شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » بیمه » هدفمندی تبلیغات بیمه ای با تمرکز بر روی یک محصول

هدفمندی تبلیغات بیمه ای با تمرکز بر روی یک محصول

مدیر بازاریابی بیمه آسماری با بیان اینکه تبلیغات، زمانی هدفمند است که بر روی یک محصول خاص متمرکز باشد، گفت: برخی شرکت‌ها تبلیغات خود را با هدف ارائه تخفیفات دوره‌ای برای افزایش فروش انجام می‌دهند اما نکته‌ای که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته، فرهنگ‌سازی است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، راضیه تاجیک گفت: برای بررسی هدفمند بودن تبلیغات در وهله اول باید به این سوال پاسخ داد که تبلیغات انجام شده با چه هدف و رویکردی برنامه ریزی و اجرا شده اند؛ چرا که افزایش آگاهی از برند، فروش و اطلاع رسانی هر یک می توانند هدفی برای اجرای تبلیغات اثربخش باشند.

وی با بیان اینکه تبلیغات، زمانی هدفمند است که بر روی یک محصول خاص متمرکز باشد، افزود: برخی شرکت ها تبلیغات خود را با هدف ارائه تخفیفات دوره ای برای افزایش فروش انجام می دهند اما نکته ای که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته، فرهنگ سازی است و از آنجایی که در کشور ضریب نفوذ بیمه از میزان پایینی برخوردار است، شرکت ها باید بخش قابل توجهی از اقدامات تبلیغاتی خود را به این موضوع معطوف کنند .

تاجیک با اشاره به اینکه تنوع در محصولات بیمه ای پایین نبوده، ادامه داد: با توجه به آمار وارقام رسمی بخش عمده تولید در صنعت بیمه مرتبط با بیمه شخص ثالث بوده که خرید آن اجباری است اما بیمه های اختیاری اقبال بلندی در فروش نداشته اند.

وی خاطرنشان کرد که با توجه به موضوع فوق الذکر می توان نتیجه گرفت نگرش شرکت های بیمه ای باید به سمت و سویی حرکت کند تا درزمینه تبلیغات واطلاع رسانی معرفی بیشتر محصولات بیمه ای و اشاعه فرهنگ خرید بیمه ها را هدف قرار دهند.

مدیربازاریابی وبرندینگ شرکت بیمه آسماری، تصریح کرد: شرکت ها باید نیازهای مردم را شناسایی کرده و محصولات مرتبط با آن را تبلیغ کنند، به عنوان مثال در رابطه با کرونا تبلیغ محصولات درمانی مرتبط با این بیماری می تواند یک مزیت رقابتی تلقی شود.

تاجیک با بیان اینکه درانجام تبلیغات توجه به مخاطب و نیاز آن اهمیت بالایی دارد، افزود: تکراری بودن مدل پیاده سازی تبلیغات و خلاقانه نبودن یکی از دغدغه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی معتقد است که تبلیغات حال حاضر در صنعت بیمه بیشتر با رویکرد معرفی شرکت و یا ارائه تخفیفات است که شاید این یکی از نقاط ضعف تبلیغات اجرا شده باشد چرا که معرفی مزایا و پاسخ به نیاز مشتری در پیام تبلیغات دیده نمی شود.

مدیربازاریابی وبرندینگ شرکت بیمه آسماری، گفت: آنچه در تبلیغات صنعت بیمه دیده می شود، بیشتر تمرکز بر شکل است تا محتوا، این که تعداد بیلبوردها چقدر باشد، رنگ غالب در تبلیغات چه باشد یا این که با کدام شرکت تبلیغاتی همکاری شود، بیشتر اهمیت پیدا کرده است تا این که اثرگذاری این تبلیغات چقدر است.

تاجیک اظهارکرد: دیدگاه های شرکت های بیمه ای درباره شکل و محتوای تبلیغات، بسیار پراکنده است و رسیدن به اجماع در این زمینه بسیار دشوار است.

وی هدف از تبلیغات را افزایش سهم بازار شرکت ها عنوان کرد و گفت: نمی توان تبلیغات را فقط با هدف تبلیغات انجام داد، بدون این که به فروش بیشتر شرکت چشم داشت، به طور سنتی گفته می شود که بهترین تبلیغ برای شرکت بیمه ای، پرداخت درست، دقیق و به موقع خسارت است با این حال تبلیغات میدانی زمانی می تواند اثرگذار باشد که شرکت بیمه ای در عمل به وظیفه ذاتی خود، یعنی پرداخت خسارت، درست عمل کند در غیر این صورت، تبلیغات اثر منفی هم خواهد داشت.

مدیربازاریابی وبرندینگ شرکت بیمه آسماری، با بیان اینکه روابط عمومی در صنعت بیمه به رسمیت شناخته نشده، اظهارکرد: عموما، همه کارهای باقی مانده در سایر بخش ها به روابط عمومی ارجاع می شود و روابط عمومی به انجام فعالیت هایی می پردازد که اساسا جایگاهی در حوزه های تعریف شده آن ندارد، در نتیجه فعالیت های آن به درستی دیده نمی شود و مدیران این بخش را فرسوده می کند.

تاجیک افزود: در چنین شرایطی، مدیران توانمند، تحصیلکرده و باتجربه روابط عمومی ترجیح می دهند فضای دیگری را تجربه کنند و از بدنه صنعت جدا شوند، نگاهی به مدیریت های روابط عمومی شرکت های بیمه نیز نشان می دهد عموم مدیرانی که چند سالی در مسئولیت خود باقی مانده اند، یا حلقه کارکنان زیرمجموعه را از دست داده و یا این که برای انجام امور خود از مشاوران بیرونی کمک گرفته اند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره بیمه مرکزی که هرساله برگزار می شود، گفت: بیمه مرکزی اقدامات روابط عمومی شرکت های بیمه ای را دریافت کرده و آنها را رتبه بندی می کند متاسفانه این رتبه بندی، مبنای دقیقی ندارد به عنوان مثال، شرکت های مناطق آزاد با بودجه و دامنه فعالیت محدود، با شرکت های بزرگ مقایسه می شوند و طبیعی است که این قیاس نمی تواند دقیق باشد واز سوی دیگر، شرکت هایی که فعالیت های خود را برون سپاری می کنند با شرکت هایی که از ظرفیت درون سازمانی استفاده می کنند، نمی توانند با یکدیگر مقایسه شوند.

* کد خبر: 14700

این را نیز بررسی کنید

بیمه تعاون

آغاز مسابقات فوتسال «اولین جشنواره ورزشی صنعت بیمه» به میزبانی بیمه تعاون

مسابقات فوتسال اولین جشنواره ورزشی صنعت بیمه، از فردا به میزبانی شرکت بیمه تعاون آغاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *