سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بیمه » شرکت های بیمه، اطلاعات هویتی و اقتصادی بدهکاران را به سازمان امور مالیاتی می دهند

شرکت های بیمه، اطلاعات هویتی و اقتصادی بدهکاران را به سازمان امور مالیاتی می دهند

دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت های بیمه را مکلف کرده است که اطلاعات هویتی، مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکار مالیاتی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که پیشتر گفته می شد بانک ها ملکف شده اند اطلاعات اقتصادی مشتریان بدهکار مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند، در لایحه بودجه سال آینده کل کشور این وظیفه به شرکت های بیمه تکلیف شده است.

در بند «ط» تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه آمده است: بسازمان امور مالیاتی مکلف است در سال ۱۴۰۰ با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم نسبت به تعیین تکلیف مطالبات تا پایان سال ۱۳۹۹ مالیات دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام کرده و حداقل ۳۰ درصد این مطالبات را وصول و به ردیف درآمدی ذیربط واریز کند.

این بند می افزاید: بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری در صورت عدم رعایت تکالیف فوق و سایر تکالیف مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم و آیین نامه اجرائی آن، علاوه بر جریمه های مزبور در قانون مالیاتهای مستقیم، مشمول جریمه ای معادل دو درصد حجم سپرده های اشخاص نزد بانک و مؤسسه مالی و اعتباری در هرسال می شوند. این جریمه ها از طریق مقررات قانون مزبور قابل مطالبه و وصول خواهد بود.

در این بند لایحه بودجه همچنین آمده است: شرکت های بیمه مکلفند اطلاعات هویتی، مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست شده را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی مقرر می کند در اختیار آن سازمان قرار دهند.

لایجه بودجه پیشنهادی دولت تاکید کرده است که شرکت های بیمه در صورت عدم رعاین این بند علاوه بر جریمه های مزبور در قانون مالیات های مستقیم، مشمول جریمه ای معادل ۵ درصد حق بیمه دریافتی در پایان سال ۱۳۹۹ خواهند بود.

* کد خبر: 13704

این را نیز بررسی کنید

بیمه درمان تکمیلی

صرفه جویی در وقت مشتریان با بیمه دیجیتال اتومبیل “سامان”

  رئیس اداره نظارت بر خسارت بیمه های اتومبیل شرکت بیمه سامان اعلام کرد : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *