چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » بانک » گسترش تعاملات ایران و آلمان در حوزه فنی و حرفه ای و تسهیل ارتباط نیروی کار بین دو کشور

گسترش تعاملات ایران و آلمان در حوزه فنی و حرفه ای و تسهیل ارتباط نیروی کار بین دو کشور

همزمان با اعلام راهکارهای گسترش تعاملات ایران و آلمان در حوزه فنی و حرفه ای و تسهیل ارتباط نیروی کار بین دو کشور، از شبکه اجتماعی «لینکدین ایرانی» نیز به طور رسمی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، روز گذشته در نشستی خبری با حضور جمعی از مدیران سازمان فنی و حرفه ای و سازمان متخصصین و مدیران ایران، ضمن بررسی چالش های بازار کار ایران و ظرفیت های موجود در بازار کار آلمان برای اعزام نیروی کار ایرانی به این کشور، لینکدین ایرانی به عنوان بستری مناسب برای تعامل متخصصان ایرانی و نیز انتقال تجربه کاری و حرفه ای معرفی شد.

دکتر ایمان مصدری مدیرعامل سازمان متخصصین و مدیران ایران در این نشست با اشاره به امضای تفاهم نامه میان این سازمان با سازمان فنی و حرفه ای، نبود آموزش های فنی و تخصصی را یک چالش عمده در بازار کار کشور دانست و با بیان این که می توان ضمن توسعه تعامل با سایر کشورها، از ظرفیت آنها نیز برای افزایش سطح مهارتی نیروی کار ایرانی استفاده کرد، گفت: خوشبختانه بستر حقیقی و مجازی دریافت این آموزش ها فراهم است و علاوه بر این که می توان از اساتید حرفه ای آلمانی برای ارائه آموزش ها در داخل کشور دعوت کرد، می توان نیروی کار ایرانی را نیز به کشور آلمان اعزام کرد.

وی با بیان این که نیروی کار ایرانی بسیار باهوش و مستعد است و اگر فضای کار کافی داشته باشد، می تواند شگفتی بیافریند، اظهار کرد: با استفاده از امکان بزرگی مانند لینکدین ایرانی و نیز بهره مندی از پتانسیل مهاجرت در قالب نیروی کار، می توانیم علاوه بر استفاده از توانایی های نیروی کار ایرانی، مهارت آموزی به شکل حرفه ای را نیز تجربه کنیم.

علیرضا طاهرپور، مدیرکل دفتر نظارت، بهسازی و هدایت شغلی سازمان فنی و حرفه ای نیز در این نشست با ارائه گزارش از عملکرد این سازمان و بیان این که ۲۵ درصد آموزش های هر دوره تئوری و ۷۵ درصد آن عملی است، گفت: تسهیلات خوبی برای راه اندازی کسب وکار توسط مهارت آموزان فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده که می تواند به حل معضل بیکاری در کشور کمک کند.

وی عدم توان جذب نیروی کار توسط بازار کار کشور را یک واقعیت تلخ خواند و با بیان این که می توان از ظرفیت کشورهای دیگری برای به کارگیری نیروی کار حرفه ای ایرانی بهره گرفت، ادامه داد: گواهینامه های صادر شده توسط سازمان فنی و حرفه ای، بین المللی است و در هر نقطه جهان قابلیت ترجمه و استفاده دارد. ضمن این که این گواهینامه ها از درجه اعتبار و امنیت بالایی برخوردار است و امکان استعلام اعتبار آنها از سایت سازمان نیز فراهم شده است، بنابراین امکان جعل ندارد.

سیداسماعیل سید اشرفی نماینده کانون کشوری در اجرای طرح ایران مهارت نیز با تاکید بر این که دولت نمی تواند کار بخش خصوصی را انجام دهد، گفت: متاسفانه مقررات و دستورالعمل ها را بخش دولتی و با نگاه دولتی نوشته و در نتیجه بخش خصوصی با چالش های بزرگی بر سر راه خود رو به روست.

وی با تاکید بر این که توسعه مهارت آموزی در کنار توسعه فرهنگ مهارت آموزی برای جامعه ما باید یک اصل باشد، توسعه اشتغال پایدار را راه نجات کشور از تهدیدهای اقتصادی خواند و با تاکید بر این که میان یک استاد دانشگاه با یک استاد کار آهنگر نباید تفاوتی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: بیش از شش هزار استاندارد شغلی تعریف شده در کشور وجود دارد که متناسب با آنها آموزش هایی تدارک دیده شده است و اینها می تواند کشور را از تنگناهای اقتصادی برهاند.

مجید حلاج زاده رئیس مرکز خدمات مشاوره ایرانیان خارج از کشور هم با بیان این که بزرگترین مشکل نیروی کار ایرانی متقاضی مهاجرت به کشور آلمان، دانستن زبان آلمانی است، گفت: تلاش شده است با کاهش هزینه ها و تعدیل آموزش ها، حداکثر سرعت و دقت برای دریافت گواهینامه های مرتبط پیاده سازی شود.

وی با اشاره به این که مرکز خدمات مشاوره ایرانیان در ۵۶ کشور جهان نمایندگی دارد و می تواند به راحتی و با شکل قانونی زمینه مهاجرت نیروی کار را ایجاد کند، افزود: امیدواریم راهکارهای قانونی بر راهکارهای مهاجرت غیرقانونی ارجحیت پیدا کند تا هموطنان ما در دام سودجویان گرفتار نشوند.

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که نیروی کار ایرانی مستقر در کشور آلمان از چه خدماتی برخوردار خواهد بود، گفت: کسانی که در این کشور مشغول مهارت آموزی می شوند، علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه، می توانند از خدمات کم هزینه حمل و نقل و رفاهی استفاده کنند و در مدت کوتاهی با بازار کار آن جا آشنا شوند تا بسته به توانایی خود، جذب شوند.

برای ورود به سامانه لینکدین ایرانی از https://linkediniran.ir و برای و برای ورود به آدرس پست افتتاح لینکدین ایرانی از https://linkediniran.ir/feeds/5fe6067922f5b16ec18cb3fe استفاده کنید.

 

 

* کد خبر: 13854

این را نیز بررسی کنید

برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی کسب و کار، بلاکچین و متاورس در اردیبهشت

مدیرعامل گروه دانش بنیان ۳۶۹ از برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی کسب و کار، بلاکچین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *