شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » ویژه » «متاسفم» و «موافق نیستم»؛ واکنش هایی به «هشدار جنسیتی» نیما نوراللهی

«متاسفم» و «موافق نیستم»؛ واکنش هایی به «هشدار جنسیتی» نیما نوراللهی

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

حدود یک ماه پیش در چنین روزی، اظهار نظری از مدیرعامل جوان شرکت بیمه  تجارت‌نو منتشر شد که تقریبا کسی به تحلیل آن نپرداخت. شاید همه منتظر بودند که این اظهار نظر تکذیب شود، شاید کسی آن را باور نکرد و شاید هم عده ای این جملات را آن قدر بدیهی می دانستند که به راحتی آن ها را پذیرفتند!

من البته در جمع کسانی بودم که دوست داشتم تکذیب این اظهار نظر را بشنوم، چون دوست نداشتم فکر کنم در دنیای کنونی، هنوز هم کسانی هستند که «جنسیت» افراد را ملاک اظهار نظر قرار می دهند، اما واقعیت این است که چنین توفیقی حاصل نشد. «آینده ترکیب جنسیتی نیروی انسانی صنعت بیمه هشدار دهنده است» همان تیتری بود که هر مخاطبی را به خواندن محتوای خبر تهییج می کرد.

ماجرا از این قرار است که «نیما نوراللهی» جوان، «بر هم خوردن توازن ترکیب جنسیتی در آینده نزدیک را از معضلات پیش روی صنعت بیمه برشمرده» و گفته است: «نزدیک به ۸۰ درصد دانشجویان رشته بیمه در دانشگاه علامه و اکو، بانوان هستند که با ادامه این روند در کمتر از ۱۰ سال با ترکیب جنسیتی نامتوازن روبرو خواهیم شد.»

استفاده از واژه هایی چون «هشدار» نسبت به آینده این ماجرا و «ترکیب جنسیتی» به عنوان یک معیار در انتخاب ها می توانست هر خواننده ای را تحریک کند. من هم با همین حس، به دنبال تحلیل اظهارات نوراللهی رفتم و از مخاطبان این اظهار نظر در «دانشگاه علامه و اکو» نظر خواستم.

از آنجا که واکنش ها به این مطلب حساس بود، بدون دخل و تصرف، عین پاسخ ها را منتشر و قضاوت را به مخاطبان واگذار می کنم.

 

دکتر آتوسا گودرزی

رئیس موسسه آموزش عالی بیمه اکو

بدون شک آمار ۸۰ درصدی مورد اشاره مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو اشتباه است و نسبت واقعی تعداد دانشجویان خانم در دوره کارشناسی حتما از این عدد کمتر است. در دوره های کارشناسی و دکترا هم اساسا تعداد خانم ها چشمگیر نیست.

من متاسفم از این نگاه جهان سومی که کیفیت کار، توانایی و ارزش گذاری انسان ها را بر اساس جنسیت آنها تقسیم بندی می کند و خوشحالم که شما به عنوان یک خبرنگار مرد این موضوع را پیگیری می کنید.

من خودم به عنوان یک خانم، مدتهاست ریاست این موسسه را برعهده دارم و همیشه در سختی ها و مشکلات این را مدنظر داشته ام که به دیگران ثابت کنم خانم ها می توانند مدیریت یک دانشکده را هم بر عهده بگیرند. حتی دختران دانشجو باید بدانند که آنها هم می توانند ترقی کنند.

در بسیاری از کشورهای دنیا مانند کشورهای حوزه اسکاندیناوی نیمی از جمعیت مدیران ارشد یا نمایندگان مجلس را خانم ها تشکیل می دهند، در حالی که کشور ما هنوز با چنین اظهارنظرهایی مواجه است.

متاسفانه بسیاری از مدیران عامل شرکت های بیمه هنگام انتصاب مدیران میانی خود وقتی از ما نظرخواهی می کنند، به دنبال جذب نیروی مرد هستند و کمتر به مدیران زن علاقه نشان می دهند. آنها حتی در هنگام انتصاب هم به این موضوع به صورت جنسیتی نگاه می کنند و این قابل قبول نیست.

گاهی گفته می شود خانم ها ممکن است در دوره فعالیت خود ازدواج کنند و یا حتی مادر شوند و این ممکن است به کار آسیب بزند. اولا که ازدواج و مادر شدن ضد ارزش نیست، ثانیا مگر چند نفر از مدیران خانم در سن ازدواج قرار می گیرند و یا اساسا مطالعه ای صورت گرفته که این روند به کار آنها آسیب می زند یا خیر؟

در مقطعی از زمان، به دلیل اقبال زیادی که خانمها به رشته های علوم انسانی نشان دادند، تعداد دانشجویان خانم دانشگاه زیاد شد و در نتیجه نسبت جنسیتی ۵۰-۵۰ را در جذب دانشجو لحاظ کردند. به این ترتیب تعداد قابل توجهی دانشجوی پسر بدون داشتن صلاحیت های علمی لازم و فقط به سبب تفکیک جنسیتی وارد دانشگاه شدند و آسیب جدی به اساتید وارد کردند.

متاسفانه روح مردانه بر صنعت بیمه کشور حاکم است و در بیش از ۳۰ شرکت بیمه، حتی یک مدیرعامل خانم هم وجود ندارد که این نشانه خوبی نیست. از سوی دیگر همین مدیران عامل هم حاضر به ترک صندلی نیستند و از یک شرکت به شرکت دیگری می روند.

به اعتقاد من آنچه تحت عنوان «هشدار» از آن یاد شده، کاملا بی اساس است و من از وجود چنین طرز تفکری متاسفم، متاسفم و متاسفم.

 

دکتر غدیر مهدوی

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی بیمه اکو

در ابتدا باید بگویم که ترکیب مورد اشاره درباره دانشجویان خانم به میزان ۸۰ درصد، درست نیست و عدد واقعی کمتر از این است. البته تعداد دانشجویان خانم در مقطع کارشناسی بیشتر از آقایان است، ولی در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا تعداد خانم ها و آقایان ۵۰-۵۰ است. در مقطع دکترا هم شرایط به طور کلی متفاوت است و در حال حاضر از پنج دانشجوی این مقطع، فقط یک نفر خانم است، بنابراین موضوع به آن شدتی که مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو گفته اند نیست.

اما این که گفته اند اگر تعداد خانم ها بیشتر از آقایان باشد موضوعی هشدار دهنده است، من موافق نیستم و اساسا چنین چیزی نیست. من نمی دانم این چه اشکالی دارد؟ به نظر من هر کس با هوش تر است، می تواند انتخاب می شود. این هم به انتخاب خود شرکت های بیمه بستگی دارد. تجارت نو اگر با خانم ها نمی تواند راحت کار کند، می تواند بیشتر «آقا» جذب کند.

حتی به نظر من در ارزیابی آموزشی دانشجوهای خانم و آقا هم تفاوتی محسوسی از نظر جنسیت دیده نمی شود و دانشجویان خوب هم در میان خانمها هم در میان آقایان دیده می شوند.

من اصلا موافق نیستم که در جذب دانشجو یا انتخاب کارکنان، ترکیب جنسیتی دخیل شود و به نظر من فقط «شایستگی» باید مدنظر باشد. البته بعضی مشاغل ممکن است جنس مردانه داشته باشند و مهارت ها و ویژگی آن شغل برای یک جنس خاص ترجیح داشته باشد. مثلا در کارهای ساختمانی مشخص است که آقایان ترجیح دارند. در مشاغلی که به صبر و حوصله بیشتر نیاز دارد، خانم ها ممکن است ترجیح داشته باشند، ولی به طور کلی در تحصیلات و در انتصاب ها، باید به کارایی توجه کرد.

من با «اعلام هشدار نسبت به آینده صنعت بیمه» به شکلی که گفته شد موافق نیستم و معتقدم مبنای انتخاب اگر فقط «شایسته سالاری» و «بدون توجه به جنسیت افراد» باشد، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

* کد خبر: 13080

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/سهم شرکت های بیمه از تامین مالی سریال «پلاک ۱۳» + سند

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به سندی دست یافته که سهم شرکت های بیمه …

۲ دیدگاه ها

  1. با سلام و احترام به همه همکارانم در صنعت بیمه
    حقیقتا جای تاسف دارد که یک جوان دانش آموخته که دکترای خود را در رشته مدیریت منابع انسانی اخذ نموده است از برتری جنسیتی سخن به میان می آورد.جناب آقای دکتر به نظرم چالشی که صنعت بیمه با آن دست و پنجه نرم می کند و باید به عنوان هشدار در نظر گرفته شود عدم توازن جنسیتی نیست بلکه گسترش این قسم تفکرات اشتباه از افراد صاحب منصب در صنعت بیمه است که شایستگی و صلاحیت نیروی انسانی را قربانی جنسیت می نماید.از جنابعالی انتظار می رود به عنوان مدیرعامل شرکت بیمه به جای پرداختن به این حواشی به مشکلات اساسی تر بپردازید و از عدم توازن پورتفوی صنعت بیمه ، مطالبات انباشته شده این صنعت و سایر موضوعات مهمی که این صنعت را با شکاف استراتژیک گسترده مواجه ساخته صحبت کنید و برای آنها راهکار ارائه دهید .به هر حال شما رسالتی در این صنعت دارید که قطعا پرداختن به عدم توازن جنسیتی در صدر این موضوعات نیست.
    دکتر الهام صبور
    مدیر بیمه های باربری ، کشتی و هواپیما
    شرکت بیمه تعاون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *