چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » بانک » افزایش قابل توجه وصول مطالبات غیرجاری در بانک ایران زمین

افزایش قابل توجه وصول مطالبات غیرجاری در بانک ایران زمین

بانک ایران زمین توانسته است با اعمال سیاست های کنترلی و افزایش تحرک در حوزه وصول مطالبات، میزان مطالبات غیرجاری خود در سرفصل های «معوق» و «مشکوک الوصول» را بیش از ۸٫۳ درصد در نیمه نخست امسال کاهش دهد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که مطالبات غیرجاری به چالشی اساسی در نظام بانکی تبدیل شده است، بانک ایران زمین توانسته با اقدامات موثر خود این مشکل را تا حدودی برطرف کرده و میزان مطالبات پیشین خود را به میزان قابل توجهی وصول کند.
آن طور که صورت های مالی منتهی به پایان شهریور ماه سال جاری این بانک نشان می دهد، با وجود افزایش مانده تسهیلات کل پرداختی این بانک، مطالبات معوق و مشکوک الوصول به عنوان دو ردیف تاثیرگذار در فعالیت های بانک، کاهش چشمگیر داشته است.
بر اساس آنچه در کدال منتشر شده است، مانده تسهیلات جاری این بانک در نیمه امسال نسبت به پایان سال گذشته بیش از ۶٫۳۵ درصد افزایش یافته است. این نشان می دهد روند تسهیلات دهی بانک با قوت ادامه دارد و از این محل نه تنها رضایت مشتریان جلب می شود، بلکه سود عملیاتی خوبی نیز نصیب بانک خواهد شد.
با این حال نگاهی به روند کاهش مطالبات غیرجاری بانک نیز نشان دهنده فعالیت مثبت آن در این حوزه است. میزان مطالبات «معوق» بانک ایران زمین در پایان شهریور ماه سال جاری نسبت به پایان سال گذشته بیش از ۳٫۷ درصد کاهش نشان می دهد.
در سرفصل مطالبات «مشکوک الوصول» نیز شاهد کاهش بیش از ۴٫۵ درصدی هستیم. این اعداد نشان می دهد مجموع مطالبات «معوق» و «مشکوک الوصول» بانک ایران زمین در این مدت بیش از ۸٫۳ درصد کاهش یافته که در کنار افزایش قابل توجه تسهیلات پرداختی می تواند به کاهش بیش از پیش نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی (NPL) منجر شود.
بانک ایران زمین با افزایش دقت در نحوه پرداخت تسهیلات، رعایت حداکثری بهداشت اعتباری، دریافت تضامین کافی و نیز اعتبارسنجی حداکثری مشتریان توانسته است تسهیلات اعطایی را به افراد ذیصلاح و دارای اهلیت پرداخت کرده و از این طریق ایجاد مطالبات غیرجاری را به حداقل برساند.
همچنین تمرکز بر وصول مطالات معوق و مشکوک الوصول، منابع تازه ای را به بانک تزریق کرده که می تواند برای پرداخت تسهیلات جدید مورد استفاده قرار گیرد.

* کد خبر: 13491

این را نیز بررسی کنید

برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی کسب و کار، بلاکچین و متاورس در اردیبهشت

مدیرعامل گروه دانش بنیان ۳۶۹ از برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی کسب و کار، بلاکچین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *