یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » جزئیات ثبت اجباری اطلاعات «یک گواهینامه» برای صدور بیمه شخص ثالث

جزئیات ثبت اجباری اطلاعات «یک گواهینامه» برای صدور بیمه شخص ثالث

از ابتدای اسفند ماه سال گذشته، ثبت اطلاعات «یک گواهینامه» در سامانه صدور بیمه نامه شخص ثالث اجباری شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، گرچه تا پیش از این صدور بیمه نامه شخص ثالث به اطلاعات گواهینامه رانندگی مالک یا راننده خودرو نیازی نداشت، اما از اواخر سال گذشته این الزام به واحدهای صدور ابلاغ شده است.

بر این اساس، هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث، «باید» اطلاعات گواهینامه فرد مالک خودرو به عنوان اولویت نخست در سامانه درج شود. در مواردی که مالک خودرو گواهینامه رانندگی نداشته باشد، اطلاعات گواهینامه «بیمه گزار» در سامانه درج خواهد شد.

این در حالی است که بر اساس بخشنامه اداره کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، واحدهای صدور در زمان صدور بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل می بایست گواهینامه رانندگی راننده وسیله نقلیه مورد بیمه را از بیمه گذار اخذ کنند.

در صورتی که مالک خودرو و بیمه گزار، هر دو فاقد گواهینامه باشند، شبکه فروش توصیه می کند اطلاعات «یک گواهینامه» برای صدور بیمه نامه ارائه شود، چرا که صدور بیمه نامه شخص ثالث بدون اطلاعات گواهینامه غیرممکن است. این رویه البته می تواند به ثبت اطلاعات گواهینامه افراد غیرذینفع در سامانه منجر شده و مشکلاتی را برای دارندگان خودرو ایجاد کند.

هم اکنون در سامانه صدور بیمه نامه شخص ثالث، «۱۶» نوع بیمه نامه قابلیت ثبت دارد که باید اطلاعات گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه به هنگام صدور بیمه نامه در سامانه ثبت شود.

 

* کد خبر: 14338

این را نیز بررسی کنید

«جباری» بیمه رازی را متحول کرد

بیش از شش ماه از حضور علی جباری در شرکت بیمه رازی می گذرد و …

یک دیدگاه

 1. بخشنامه بیمه مرکزی:
  📢📢 عدم انطباق مشخصات راننده و بیمه گذار مانع دریافت خسارت بیمه شخص ثالث نمی شود

  اداره کل نظارت فنی بر بیمه‌های غیرزندگی بیمه مرکزی طی بخشنامه‌ای بر عدم تاثیرگذاری انطباق مشخصات راننده، بیمه گذار و راننده مسبب حادثه در هنگام دریافت خسارت بیمه شخص ثالث تاکید کرد.

  به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، بر اساس بخشنامه صادره ۱۵۳۰۶۶/۴۰۱/۹۹ مورخ ۱۵/۱۱/۱۳۹۹ اداره کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی، در مورد وسایل نقلیه زمینی دارای پلاک ملی، شرکت بیمه در زمان صدور بیمه نامه می بایست اطلاعات گواهینامه راننده/ رانندگان وسیله نقلیه مورد بیمه (حداقل یک راننده) را از بیمه گذار اخذ و از طریق سامانه سنهاب به بیمه مرکزی  ارسال نمایند.
   لازم به ذکر است که راننده وسیله نقلیه می تواند فردی غیر از بیمه گذار و یا مالک وسیله نقلیه باشد و عدم انطباق مشخصات راننده و بیمه گذار به هیچ عنوان مانع صدور بیمه نامه نخواهد بود.
  همچنین اطلاعات رانندگان وسایل نقلیه که به ترتیب مذکور گردآوری می شود صرفا به منظور مطالعات و محاسبات آماری بیمه مرکزی در زمینه صدور بیمه نامه شخص ثالث بر اساس ویژگی های “راننده” مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بنابراین تاکید می نماید عدم انطباق مشخصات راننده در زمان خسارت با اطلاعات راننده در زمان صدور بیمه نامه به هیچ وجه باعث عدم پرداخت خسارت نمی شود و خسارت زیاندیده مطابق مقررات قانونی و کمافی السابق رسیدگی و پرداخت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *