سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » به «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» پیوستیم، چون «دانستن حق مردم است»

به «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» پیوستیم، چون «دانستن حق مردم است»

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را می توان یکی از مهمترین دستاوردها در حوزه احقاق حقوق شهروندی دانست. در حالی که این روزها اطلاعات، پنهان نمی ماند و از مجاری مختلف به دست مخاطبان می رسد، این سامانه دست کم جلوی دریافت و انتشار اطلاعات غیرموثق را خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، برای بسیاری از دستگاه های دولتی و سازمان های عمومی و خصوصی این سوال مطرح بوده و هست که اصولا به چه دلیل ما باید درباره اقداماتمان به دیگران پاسخ بدهیم؟!

آنها -که اغلبشان تا کنون هم به این سامانه نپیوسته اند- معتقدند ما نه در قبال عموم مردم، بله فقط در قبال نهادهای بالادستی و ناظر پاسخ گو خواهیم بود.

خوشبختانه سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اکنون این زمینه را ایجاد کرده که عموم مردم بتوانند سوالات خود را تا حد امکان مطرح کرده و پاسخ هایی هم دریافت کنند. درباره کیفیت پاسخ ها، مدت زمان لازم برای پاسخ دهی و حتی الزام به پاسخ دادن یا ندادن اعضای این سامانه البته مشکلاتی وجود دارد، اما به هر حال می توان وجود آن را گام مهمی در عمومی کردن اطلاعات غیرمحرمانه دانست.

خبرنگاران یکی از اقشار فعال در استفاده از این سامانه هستند. در همین زمینه و به مناسبت روز خبرنگار، با تعدادی از مدیران که سازمان های آنها در این سامانه عضویت پیدا کرده و به سوالات پاسخ می دهند گفت و گو کرده ایم و نظر آنها را درباره این سامانه پرسیده ایم. آنچه ما پرسیده ایم، این بود:

از آنجا که سازمان شما به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته است، خواهشمندم بفرمایید:

۱- چرا سازمان ترجیح داده است به این سامانه بپیوندد و مانند برخی سازمان های دیگر، گزینه نپیوستن به سامانه را انتخاب نکرده است؟
۲- آیا پیوستن به این سامانه اجباری بود؟
۳- اساسا تا چه اندازه به موضوع «دسترسی آزاد به اطلاعات» اعتقاد دارید؟
۴- به نظر شما مخاطب این سامانه که عموم مردم اند، تا چه اندازه حق دارند از سازمان متبوع شما سوال بپرسند؟
۵- اگر کسی سوالات پیاپی را در این سامانه مطرح کند، با چه واکنشی از سوی شما مواجه خواهد شد؟
۶- آیا به رسانه ها حق می دهید این سامانه را محلی برای طرح سوالات از سازمان شما بدانند؟

پاسخ ها به این سوالات بدون دخل و تصرف منتشر می شود.

 

جمشید قزوینیان – مدیر روابط عمومی بانک دی

ما برای عضویت در این سامانه اجباری نداشتیم، ولی توصیه شده بود که این کار را انجام دهیم.

من طرفدار راه اندازی این سامانه بودم، چون خودم دوست دارم به عنوان یک شهروند از سازمان های مختلف سوال بپرسم و طبیعی است که این حق را به شهروندان هم می دهم که از سازمان من سوال بپرسند. به نظر من این حق عموم مردم است.

من اعتقاد دارم سازمان باید شفاف باشد، چون هر چه سازمان شفاف تر باشد، موفق تر است. گرچه عضویت در این سامانه چالش هایی هم دارد، ولی من با آن مشکلی ندارم، چون وظیفه ام را انجام می دهم. به اعتقاد من پاسخگویی به سوالات مردم، بخشی از وظیفه روابط عمومی است.

مخاطب حق دارد هر سوالی که به ذهنش می رسد را بپرسد، اما محدودیت های قانونی در پاسخ دهی وجود دارد. به هر حال سازمان می تواند به سوالات طرح شده در این سامانه پاسخ بدهد یا ندهد.

کسانی هستند که از بانک ما پیاپی سوال می پرسند و ما هم پاسخ آنها را می دهیم. به نظر من این حق برای افراد هست و نمی توان تعداد سوالات را محدود کرد. سامانه هم این محدودیت را قائل نیست.

به نظر من اگر اطلاعاتی که سازمان ما منتشر می کند شفاف باشد، دیگر سوالی باقی نمی ماند که افراد بخواهند آن را بپرسند. البته بعضی موارد مطرح شده در سامانه هم سوال نیست، فقط درخواست است و از این طریق قابل رسیدگی نیست. بسیاری از سوالات هم در حیطه اختیارات سامانه نیست و می توان آنها را با مرکز تماس یا واحد شکایات بانک مطرح کرد. بسیاری از اطلاعات بانک هم روی کدال است و پرسیدن آن از طریق سامانه موضوعیت ندارد.

در مجموع من از این که در این سامانه پاسخگو هستم، خوشحالم و ماهیت آن را قبول دارم. البته متاسفانه یک ضمانت اجرایی خیلی محکم و قدرتمند پشت آن نیست و کسی به این سوال پاسخ نداده که اگر سازمانی اطلاعات مورد نیاز مردم را در اختیارشان نگذاشت، چه خواهد شد؟

به هر حال نمونه این سامانه در کشورهای توسعه یافته وجود دارد و پاسخ گویی سازمان ها به عموم مردم، الزامی است.

 

سمیه محمدی – مدیر روابط عمومی شرکت بیمه رازی

بیمه مرکزی به ما توصیه کرد که در این سامانه عضو شویم و ما هم برنامه ها و مواردی که از طرف بیمه مرکزی اعلام شود را انجام می دهیم.

پیوستن به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجباری نبود، ولی وقتی نهاد ناظر مواردی را اعلام کند، می بایست انجام شود.

به اعتقاد من برای دسترسی آزاد به اطلاعات در مواردی که سیاست ها و موازین اصلی شرکت را دچار مخاطره نکند، مشکلی نیست و البته نحوه انتشار و محتوای منتشر شده نیز اهمیت دارد.

بیمه رازی به عنوان یک شرکت خصوصی مشتری مدار، مرکز ارتباط ۲۴ ساعته پاسخگو دارد، بنابراین از دیدگاه ما سوال کردن، حق مشتری است. شرکت هم موظف به پاسخگویی است.

در مورد سوالات پیاپی معتقدم ابتدا باید علت این سوالات را پیدا کرد، ولی در هر صورت وظیفه ما پاسخگویی است و بین یک سوال و چند سوال تفاوتی وجود ندارد.

رسالت «رسانه» پرسیدن و نشر موارد صحیح است، اگر رسانه ای لازم بداند که سوالی را مطرح کند، فضای پرسش بسیار است. اگر رسانه صلاح دید طرح سوال از طریق این سامانه باشد، طبیعتا به عنوان یک مشتری پاسخگوی رسانه هم خواهیم بود.

 

کریم همتی –  مدیر روابط عمومی شرکت بیمه میهن

شرکت بیمه میهن در راستای منشور حقوق شهروندی و شفاف سازی اطلاعات از اواخر سال ۱۳۹۸به این سامانه پیوسته است.

از آنجا که شرکت های بیمه جزو مؤسسات ارائه دهندۀ خدمات عمومی محسوب می شوند، به نظر می رسد که بر اساس قانون ملزم به پیوستن به این سامانه هستند؛ در عین حال شرکت های بیمه بورسی، در کدال نیز مرتب نسبت به شفاف سازی اطلاعات اقدام می کنند.

ما اعتقاد داریم که دانستن حق مردم است و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نسخه‌ای مناسب برای تحققِ بخشی از حقوق شهروندی است، لذا این سامانه نیز با هدف شفافیت در کار نهادها و امکان نظارت شهروندان و رسانه ها ایجاد شده و از طریق آن هر فرد ایرانی می تواند به اطلاعات طبقه بندی نشده دسترسی داشته باشد.

به هر اندازه که قانون اجازه می دهد، مردم و به ویژه بیمه گذاران حق دارند سؤالات و درخواست های خودشان را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کنند.

ما تا جایی که میسر باشد، با حوصله و طمانینه به درخواست های منطقی سوال کنندگان در این سامانه پاسخ داده و رضایت آنها را جلب می کنیم.

رسانه ها هم حسب وظایف داتی خود می توانند علاوه بر استفاده از داده ها و اطلاعات درج شده در کدال، از طریق این سامانه داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز را برای آگاهی بخشی عمومی، دریافت و تحلیل، نقد و گزارش کنند.

 

بهروز میرزایی –  مسئول سامانه در شرکت بیمه دانا

بیمه دانا با هدف شفاف سازی و دسترسی عموم ذینفعان شرکت به اطلاعات آن به این سامانه پیوست. در شرایط فعلی دسترسی مردم به اطلاعات شرکت و پاسخگویی به سوالات افراد، بی تردید یکی از عوامل مهم در اعتمادسازی است، کما اینکه صنعت بیمه برای نفوذ در جامعه نیازمند اعتماد افکار عمومی است.

پیوستن شرکت به این سامانه با پیشنهاد کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و استقبال شرکت صورت گرفته است.

لازمه رشد و توسعه صنعت بیمه، ارتباط مستمر با ذینفعان و پاسخگویی به آنها در چهارچوب ضوابط و قوانین بیمه است. هر چه ارتباط و دسترسی آحاد جامعه به عملکرد و خدمات صنعت بیمه آسان تر و سهل الوصول تر باشد، مطمئنا در ایجاد همگرایی و استقبال از خدمات آن بیشتر خواهد بود.

به جز اطلاعات محرمانه که در اختیار سطوح بالا است، مردم می توانند خواستار اطلاعات بیمه ای در چهارچوب قوانین باشند. البته نباید با اسم دسترسی به اطلاعات، افراد خواستار هر نوع اطلاعاتی باشند، چرا که یک شرکت بیمه بر اساس قوانین و قواعد داخلی و بالادستی مدیریت می شود که طبیعتا مسئولین باید رعایت مناسبات اداری ملاحظات خود را نیز لحاظ کنند.

در خصوص سوالات، ما مامور به پاسخگویی هستیم. پاسخ ها را هم قبلا با حوزه مربوطه کنترل می کنیم تا جوابی قانع کننده به مخاطب ارائه شود.

* کد خبر: 13144

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *