست های عمومی کاندیداهای انتخابات اخیر نیز سهم «بیمه» از مطالب مطرح شده «تقریبا هیچ» بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، حال که رئیس جمهور منتخب مشخص شده و زمان زیادی تا استقرار دولت او باقی نمانده است، از تعدادی از فعالان صنعت بیمه خواسته ایم که انتظارات خود را از دولت آینده به منظور توسعه این صنعت مطرح کنند. همچنین پرسیده ایم که اولویت صنعت بیمه با شروع به کار دولت جدید، چیست؟

 

صنعت بیمه، اولویتی مقدم بر «پرداخت درست و به موقع خسارت» ندارد

قائم مقام بیمه مرکزی تاکید کرد که صنعت بیمه، اولویتی مقدم بر «پرداخت درست و به موقع خسارت» ندارد.

پرویز خسروشاهی با بیان این که این اولویت صنعت بیمه در همه دولت ها و همه زمان ها پابرجا است، افزود: عملیات بیمه گری به دو بخش اصلی «قبول تعهد» و سپس عمل به تعهد تقسیم می شود، ولی ما در صنعت بیمه بیشتر درباره بخش نخست آن می شنویم و صحبت می کنیم.

وی با تاکید بر این که عمل به تعهد از سوی بیمه گر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می تواند ذهنیت جامعه نسبت به صنعت بیمه را در جهت مثبت یا منفی شکل دهد، افزود: موضوع ایفای صحیح و به موقع تعهدات باید در صنعت بیمه جدی گرفته شده و همواره محور همه اقدامات و برنامه ها باشد.

 

افزایش ضریب نفوذ باید در اولویت باشد

مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو تاکید کرد که افزایش ضریب نفوذ بیمه باید از اولویت های جدی دولت آینده باشد.

نیما نوراللهی با بیان این که موضوع افزایش ضریب نفوذ بیمه سالهاست به عنوان یک دغدغه در کشور مطرح و پیگیری می شود، افزود: راهکارهای این مساله نیز احصا شده است و تنها به پیگیری عملیاتی نیاز دارد که امیدواریم این موضوع در دولت آینده به صورت جدی در دستور کار باشد.

او سرمایه گذاری برای «فروش الکترونیکی» بیمه را از الزامات اساسی برای تقویت این حوزه خواند و با تاکید بر این که ساز و کارهای لازم و کافی برای این کار باید به سرعت در بیمه مرکزی تعریف و تبیین شود، اظهار کرد: سازماندهی استارت آپ ها می تواند نقشی جدی در توسعه فروش بیمه داشته باشد.

نوراللهی همچنین «فرهنگ سازی» در حوزه بیمه را از نیازهای اساسی کشور خواند و با بیان این که سالهاست بر این موضوع تاکید می شود، خاطرنشان کرد: به نظر من نهادهایی مانند بیمه مرکزی و شرکت بیمه ایران که منابع دولتی را در اختیار دارند، باید در این زمینه پیش قدم باشند.

مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو همچنین «افزایش ظرفیت اتکایی داخلی کشور» را از مهمترین نیازهای صنعت بیمه خواند و اظهار امیدواری کرد دولت آینده این موضوع را به شکل جدی در دستور کار قرار دهد.

 

مقررات متعارض با قانون بیمه لغو شود

یک کارشناس صنعت بیمه از دولت آینده خواست بکوشد قوانین و مقررات متعارض با قانون بیمه و قانون تاسیس بیمه مرکزی را لغو کند.

غلامعلی ثبات با تاکید بر این که دولت باید بداند در بیمه های بازرگانی با یک “صنعت” روبروست نه سازمانی تحت فرمان، اظهار کرد: دولت نباید به صنعت بیمه به چشم یک ابزار درآمدزایی نگاه کند.

او با اظهار امیدواری نسبت به این که دولت آینده این موضوع را متوجه شده و به آن پایبند باشد، افزود: اولویت دولت بعدی باید تامین فضای کسب و کار مناسب برای رشد و توسعه صنعت بیمه باشد.

 

از سر راه صنعت بیمه «مانع زدایی» شود

مدیرعامل شرکت بیمه تعاون از دولت آینده خواست موانع بر سر راه صنعت بیمه را بردارد.

یونس مظلومی با بیان این که صنعت بیمه از دولت ها توقع یارانه، اعتبار یا تسهیلات ندارد، گفت: دولت همین که موانع بر سر راه صنعت بیمه را حذف کرده و به معنای واقعی کلمه از این مسیر «مانع زدایی» کند، بیشترین کمک را به توسعه صنعت بیمه کرده است.

او عوارض متعدد و مختلفی که در طول سالهای گذشته بر «بیمه» وضع شده است را یکی از مهمترین این موانع خواند و از دولت آینده خواست برای حذف این عوارض بکوشد.

مظلومی افزود: قوانین دست و پاگیری که باعث ایجاد مشکلات میان صنعت بیمه با تامین اجتماعی و یا حوزه مالیات شده است نیز می تواند در اولویت اصلاح باشد.

 

* کد خبر: 14740

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/سهم شرکت های بیمه از تامین مالی سریال «پلاک ۱۳» + سند

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به سندی دست یافته که سهم شرکت های بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *