چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » «ملت تک» دریچه ای نو به دنیای بیمه گری دیجیتال

«ملت تک» دریچه ای نو به دنیای بیمه گری دیجیتال

رئیس اداره کسب و کار دیجیتال شرکت بیمه ملت معتقد است «ملت تک» در یک سال فعالیت خود به خوبی توانسته میان کسب و کارهای موجود جای خود را پیدا کند و اکنون آماده اوج گرفتن در فضای کسب و کار دیجیتال است.

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان دربارۀ این روزهای «ملت تک»، به عنوان تنها پلتفرم عرضه وب‌سرویس‌های بیمه‌ای آنلاین به شکل B to B با «بهروز آرمان مهر» گفت و گو کرده است.

 

شاید بد نباشد در یک سالگی «ملت تک» بار دیگر علت خلق چنین پلتفرمی را با هم مرور کنیم.

بدیهی است که صنعت بیمه هم مانند همه فضاهای دیگر در سال‌های اخیر و همزمان با توسعه فناوری، دچار تغییراتی شده است. مردم با توسعه اینترنت و فضای مجازی و همچنین افزایش سطح دسترسی به تلفن همراه هوشمند، بیشتر از امکانات این بخش استفاده می کنند.

استارت آپ ها هم دامنه فعالیت خود را گسترده کرده اند و در زمینه های کوچک و بزرگ زندگی، نقش استارت آپ ها به وضوح دیده می شود. طبیعی است که در چنین شرایطی، مشتریان صنعت بیمه هم به دنبال استفاده از این امکانات باشند و این این انتظار ایجاد شود که وقتی می شود یک بلیط سینما را از طریق تلفن همراه خرید، باید بتوان به راحتی و در کمترین زمان ممکن نیز سرویس های بیمه ای را به صورت آنلاین خریداری کرد.

همین طرز فکر باعث شد که استارت آپ ها به صنعت بیمه هم ورود کند. گرچه در ابتدا مقاومت هایی در این زمینه وجود داشت، اما اکنون به راحتی حضور استارت آپ ها در صنعت بیمه پذیرفته شده و ظهور سایر فناوری ها نظیر بلاکچین، اینترنت اشیاء (IOT)، هوش مصنوعی و … در حال ایجاد تحول در این صنعت است.

«ملت تک» در این بازار چه جایگاهی دارد؟

«ملت تک» یک پلتفرم منحصر به فرد است و نمونه مشابه آن در صنعت بیمه وجود ندارد. اصولا کارکرد ملت‌تِک با استارتاپ‌هایی نظیر تجمیع‌کننده‌های بیمه (Aggregators) که امکان مقایسه و خرید بیمه‌نامه را می‌دهند متفاوت است.

«ملت تک» اساسا سرویس دهنده به مصرف کننده نهایی نیست، بلکه قصد دارد فضای جدیدی را برای توسعه بازار شرکت ایجاد کند. در واقع بیمه ملت با عرضه وب‌سرویس‌های بیمه‌ای خود در سایر پلتفرم ها و بسترهای دیجیتال باعث توسعه کانال‌های توزیع خود شده و این امکان را فراهم کرده که مشتریان در به صورت ۲۴ ساعته بتوانند سرویس های بیمه ای خود را خریداری کنند.

یعنی شبکه فروش سنتی با این روش حذف می شود؟

خیر این گونه نیست، چون به هر حال آن روش فروش هم مشتریان خاص خود را دارد. فروش بسیاری از بیمه نامه ها از جمله بیمه زندگی که سهم خوبی از صنعت بیمه را به خود اختصاص داده و نقش بسزایی در حمایت از اقشار مختلف جامعه دارد همچنان نیازمندِ فروش رو در رو و چهره به چهره است. علاوه بر این در سایر رشته های بیمه ای که نیاز به بازید فنی از مورد بیمه است وجود شبکه فروش الزامی است. به طور کلی می توان گفت توسعه صنعت بیمه در گرو توجه همزمان به شبکه فروش به عنوان بازوی اجرایی فروش بیمه نامه و استفاده از فرصت هایی است که فناوری و فضای آنلاین برای توسعه کسب و کارها ایجاد کرده، می باشد.

در این باره مثال عملیاتی دارید؟

فرض کنید کسی امروز یک بلیط هواپیما را از طریق روش آنلاین خریداری می کند. او حتما به بیمه نامه مسافرتی هم نیاز دارد. ما می توانیم بستری را فراهم کنیم که همزمان با فروش بلیط آنلاین، بیمه نامه مسافرتی آنلاین هم به فرد فروخته شود.

در حال حاضر استارت آپ هایی ایجاد شده اند که امکان خرید و فروش انواع محصولات، کالاها و خدمات را به صورت آنلاین فراهم کرده اند. ما می توانیم در همان بستر و به صورت لحظه ای، بیمه نامه های مورد نیاز آنها را بفروشیم. این کار علاوه بر کاهش هزینه ها، حس مطلوب و تجربه جدیدی از دریافت خدمات بیمه ای (به صورت آنلاین) میان مشتریان ایجاد خواهد کرد.

برای ایجاد چنین زمینه هایی، بیمه ملت باید به سراغ تک تک کسب و کارها برود؟

در ابتدای کار و به منظور توسعه کسب و کار شرکت، این اقدام از سمت شرکت صورت می گرفت اما با توجه به تعداد زیاد استارتاپ ها و روند رو به رشد آنها این اقدام نمی توانست کارایی مورد نظر را داشته باشد از این رو ایده ایجاد ملت‌تِک را دنبال کردیم.

در حال حاضر که کار شکل گرفته و «ملت تک» جایگاه خود را پیدا کرده است، این کسب و کارها هستند که برای دریافت سرویس های بیمه ای آنلاین به سراغ ما می آیند. حتی تعداد متقاضیان آن قدر زیاد شده که ما مجبوریم به دلیل جلوگیری از کندی فرایندها و نیز اشغال نشدن زیرساخت ها، کسب و کارها بزرگ را به عنوان همکار انتخاب کنیم و برای کسب و کارهای خرد نیز اقدامات خوبی انجام شده است تا آنها نیز بتوانند از سرویس های بیمه ای در کسب و کار خود استفاده کنند و زمینه توسعه فروش شرکت فراهم شود.

با ایجاد «ملت تک» کسب و کارهایی که می توانند خدمات بیمه ای را به مشتریان بفروشند، می توانند به این پلتفرم مراجعه کنند، قرارداد ببندند و کار را شروع کنند. با این روش هم پاسخ به تغییر ذائقه مشتری محقق می شود، هم مشتری می تواند خدمت آنلاین بگیرد، هم توسعه همکاری با «نابیمه گران» انجام می شود و هم بیمه ملت توانسته است به تغییرات فضای کسب و کار پاسخ مثبت بدهد.

با این وجود، در مواردی مشتری به دلایلی علاقه دارد بیمه نامه خود را به صورت مستقیم از شرکت بیمه ملت خریداری کند که برای این منظور نیز ایجاد فروشگاه آنلاین بیمه ملت در آینده نزدیک انجام خواهد یافت و محصولات آنلاین شرکت بر روی آن عرضه خواهد شد.

در حال حاضر چه خدماتی روی «ملت تک» ارائه می شود؟

اکنون سرویس های آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه حوادث و بیمه مسافرتی را روی این پلتفرم ارائه می کنیم. با توجه به اینکه مخاطبان ما اغلب با سازوکارهای بیمه ای و به خصوص رویه های داخلی شرکت آشنا نیستند، به منظور سهولت در ارائه این سرویس های سعی شده است تا قسمتی تحت عنوان سوالات متداول بر روی ملت تک ایجاد شود و افراد پاسخ بسیاری از سوالات خود را در خصوص سرویس ها، شرایط کارمزدی، نحوه تسویه حق بیمه ها و … را بیابند. همچنین به منظور سهولت پیاده سازی سرویس های قسمتی تحت عنوان مستندات فنی برای هر رشته ایجاد شده است که کلیه نیازمندی های برنامه نویسان برای پیاده سازی در آنجا آورده شده است.

گفتید این پلتفرم نمونه مشابه ندارد. این ادعا از کدام بعد است؟

واقعیت این است که شرکت های بیمه، هیچکدام چنین زیرساختی را ندارند. ما نگاه وسیعی به موضوع داشته ایم و به صورت آزادانه خدمات خود را معرفی کرده و آزادانه هم سرویس ها را عرضه کرده ایم.

به نظر من «ملت تک» بهترین انتخاب برای توسعه خدمات بیمه گری باز برای کسب و کارهاست، چرا که استفاده از API های آن ساده، سریع و مطمئن است. استقبال خوب کسب و کارها از این پلتفرم نیز همین را ثابت می کند.

طرح توسعه آن را هم دنبال می کنید؟

توسعه «ملت تک» در زمینه وب سرویس های بیمه ای است. بیمه های آتش سوزی منازل مسکونی، مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان و هر چه که قابلیت وب سرویس شدن داشته باشد را به آن می افزاییم و این کار در کوتاه مدت انجام خواهد شد.

کسب وکارهایی که به همکار با «ملت تک» علاقه مند باشند به مجوز بیمه مرکزی نیاز دارند؟

اگر کسب وکار فقط با ما همکاری کند به مجوز نیاز ندارد، اما اگر بخواهد همزمان با ما با شرکت های دیگر هم همکاری داشته باشد، باید مجوز کارگزاری آنلاین را از بیمه مرکزی دریافت کنند.

* کد خبر: 13863

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *