پنج شنبه , ۳ تیر ۱۴۰۰
خانه » بیمه » دیدگاه های «عطری» درباره علت کاهش تعداد بیمه نامه های درمان

دیدگاه های «عطری» درباره علت کاهش تعداد بیمه نامه های درمان

موضوع کاهش ۸۵ درصدی بیمه نامه های درمان صادره توسط شرکت های بیمه در سال گذشته که به تازگی در آمار عملکرد صنعت بیمه منتشر شده، کمی پیچیده شده است. اختلاف نظرها بر سر این عدد زیاد است و هنوز مشخص نیست چطور در دوره شیوع کرونا، صدور بیمه نامه درمان باید تا این حد افت کرده باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان،پیشتر در این زمینه دکتر مسعود همتی معاون فنی بیمه اشخاص شرکت بیمه ملت تاکید کرده بود که به دلیل شرایط اقتصادی نامطلوب ناشی از شیوع کرونا، تعداد زیادی از بیمه نامه های درمان، متعلق به اتحادیه ها، تعاونی ها و بیمه گزاران تمدید نشده و در نتیجه کاهش شدیدی در صدور بیمه نامه رخ داده است.

«اصلان گودرزی» که خود پیش از این در یکی از شرکت های بیمه مسئولیت حوزه فروش را بر عهده داشته، اما اعتقاد دیگری دارد. او می گوید: بیمه های مسافرتی خارج از کشور، زیر مجموعه بیمه درمان است و طبیعی است که با توجه به شیوع کرونا و کاهش شدید سفرهای خارجی، تعداد بیمه نامه های مسافرتی کاهش یافته باشد. به نظر من کاهش ۸۵ درصدی تعداد بیمه نامه های صادره در رشته درمان، عمدتا ناشی از این موضوع است و نه کاهش صدور بیمه های درمان تکمیلی.

این در حالی است که دبیر کارگروه تخصصی درمان سندیکای بیمه گران ایران، دیدگاه تازه ای در این باره ارائه کرده است.

سید مجتبی عطری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که کاهش ۸۵ درصدی تعداد بیمه نامه های درمان همزمان با افزایش ۱۵ درصدی حق بیمه در این بخش سازگاری ندارد، تاکید کرد که باید علت دیگری پشت پرده این کاهش چشمگیر باشد.

وی با بیان این که بیمه نامه های درمان به طور معمول پس از صدور با چند الحاقیه همراه هستند، اظهار کرد: ممکن است آنچه در اطلاعات منتشر شده توسط بیمه مرکزی وجود دارد، ناشی از صدور بیمه نامه های اولیه بوده و هنوز اطلاعات الحاقیه ها در آن درج نشده باشد.

او با بیان این که شرکت های بیمه، به تازگی به بازار فروش بیمه نامه های درمان خانواده و حتی انفرادی ورود کرده و در این زمینه دستاوردهای خوبی هم داشته اند، گفت: در چنین شرایطی، نمی توان پذیرفت که تعداد بیمه نامه های درمان صادره تا این اندازه کاهشی باشد.

عطری همچنین اثر منفی کرونا بر صدور بیمه نامه های درمان را رد نکرد و با بیان این که برخی مشاغل به ویژه در حوزه گردشگری، آسیب زیادی از شیوع کرونا دیده اند، گفت: به عنوان مثال طبیعی است که هتل ها پس از کاهش شدید و یا حتی توقف مسافرپذیری، ممکن است بیمه نامه درمان کارکنان خود را تمدید نکرده باشند، اما این نمی تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش تعداد بیمه نامه های صادره داشته باشد.

او تاکید کرد که برای تحلیل نهایی این ماجرا، باید در انتظار آمار عملکرد قطعی و نه مقدماتی صنعت بیمه ماند.

دبیر کارگروه تخصصی درمان سندیکای بیمه گران ایران همچنین در پاسخ به این سوال که عملکرد بیمه گران در دوره کرونا چگونه بوده است، گفت: در قراردادهای درمان، بیماری های اپیدمی جزو استثنائات است، ولی پس از ابلاغ بیمه مرکزی، شرکت های بیمه «کرونا» را بیماری حاد تنفسی در نظر گرفته و خسارت های آن را پرداختند.

وی افزود: «کرونا» شاید تواتر بسیار زیادی نداشت، ولی هزینه های زیادی را به شرکت های بیمه تحمیل کرد که این هزینه ها برای درمان در بخش خصوصی خیلی بیشتر هم بود.

عطری با بیان این که در دوره شیوع کرونا، همزمان با افزایش هزینه های درمان ناشی از آن، میزان هزینه های درمانی انتخابی (Elective) کاهش پیدا کرد، گفت: ما در حال ارزیابی عملکرد شرکت ها در این حوزه هستیم و باید تا به دست آمدن اطلاعات کامل در این زمینه صبر کنیم.

 

کاهش شدید صدور بیمه درمان، شگفتی صنعت بیمه در دوره پاندمی کرونا

 

کاهش سفرها، عامل اصلی کاهش تعداد بیمه نامه های درمان است

* کد خبر: 14448

این را نیز بررسی کنید

صنعت بیمه، اولویتی مقدم بر «پرداخت درست و به موقع خسارت» ندارد

قائم مقام بیمه مرکزی تاکید کرد که صنعت بیمه، اولویتی مقدم بر «پرداخت درست و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *