یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » خیز بیمه گران برای افزایش حق بیمه درمان پس از تزریق واکسن کرونا

خیز بیمه گران برای افزایش حق بیمه درمان پس از تزریق واکسن کرونا

با شیوع بیماری کرونا، میزان مراجعه بیمه گزاران به مراکز درمانی کاهش یافت، اما اکنون که روند تزریق واکسن کرونا آغاز شده است، روند مراجعه به مراکز درمانی نیز افزایش می یابد. این موضوع، بیمه گران را به فکر انداخته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با آغاز پاندمی کرونا، میزان مراجعه به بیمارستان ها از سوی بیماران غیرکرونایی کاهش شدیدی داشته است. نگرانی از ابتلا به این بیماری در بیمارستان ها، اغلب مردم و بیمه گزاران را از درمان های غیرضروری بر حذر داشته و بسیاری از خسارت هایی که امکان پرداخت آن ها وجود داشت را از سبد بیمه گران حذف کرده است.

این البته همه ماجرا نیست. اطلاعات آماری صنعت بیمه نشان می دهد که تعداد بیمه نامه های درمان صادره در سال گذشته بیش از ۸۵ درصد نسبت به سال قبل آن کمتر شده است. گفته می شود کاهش فعالیت های اقتصادی و در نتیجه افت درآمدها و یا احساس عدم نیاز به بیمه درمان به دلیل عدم مراجعه به مراکز درمانی باعث کاهش صدور این بیمه نامه ها و نیز عدم تمدید بیمه نامه های قبلی شده است.

اما شرایط به زودی تغییر خواهد کرد، به طوری که با تزریق واکسن، همه نیازهای درمانی که پیشتر به تعویق افتاده بود، به سوی مراکز درمانی و بیمارستان ها روانه خواهد شد. شاید بتوان نام این پدیده را سونامی درمان پس از پاندمی کرونا دانست.

گفته می شود این روند آن قدر شدید خواهد بود که می تواند شرکت های بیمه را با چالشی تازه در این حوزه مواجه کند، بنابراین بیمه گران به فکر راه حل تازه ای برای این پدیده افتاده اند.

رئیس کل بیمه مرکزی نیز با تایید این روند، از احتمال افزایش ضریب خسارت بیمه درمان تا ۱۵۰ درصد خبر داده است.

غلامرضا سلیمانی در این زمینه به خبرنگار ما گفت: با افزایش تعرفه درمان در سال جاری و نیز همزمان با آغاز گسترده تزریق واکسن در نیمه دوم امسال، هزینه های درمانی بسیار بالا می رود و در نتیجه خسارت پرداختی بیمه گران به بیمه گزاران افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: در چنین شرایطی، ممکن است مجبور شویم حق بیمه درمان را تعدیل کنیم. «تعدیل» در این بیان رئیس کل بیمه مرکزی به معنای «افزایش» است.

بیمه گران معتقدند برای مواجهه با آنچه پیش روست، دو راهکار بیشتر وجود ندارد. نخست این که شرکت های بیمه با نادیده گرفتن افزایش تعرفه در سال ۱۴۰۰ و ادامه ارزان فروشی و نرخ شکنی، بازار خود را حفظ کنند و یا حتی آن را افزایش دهند، اما در پایان سال با ضریب خسارت تا ۱۵۰ درصدی کنار بیایند و یا این که با توجه به افزایش تعرفه ها، نرخ های واقعی به بیمه گزاران ارائه کنند.

در حالت دوم و با توجه به پایداری رکود اقتصادی در کوتاه مدت و میان مدت، یا از تعداد کل بیمه شدگان کم خواهد شد و یا شرکت های «رقیب» این مشتریان را با نرخ های غیر واقعی به خود جلب خواهند کرد. در چنین شرایطی، آنها نفع بلند مدت را فدای وسوسه «رشد» ظاهری کوتاه مدت و «نقدینگی» خواهند کرد.

* کد خبر: 14616

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *