چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » نگرانی شدید بیمه گران از وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه

نگرانی شدید بیمه گران از وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

در حالی که بیمه گران از وضع عوارض کنونی بر بیمه نامه ها نیز به شدت گلایه دارند، دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران از احتمال در نظر گرفتن ۱۰ درصد عوارض جدید بر روی بیمه نامه ها خبر داده است.

سید محمد کریمی که به تازگی مهمان نمایندگان مجلس در خانه ملت بود، به “لایحه مدیریت یکپارچه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور” تهیه شده توسط وزارت کشور اشاره و خاطرنشان کرده است که در آن اخذ ۱۰ درصد عوارض از صنعت بیمه پیش بینی شده است. او این را هم گفته است که ما (بیمه گران) به شدت مخالف این عوارض هستیم، چون صنعت بیمه دیگر ظرفیت این فشارها را ندارد.

در همین زمینه خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، نظر سه تن از مدیران ارشد صنعت بیمه را جویا شد.

بختیاری: وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه «خیلی خطرناک» است

مدیرعامل شرکت بیمه رازی وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه را «خیلی خطرناک» توصیف کرد.

سید مجید بختیاری با اشاره به انتشار خبر «وضع عوارض ۱۰ درصدی برای صنعت بیمه در لایحه مدیریت یکپارچه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور» تاکید کرد که این اقدام می تواند اندک بازده دریافتی سرمایه گذاران در صنعت بیمه را نیز با چالش جدی مواجه کرده و به طور کلی همه ذینفعان صنعت را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان این که یکی از مشکلات اصلی صنعت بیمه، مناسب نبودن بازده آن برای سرمایه گذاران است، اظهار کرد: نتایج مطالعات نشان می دهد بازدهی صنعت بیمه کشورمان از ۵۵ صنعت در رتبه ۴۵ قرار دارد، در حالی که اگر بخواهیم صنعت بیمه توسعه یابد باید این وضعیت را تغییر دهیم.

او با تاکید بر این که برای ایجاد تحول در هر صنعتی به ویژه صنعت بیمه، افزایش حضور بخش خصوصی الزامی است و این موضوع در اسناد بالادستی کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته است، ادامه داد: سرمایه گذار تنها با افزایش بازدهی، منابع بیشتری به صنعت تزریق می کند، در حالی که هم اکنون صنعت بیمه بازده کافی برای جذب سرمایه گذار ندارد.

بختیاری صنعت بیمه را صنعتی منتهی به ایجاد رفاه، تامین اجتماعی و تامین امنیت سرمایه گذاری در زیربناها و زیرساخت های اقتصادی کشور خواند و گفت: حاکمیت باید به دنبال تقویت چنین صنعتی باشد، در حالی که وضع عوارض، تضغیف کننده آن است.

مدیرعامل شرکت بیمه رازی دریافت مالیات ارزش افزوده، سهم وزارت بهداشت، سهم نیروی انتظامی و سهم شهرداری در برخی استان ها از بیمه گران را یادآور شد و افزود: در چنین شرایطی اگر عوارض جدیدی بر صنعت بیمه وضع شود، بازده سرمایه گذاری در صنعت باز هم پایین می آید و در نتیجه سرمایه گذاری جدیدی در آن انجام نخواهد شد.

او وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه را باعث ایجاد اختلال در عملیات بیمه گری خواند و با بیان این که چنین اقدامی می تواند «خیلی خطرناک» باشد، افزود: به نظر من چنین اقدامی مغایر با سیاست های کلان اقتصادی کشور است، در حالی که صنعت بیمه می تواند در مواقع بروز حادثه کمک حال حاکمیت باشد.

بختیاری با تاکید مجدد بر این که حاکمیت باید فعالیت بیمه گران را تسهیل کرده و عوارض موجود را هم تقلیل دهد، ادامه داد: توسعه فرهنگ بیمه و جبران خسارت ها در زمان وقوع حادثه اقدامی در راستای منافع ملی است و بیمه گران از این رو انتظار حمایت دارند.

 

نوراللهی: تعیین ضریب نفوذ ۷ درصدی بیمه با اخذ عوارض سنگین قرابتی ندارد

مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو به «سهم خواهی سازمانها و نهادهای عمومی و دولتی از شرکت های بیمه» واکنش نشان داد و تاکید کرد: تعیین ضریب نفوذ ۷ درصدی بیمه تا پایان برنامه ششم توسعه با اخذ عوارض سنگین برای شرکت های بیمه قرابتی ندارد.

نیما نوراللهی در واکنش به اعلام خبر پیش بینی اخذ ۱۰ درصد عوارض از صنعت بیمه در بخش منابع مالی لایحه مدیریت یکپارچه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور گفت: اخذ عوارض از شرکت های بیمه اگرچه مسبوق به سابقه است، اما برای شرکت های بیمه مطلوب نیست؛ ضمن این که ممکن است اخذ این عوارض نتیجه ملموسی هم در کاهش خسارات و یا گسترش فرهنگ بیمه نداشته باشد.

وی افزود: بخشی از عملکرد شهرداری ها و آتش نشانی ها معطوف به کاهش ریسک دارایی هایی است که فقط بخش بسیار ناچیزی از آن نزد شرکت های بیمه پوشش بیمه ای دارند، بنابراین شرکت های بیمه توازنی میان این میزان عوارض و میزان افزایش صدور یا کاهش خسارت های به وقوع پیوسته ملاحظه نمی کنند.

او ادامه داد: از طرف دیگر، اخذ عوارض از شرکت های بیمه به معنی افزایش حق بیمه و بالا رفتن هزینه های مردم خواهد بود و چنانچه رویه اخذ عوارض از شرکت های بیمه ادامه پیدا کند، دسترسی مردم به تامین پوشش بیمه ای با مانع روبرو می شود.

مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو اظهار کرد: اگر از متولیان و خبرگان عملیات بیمه گری در کشور در این خصوص سوال شود، به احتمال زیاد آنها حاضر خواهند بود معادل ۱۰ درصد عوارض را به جای اینکه به شهرداری ها بپردازند، صرف اقدامات عام المنفعه ای کنند که دانش و فرهنگ بیمه ای مردم را بالا ببرد.

نوراللهی به حادثه آتش سوزی اخیر در بازارچه بندر دیلم استان بوشهر اشاره کرد و با بیان این که در این حادثه حدود ۲۰۰ غرفه تماماً دچار حریق شدند که ۱۲ غرفه تحت پوشش بیمه آتش سوزی شرکت بیمه تجارت نو بودند، ادامه داد: تعداد کمی از غرفه ها نیز نزد سایر شرکت های بیمه تحت پوشش قرار داشتند و مابقی غرفه ها فاقد پوشش بیمه ای بودند.

به گفته وی اگرچه خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت، اما افسوس نداشتن بیمه نامه برای مغازه دارانی که اکنون تمام سرمایه و موجودی مغازه شان را از دست داده بودند، غم بار است.

 

دودانگه: وضع عوارض جدید بر صنعت بیمه، تصمیمی غیرکارشناسی است

رئیس هیات مدیره شرکت بیمه حافظ در نظر گرفتن عوارض جدید ۱۰ درصدی برای صنعت بیمه در «لایحه مدیریت یکپارچه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور» توسط وزارت کشور را تصمیمی غیر کارشناسی عنوان کرد.

محمود دودانگه با بیان این که تصویب چنین بندی در این لایحه تبعاتی منفی در عملکرد صنعت بیمه خواهد داشت، افزود: این اقدام نهایتا می تواند تحقق اهداف مندرج در اسناد بالا دستی کشور در حوزه صنعت بیمه را بیش از پیش دچار مشکل کند.

وی انتظار از صنعت بیمه برای اجرای تکالیف حاکمیتی سایر دستگاه های دولتی و عمومی در قالب سازوکارهای قانونی را نادرست خواند و ادامه داد: این روش علاوه بر این که فضای کسب و کار را برای فعالان صنعت بیمه با محدودیت های جدی روبرو خواهد کرد، تقسیم کار بین دولت و بخش خصوصی را هم مختل می کند.

دودانگه لایحه پیشنهادی را علاوه بر اشکالات عدیده شکلی، دارای ابهامات محتوایی فراوان خواند و گفت: کاهش توان شرکت‌های بیمه در ارایه خدمات مطلوب به بیمه گزاران و نهایتا تضعیف یکی از ارکان مهم نظام تامین مالی در کشور از نتایج پیش بینی شده برای اجرای این اقدام است.

 

* کد خبر: 13437

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *