سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » انتخاب نام «کاریزما» برای یک شرکت، منع قانونی دارد

انتخاب نام «کاریزما» برای یک شرکت، منع قانونی دارد

در پی انتشار گزارشی با عنوان ««کاریزما»، نشان یونانی بر شرکت بیمه ایرانی؟!»، معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد که انتخاب چنین نامی برای یک شرکت یا موسسه، منع قانونی دارد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، به تازگی شورای عالی بیمه مجوز فعالیت یک شرکت بیمه زندگی جدید با نام «کاریزما» را صادر کرده است. این شرکت قرار است به عنوان یکی از زیرمجموعه های گروه مالی کاریزما فعالیت کند، با این حال انتخاب چنین نامی برای یک شرکت بیمه محل سوال است.

خبرنگار ما این موضوع را با فرهنگستان زبان و ادب فارسی در میان گذاشت و از این نهاد که مسئول حفظ سلامت و تقویت و گسترش زبان فارسی است، خواست نظر خود را درباره انتخاب این نام بیان کند.

معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این زمینه با تاکید بر این که «کاریزما» واژه ای انگلیسی است، گفت: بر اساس قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی، به کار بردن این واژه به عنوان نام شرکت، موسسه و … تایید نمی شود و منع قانونی دارد.

نسرین پرویزی در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر این که این واژه به عنوان نام موسسه نباید ثبت شود، اظهار کرد: اداره ثبت شرکت ها که قانون را رعایت می‌کند، نباید چنین نامی را ثبت کرده باشد.

وی با اشاره به این که ممکن است این واژه به عنوان نام تجاری ثبت شود، ادامه داد: حتی در این صورت هم، مالک شرکت امکان نصب تابلو و تبلیغ آن را نخواهد داشت.

معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: چنانچه غیر از این عمل شده باشد، خلاف قانون بوده و این موسسه در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

 

«کاریزما»، نشان یونانی بر شرکت بیمه ایرانی؟!

* کد خبر: 13734

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *