چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بانک » نگاهی به اهمیت پیوستن بانک ایران زمین به پویش #سهم_من_برای_تالاب

نگاهی به اهمیت پیوستن بانک ایران زمین به پویش #سهم_من_برای_تالاب

بانک ایران زمین به تازگی حمایت خود را از پویش #سهم_من_برای_تالاب اعلام کرده است، اما اهمیت این اقدام چیست و چرا بانک ایران زمین، «تالاب» را به عنوان سوژه مسئولیت اجتماعی خود در سال جاری برگزیده است؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، تالاب های طبیعی جزو اکوسیستم های فعال و حیاتی بر روی زمین هستند. در واقع این تالاب ها هستند که با فراهم ساختن آب و قابلیت زادآوری اولیه، به بقای گونه های جانوری و گیاهی روی زمین کمک می کنند و بخش مولد بسیاری از چرخه های حیات به تالاب ها برمی گردد.

مطالعات نشان می دهد که تا ۱۵ درصد ارزش خدماتی اکوسیستم ها در جهان از طریق تالاب ها تأمین می شود. تالاب ها به خاطر حفظ ذخایر ژنی گیاهی و جانوری،‌ تأمین آب، آبزی پروری، تولید محصولات کشاورزی، تولید چوب، تأمین انرژی، تولید مواد لجنی و گیاهی، حمل و نقل و کاربردهای تفریحی و گردشگری، ارزش اقتصادی بالایی پیدا دارند.

در ایران ده ها تالاب وجود دارد که شناخته شده ترین آنها تالاب بین المللی دریاچه ارومیه است، اما اهمیت تالاب ها در دوره حاضر بیش از پیش نمایان شده است، چرا که سرزمین ما دچار خشکسالی شده است.

حجم قابل توجهی از پهنه تالابی کشور با پدیده کم آبی و حتی خشکی دست و پنجه نرم می کنند. این تالاب ها، مستعدترین مراکز برای ایجاد پدیده ریزگرد هستند که می توانند تا دورترین نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار دهند.

اگر چه سیلاب و بارندگی‌های دو سال پیش تا حدودی توانست بخشی از تالاب ها را جان ببخشد، اما شرایط اکنون در تالاب انزلی، میانکاله و گاوخونی چندان مساعد نیست.

موضوع تالاب ها آن قدر در کشور ما جدی بوده و هست که کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به «کنوانسیون رامسر» به عنوان پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها در سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر به تصویب رسیده است. در حال حاضر این پیمان ۲۴۱۲ مکان را در ۱۷۱ کشور پوشش می‌دهد.

تحقیقات نشان می دهد بخش عمده تالاب های جهان به دلیل خشکسالی و یا چرای بیش از اندازه دام در آنها از بین رفته اند. این خطر زمانی جدی می شود که بدانیم حیات بسیاری از گونه های جانوری، تنها به وجود تالاب وابسته است و در صورت از بین رفتن تالاب، جانوران و گیاهان آن حوزه نیز به طور کلی نابود خواهند شد.

بانک ایران زمین با شناخت درست اهمیت این موضوع، به پویش #سهم_من_برای_تالاب پیوسته است. این بانک به درستی دریافته که «ایران زمین» بدون آب، بدون خاک و بدون پوشش گیاهی زنده نخواهد ماند و سهم تالاب نیز از این مساحت بزرگ، در خور توجه است.

احیای تالاب ها گرچه یک وظیفه دولتی و برعهده سازمان هایی چون وزارت نیرو یا وزارت جهادکشاورزی است، اما تک تک مردم ایران می توانند هر چند کوچک، سهم خود را در این پروژه بزرگ ایفا کنند؛ حتی اگر به اندازه انتشار #سهم_من_برای_تالاب باشد.

* کد خبر: 14640

این را نیز بررسی کنید

بانک سپه

طرح بخشودگی جرائم تأخیر بدهی تسهیلاتی در بانک سپه

بانک سپه به منظور تکریم مشتریان خود از عید سعید فطر تا عید غدیر خم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *