سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » توضیح وزارت بهداشت درباره هزینه کرد منابع حاصل از بیمه نامه شخص ثالث

توضیح وزارت بهداشت درباره هزینه کرد منابع حاصل از بیمه نامه شخص ثالث

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نحوه هزینه کرد منابع واریزی به حساب این وزارتخانه ناشی از فروش بیمه نامه شخص ثالث توضیحاتی ارائه کرد.

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان پیشتر از این وزارتخانه درخواست کرده بود اطلاعاتی درباره نحوه هزینه کرد این منابع را در اختیارش بگذارد، اما با این توضیح رو به رو شد که «مقادیر مورد نظر شما از معاونت توسعه مدیریت و منابع به صورت رسمی درخواست شده و در صورت حصول در اسرع زمان ارسال می شود.»

با این حال وزارت بهداشت اعلام کرده است که برای رسیدگی به بحران های ناشی از حوادث از جمله تصادفات، چندین برابر اعتبارات دریافتی از محل صدور بیمه نامه شخص ثالث را از طرق دیگر تامین می کند.

خبرنگار ما از این وزارتخانه پرسید که در سال گذشته چه میزان منابع از محل بیمه نامه های شخص ثالث دریافت و این مبالغ را در کجا هزینه کرده است؟ وزارت بهداشت در پاسخ این گونه نوشت:

«به طور مشخص کلیه هزینه های خدمات فوریتی تا مرحله آخر برای مصدومان حوادث ترافیکی (راکبین)، بحران ها، آسیب های فیزیکی ناشی از تصادفات برای عابران پیاده و … که به مراکز درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت و اورژانس ها مراجعه می کنند، رایگان است، زیرا “زمان” فاکتور اساسی در رسیدگی به این بیماران است و در عمل هیچ گونه مدارک و دفترچه -درمانی- به دلیل غیر مترقبه و قابل پیش بینی نبودن، همراه خسارت دیدگان نیست.

از این رو در جهت تسریع امور، اصل بر رایگان بودن خدمات گذاشته شده است. خدمات موصوف نیز از یک پانسمان تا اعمال جراحی ترمیمی و اقامت در بخش مراقبت های ویژه با هزینه های گزاف، بسیار متنوع است و حتی اعمال جراحی سنگین و پرهزینه در موارد اورژانس و با وجود نداشتن پوشش بیمه ای نیز، در این خصوص رایگان است.

هزینه های یاد شده با توجه به آمار بالای تصادفات در کشور، بسیار زیاد است و علاوه بر سهم دریافتی از قبال فروش بیمه نامه شخص ثالث، از سایر منابع نیز به آن افزوده می شود. به طور کلی یکی از اصلی ترین مصارف بودجه حاصل از سهم در فروش بیمه نامه شخص ثالث، هزینه درمان و بستری رایگان موارد فوریت دار از جمله تصادفات است که واحد درمانی را مکلف به رایگان کردن تمامی هزینه ها بدون هیچ شرط و شروط کرده است.

امید می رود با بهبود فرهنگ عمومی، بهسازی معابر و شوارع، استاندارد سازی خودرو ها، نصب کامل علائم هشدار دهنده، آموزش همگانی و صحیح رانندگی و ترافیک و … از این میزان مرگ و میر، آسیب و معلولیت کاسته شود.

 

* کد خبر: 13342

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *