شنبه , ۱ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » واکنش رئیس کل بیمه مرکزی به تایید صلاحیت مجدد مدیران عزل شده

واکنش رئیس کل بیمه مرکزی به تایید صلاحیت مجدد مدیران عزل شده

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

انتصاب استاندار پرحاشیه خوزستان به سمت رئیس سازمان ملی استاندارد که سوژه این روزهای رسانه هاست، یادآور عزل و نصب های پرحاشیه در صنعت بیمه هم هست. آنجا که برخی اعضای سابق هیات عامل بیمه مرکزی پس از افشای فیش های حقوقی نجومی، به هیات عامل شرکت ها پیوستند یا مدیران عامل پرحاشیه برخی شرکت ها پس از عزل، در شرکت دیگری مدیرعامل شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، چند روزی است که غلامرضا شریعتی، استاندار سابق خوزستان که بر اساس ارزیابی های وزارت کشور، رتبه آخر را میان همه استانداران کشور کسب کرده بود، با ارتقای رتبه به عنوان رئیس سازمان ملی استاندارد منصوب شده است! خوزستان در دوره مدیریت شریعتی مجموعه ای از مشکلات از جمله بحران تامین آب، بالا آمدن فاضلاب، مسائل کارگری و اجتماعی را تجربه کرد، او اما خم به ابرو نیاورد و تا آخر بر صندلی استانداری باقی ماند.

اکنون انتصاب او به عنوان رئیس سازمان ملی استاندارد، این نگرانی را نه میان مردم خوزستان، بلکه میان همه مردم کشور ایجاد کرده که فردی با چنین عملکرد نامطلوبی چگونه می خواهد استاندارد همه محصولات را تضمین کند؟

انتصاب مدیران پرحاشیه در سمت های موازی و یا حتی بالاتر، در کشور ما کم سابقه نیست. انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی، انتصاب محمدشریف ملک‌زاده به عنوان معاون اداری مالی وزارت امور خارجه در دوره علی اکبر صالحی که او را تا مرز استیضاح پیش برد و انتصاب کامبیز مهدیزاده که از سوابق اجرایی گویا فقط عنوان داماد رئیس جمهور را یدک می کشید به عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از جمله این موارد است.

در این گونه موارد، معمولا فشار افکار عمومی، گزارش های رسانه ای و یا اعتراض های نمایندگان مجلس، کار را به استعفا، برکناری پیش از موعد و یا تغییر در خفا می کشاند. با این حال، چنین مواردی چون بسیار پررنگ و لعاب هستند، به چشم می آیند، اما شاید روزانه انتصاب های دیگری از این نوع در سازمان ها و ادارات دولتی و شرکت های خصوصی انجام می شود که به دلیل ضعف قانون، نظام اداری پیچیده و عدم تمایل ذینفعان برای وارد شدن به حاشیه ها، از نطر پنهان می ماند.

نمونه این موارد را در صنعت بیمه هم می توان دید. محمود امراللهی، مدیرعامل اسبق شرکت بیمه ایران که پس از انتشار گزارش هایی با طرح ادعای دریافت وام مسکن بیش از ۵۰۰ میلیون تومانی و خرید ساختمان بیش از ۳۲۰ میلیارد تومانی در خیابان برزیل تهران جای خود را به عباس حسینی داد، تنها مدتی بعد به عنوان مدیرعامل یک شرکت بیمه خصوصی کارش را آغاز کرد.

حبیب میرزایی و سید مرتضی حسنی عقدا که در جریان افشای فیش های حقوقی نجومی بیمه مرکزی، نام آنها بر سر زبان ها افتاد، اکنون به عنوان اعضای هیات عامل شرکت بیمه پاسارگاد مشغول به کارند. از علی صلاحی نژاد، مدیرعامل سابق شرکت بیمه ملت که پس از افشای فیش حقوقی اش با دستور مستقیم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برکنار شد نیز خبر می رسد که گویا قرار است در یک شرکت بیمه دیگر کارش را آغاز کند.

اما ماجرا چیست؟ چرا حلقه مدیران تا این اندازه بسته است و از همه مهمتر، چرا مدیرانی که سابقه درخشانی هم در حوزه مسئولیت خود ندارند و هر کدام به شکلی برکناری یا ناکارآمدی را در کارنامه شان به جا گذاشته اند، بدون هیچ نگرانی و با تایید مقام بالادستی به جایگاه مدیریتی تازه منتقل می شوند؟

خبرنگار ما این موضوع را با رئیس کل بیمه مرکزی در میان گذاشت و از او پرسید چرا بیمه مرکزی چنین مدیرانی را تایید صلاحیت می کند؟

غلامرضا سلیمانی امیری در پاسخ به این سوال با بیان این که «اگر یک سهامدار، مدیری را در شرکتی تغییر داده است، نمی توان گفت که این مدیر، به طور کلی فرد نامطلوبی بوده است»، گفت: تغییر مدیران گاه به دلیل اختلافات میان مدیر و سهامداران یا عدم تمایل برای ادامه همکاری رخ می دهد.

وی با تاکید بر این که «بیمه مرکزی وارد مسائل رفتاری میان مدیران و سهامداران شرکت های بیمه نمی شود»، اظهار کرد: ما صلاحیت مدیران را بر اساس ضوابط و شاخص های مصوب بررسی می کنیم.

سلیمانی اظهار کرد: اگر صلاحیت مدیری بر اساس ضوابط آیین نامه، قابل تایید باشد، این اقدام انجام خواهد شد، بنابراین نوع مدیریت یا رفتار افراد در مدیریت شرکت ها برای ما ملاک عمل نیست.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین با اشاره به این که ممکن است مدیران معرفی شده از سوی سهامداران شرکت ها به تایید بیمه مرکزی نرسند، گفت: در مواردی ممکن است مدیر و سهامدار هماهنگی لازم را داشته باشند، اما ضوابط بیمه مرکزی اجازه تایید صلاحیت افراد را ندهد، بنابراین مدیر جدیدی به نهاد ناظر معرفی خواهد شد، کما این که چنین اتفاقی هم رخ داده است.

 

رئیس کل بیمه مرکزی استعفا داد

پاسخ های تازه رئیس کل بیمه مرکزی به سوالاتی درباره حقوق های نجومی

تیر عزل و نصب وزیر این بار به صلاحی نژاد رسید

* کد خبر: 14078

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *