پنج شنبه , ۱۶ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » شکوفایی «بانک دی» در فصل پاییز

شکوفایی «بانک دی» در فصل پاییز

بانک دی در شاخص های کلیدی بانکداری به موفقیت های قابل توجهی دست پیدا کرده است، به طوری که پاییز امسال را می توان فصل شکوفایی این بانک خواند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که اطلاعات منتشر شده در صورت های مالی بانک دی حکایت می کند، تیم مدیریتی کنونی توانسته مشکلات زیربنایی بانک را برطرف کرده و آن را به جایگاه تثبیت شده ای در نظام بانکی برساند.

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده بانک دی که به تازگی برگزار شد، از بهبود ساختار مالی، ایجاد جریان نقدی و در نتیجه سودآوری آن روایت می کند. بر اساس آنچه در اسناد مالی دیده می شود، بانک دی برای اولین بار در ۵ سال اخیر، سود عملیاتی شناسایی کرده است.

افزایش ۸۸۷ درصدی سود سرمایه گذاری ها، افزایش ۵۲۱ درصدی درآمدهای عملیاتی، کسب سود خالص ۴۵ هزار میلیارد ریالی، افزایش ۲۲ درصدی منابع و کاهش چشمگیر قیمت تمام شده پول از دستاوردهای مجموعه بانک دی در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ است.

کاهش چشمگیر مطالبات معوق 

کاهش بی سابقه مانده مطالبات معوق بانک دی از تمرکز جدی این بانک بر رسیدن به استانداردهای بانکداری حرفه ای و نیز تعیین تکلیف پرونده های تسهیلاتی غیرجاری حکایت دارد.

بررسی عملکرد بانک دی طی ۹ ماه گذشته نشان می دهد که با تغییرات ایجاد شده در رویکردهای حقوقی و اقدامات مدیریت امور و پیگیری مطالبات، مانده مطالبات معوق و سررسید گذشته در این مدت با کاهش چشمگیری مواجه شده و NPL بانک از ۶۰ درصد به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

کاهش NPL یا نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی بانک ها نزد بانک مرکزی و نظام بانکی بین الملل است که می تواند نویدبخش تزریق منابع گسترده به بانک و در نتیجه افزایش قدرت تسهیلات دهی و توسعه خدمات به مشتریان باشد.

رشد کم سابقه تسهیلات پرداختی در بانک دی

عملکرد بانک دی طی شش ماه نخست سال جاری نشان می دهد که مانده تسهیلات بانک در این مدت بیش از ۶۱ درصد افزایش یافته است و بیشترین افزایش ها در حوزه پرداخت تسهیلات را می‌توان در رشد ۴۳۲ درصدی مانده تسهیلات مضاربه، رشد ۵۳ درصدی مانده تسهیلات خرید دین و رشد ۶۸ درصدی مانده تسهیلات مرابحه مشاهده کرد.

ارائه طرح های تسهیلاتی متنوع و انعطاف پذیر از جمله «دیدار دی»، «۲۴ ارزش آفرین»،«دی کارت اعتباری» و نیز «طرح اعتباری حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا» از جمله اقدامات بانک در این دوره بوده است.

خداحافظی بانک دی با زیان انباشته

بانک دی با افزایش سرمایه گذاری های سودآور و تمرکز بر درآمدهای عملیاتی، موفق به کاهش ۳۷ درصدی زیان انباشته و کسب سود خالص ۴۵ هزار میلیارد ریالی در شش ماه نخست سال جاری شده است.

افزایش ۸۸۷ درصدی سود سرمایه گذاری های بانک در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ را باید یک دستاورد مهم تلقی کرد، چرا که منابع حاصل از این سرمایه گذاری ها به بانک تزریق شده و نه تنها بخش قابل توجهی از زیان سال های گذشته را پوشش داده است بلکه پیش بینی می شود تا پایان سال با ادامه این روند، زیان بانک به صفر برسد.

اضافه برداشت از بانک مرکزی صفر شد

اضافه برداشت بانک دی از منابع در اختیار بانک مرکزی صفر شد ه و این اقدام با رعایت تمامی جوانب قانونی و دستورالعمل های ابلاغی بوده است. گفتنی است بانک‌ها می‌توانند در شرایط ایجاد کسری نقدینگی با پرداخت مازاد ۳۴ درصدی از منابع پرقدرت بانک مرکزی استفاده کنند که این امر در کنار آثاری برای نظام بانکی منجر به افزایش ریسک نقدینگی و آثار تورمی شدید ناشی از افزایش پایه پولی می‌شود.

* کد خبر: 13612

این را نیز بررسی کنید

گام بلند بانک رفاه کارگران برای ایجاد نارضایتی در مشتریان!

در روزهایی که سازمان تامین اجتماعی، مشغول به روز رسانی سامانه قدیمی samt و اجبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *