سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳

چرا موتورسیکلت ها بدون بیمه نامه شخص ثالث شماره گذاری می شوند؟

اطلاعات موجود نشان می دهد بر خلاف اتومبیل ها که بدون بیمه نامه شخص ثالث امکان شماره گذاری ندارند، موتورسیکلت ها برای شماره گذاری به داشتن این بیمه نامه الزامی ندارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، سرکشی به چند فروشگاه موتورسیکلت ایرانی و خارجی نشان می دهد که این وسایل نقلیه، به صورت شماره گذاری شده اما بدون بیمه نامه شخص ثالث فروخته می شوند. فروشندگان، خرید بیمه نامه شخص ثالث را به عهده خریدار موتورسیکلت می دانند و این شروع ماجرای «تردد موتورسیکلت های بدون بیمه نامه» در سطح شهر است.

گرچه قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب و اجرایی شده است، اما به نظر می رسد رانندگان میان موتورسیکلت و اتومبیل تفاوت زیادی قائل اند. آنها معتقدند همان قدر که تردد با ماشین بدون بیمه نامه خطرناک است، تردد با موتورسیکلت بدون بیمه نامه خطر چندانی ندارد.

این در حالی است که اطلاعات دریافتی از صندوق تامین خسارت های بدنی نشان می دهد حجم قابل توجهی از خسارت های پرداختی توسط این صندوق، مربوط به موتورسیکلت های بدون بیمه نامه شخص ثالث است.

در گزارشی با عنوان «مروری بر تصادفات موتورسواران و نحوه رانندگی ایمن» که اواخر سال گذشته توسط پژوهشکده بیمه منتشر شده است، به این موضوع اذعان شده که بسیاری از موتورسیکت ها بدون بیمه نامه شخص ثالث شماره گذاری شده اند.

در این گزارش آمده است: «در سال ۱۳۹۶ حدود ۴٫۳ میلیون موتورسیکلت شماره گذاری جدید شده اند و این در حالی است که در این سال تنها ۱٫۲ میلیون بیمه نامه برای موتورسیکلت ها صادر شده است. این موضوع نشان می دهد که حتی برای شماره گذاری جدید نیز نیازی به داشتن بیمه نامه وجود نداشته است.»

این ها همه در حالی است که بیمه گران هر سال برای تشویق موتورسیکلت سواران، در دوره های چند ماهه از سال، بخشش جریمه های تاخیر یا نداشتن بیمه نامه شخص ثالث را اعمال می کنند؛ عملیاتی که البته اطلاعاتی از میزان اقبال به آن هم در دست نیست.

اکنون این سوال مطرح است که چرا نیروی انتظامی بدون وجود بیمه نامه شخص ثالث، موتورسیکلت ها را شماره گذاری می کند؟ نیروی انتظامی که خود سهم قال توجهی از محل حق بیمه نامه شخص ثالث دریافت می کند، چرا نسبت به صدور این بیمه نامه برای موتورسیکلت ها بی تفاوت است؟

کد خبر: 14356

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *