جمعه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بیمه » ایلام در بن بست*

ایلام در بن بست*

توسعه و ارتباطات به عنوان حوزه ای مهم در مطالعات ارتباطی و روابط اجتماعی در سطح خرد و کلان بعد از جنگ جهانی دوم مورد تأکید بسیاری از کشورهای در حال توسعه قرار گرفت. توسعه ارتباطات به دلیل اثرگذاری مستقیم بر توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رسانه به عنوان ابزاری در توسعه سیاسی نقشی تعیین ­کننده دارد که در شرایطی متفاوت رویکردهایی برای آن در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه متصور شده­ اند، بطوری که در کشورهای پیشرفته با توجه به توسعه همه­ جانبه در کلیه حوزه­ های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و اعتماد به نفس بالای شکل گرفته، در کلیه سطوح اجتماعی شاهد رونق، رضایت و امید به زندگی بالا هستیم، در حالی که در کشورهای در حال توسعه به دلیل شکل­ گیری روحیه تقلید و عدم استفاده از توانمندی ­های داخلی و همچنین استفاده از تکنولوژی­ های وارداتی جوامع دچار تأخر فرهنگی شده و غالب مردم در این کشورها در بعد توسعه اجتماعی دچار ازخودبیگانگی و از خودباختگی شده­اند و مغلوب ابعاد فرهنگ وارداتی از کشورهای توسعه یافته شده­ اند.

در تعریفی توسعه را فرایندی چند بعدی که ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را در بر می­گیرد تعریف کرده­ اند؛ شرایطی که جامعه ­­ای بطور کیفی از امکانات کمی خویش در راستای آرمان یا ایده ­آلی که برای آن قائل است بطور همه ­جانبه بهره ­مند می­شود.

مقصود از این مقدمه طرح موضوع خارج کردن استان ایلام از بن ­بست توسعه است که سال هاست مقصود بسیاری از مسئولین بوده و هست، به اعتقاد بسیاری از مسئولین، استان در حال پیشرفت است، ولی تاکنون معنای پیشرفت ایلام برای بسیاری از صاحبنظران استان محسوس نیست، صرفا اکتفای به یکسری آمار که در حد ارائه در رسانه­ ای محلی باشد ارزش دیگری ندارد. مسئولینی که ایلام را در حال پیشرفت می­ دانند و گاه و بیگاه از دستاوردهایشان گزارش می ­دهند که در فلان حوزه کارهای مهمی انجام شده است و آن مهم­ ها را فقط خود می ­دانند و بس! جای شگفتی دارد که این عزیزان پیشرفت و توسعه را با کدام تعریف، معیار و شاخص شناخته­اند که با شهامت از عملکردهای خود دفاع می­ کنند.

بازگشایی مرز عراق و برکت برخورداری از عواید اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تردد زائران به عتبات عالیات یکی از مهمترین مسائلی است که متأسفانه از روزهای آغازین برقراری ارتباط با کشور عراق مورد بحث، برنامه و هدف مسئولین استانی بوده است که عموما در بسیاری حوزه­ ها صرفا در حد گفتمان­ نه! بلکه نمایش رسانه­ ای در بحبوحه مراسمات مذهبی(ایام محرم و صفر) مورد تأکید پرفشار قرار می ­گیرد و غالبا هم متمرکز بر راه ­اندازی قطار و اصلاح زیرساخت­ های ارتباطی است که پیشرفتی به اندازه پروپگانداهای رسانه ­­ای که در زمان اعلام برنامه توسط مسئولین شده است، نداشته! ولی با توجه به اعتماد بنفس بالای مسئولین هر ساله این پروژه ­ها به پایان می ­رسد و هر ساله به مناسبت ­های مختلف در گزارش عملکردهایی جزء برنامه ­های موفق و خاتمه یافته اطلاع ­رسانی شده­ اند ولی پروژه­ ها با تمام کم و کاست­ی هایشان نیمه­ کاره مانده­ اند و برنامۀ سال بعد هستند!

در سال­های اخیر یکی از ملموس­ ترین واژه­ هایی که در کشور و حتی جهان استان ایلام را با آن شناخته­ اند «خودکشی» است، خودکشی از جمله موضوعاتی است که همگان بر ناخوشایندی تأثیرات روانی و اجتماعی آن بر جامعه اذعان دارند. متأسفانه از جمله مهمترین دلایل خودکشی افراد بر اساس نظر بازماندگان عموما به دلیل مشکلات عدیده اقتصادی بوده است که گریبانگیر خانواده ­های ایلامی است. با وقوع هر خودکشی هر فردی، مسئول و غیرمسئول جز ابراز همدردی و اعلام تسلیت کاری نکرده ­اند! تفاوت مسئول کارآمد و غیرکارآمد در بررسی این قبیل موضوعات مشخص می­ شود، مسئول وظیفه ­شناس راه توسعه را در پیش می­گیرد با ارائه برنامه تمام تلاش خو د را بکار می­گیرد تا بودجه به نتیجه رساندن برنامه ­ها را با نهایت نظارت بر اجرای آنها را از مراجع ذیصلاح تأمین نماید. اگر ایلام در مسیر توسعه باشد باید شاهد رشد شاخص ­های اقتصادی و اجتماعی که منشأ و مبدأ بسیاری از مشکلات است باشیم، ولی بر اساس شواهد، متأسفانه در شرایط نامتعادلی که کشور درگیر آن است وضع استان ایلام از بدترین­ استان­ ها هم نامناسب­ تر است!

بسیاری از صاحبنظرانی که دغدغه توسعه استان را دارند به اتفاق، مشکلات و موانع توسعه­ نیافتگی استان ایلام را متأثر از یکسری شرایطی همچون: ضعف فرهنگی، مشکلات تأمینی و رفاهی، شکل ­گیری مهاجرت­ های بی­رویه سرمایه ­های اجتماعی و اقتصادی، عدم شناخت کافی از مسائل و مشکلات استان، مشکلات و مصلحت ­اندیشی­ های اداری که عموما در برخی حوزه­ ها ناکارآمدی به شدت کارآفرینان و فعالان اقتصادی را رنج می­دهد، دانسته ­اند. همه این موارد از شاخص ­های عدم توسعه ­یافتگی است که راهکار رفع این محدودیت­ها، خروج مسئولین پشت­ میزنشینی است که روز را به شب می­رسانند و منتظر هستند تا شاید مسئولین کشوری با بداهه راه رستگاری را به آنها نشان دهند. مسئولین باید بدانند برای توسعه استان باید از پشت میز کنار بیایند و در تلاش برای کمک به مردم پیگیر حقوقشان باشند. آقایان مسئول بدانند، نه این میزها خاکریز هستند و نه مردم دشمن! پس برای حل مشکلات مردم، با آنها همراه شوید.

یک طرف این مجال؛ نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی است که باید به جای انجام پیگیری­ برنامه ­های کوچک و زودبازده که اغلب مسکنی بیش نیستند اهداف بلند مدت را طرح­ریزی نمایند و در فرصت­ های پیش آمده در مجلس و دولت زیرساخت ­های توسعه ارتباطات(ریلی، جاده­ای، هوایی، تکنولوژی­های نوین ارتباطی) که غالب شهرستان­ های استان از بدیهی­ ترین آنها محروم هستند را با برقراری روابط با وزرای مرتبط در هر حوزه اقدامات عملی انجام دهند. حوزه جنوب استان که به لحاظ توسع ه­ای نسبت به شمال استان وضعیت نامناسب­تری هم به لحاظ ارتباطی با استان ­های همجوار هم با شمال استان دارد و هم اینکه از حداقل های ارتباطی محروم هستند، انتظار می ­رود نماینده حوزه جنوب تلاش خود در جهت رفع کاستی­ هایی که از ابتدایی ­ترین احتیاجات یک جامعه تلقی می­ شود، همت نمایند. با رفع محدودیت­ ها و موانع توسعه در استان است که می­ توانیم انتظار داشته باشیم سرمایه­ گذاران وارد استان شوند و مردم زحمتکش و قدرشناس استان از مواهب آن بهره ­مند شوند.

*بهروز میرزایی/دانشجوی دکتری جامعه شناسی اقتصادی و توسعه

* کد خبر: 13880

این را نیز بررسی کنید

بیمه درمان تکمیلی

معرفی خدمات گروه مالی سامان به صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی

بیمه سامان در راستای توجه همیشگی خود به صنایع و صادرکنندگان، ضمن حمایت از برگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *