دوشنبه , ۱۳ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » بیمه شخص ثالث، موتورسیکلت سواران متخلف و لزوم محرومیت از حقوق اجتماعی

بیمه شخص ثالث، موتورسیکلت سواران متخلف و لزوم محرومیت از حقوق اجتماعی

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

از علی طیب نیا وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی شنیدم که میگفت در سفر به یکی از کشورها، وقتی برای رسیدن به یک جلسه مهم کاری از راننده تقاضا کرده به جای عبور از خیابان، از محل ویژه عبور وسایل امدادی حرکت کند، این طور پاسخ شنیده است که «اگر این کار را بکنم، تا پایان عمر از دریافت همه خدمات بانکی محروم خواهم شد!»

تعجب وزیر اقتصاد از پیوسته شدن نحوه رانندگی با خدمات بانکی جالب بود، در حالی که به نظر می رسد محرومیت از حقوق اجتماعی، یکی از بهترین، سهل الوصول ترین و نتیجه بخش ترین روش های امتحان شده در مقابل متخلفین است.

طرح ملی بخشودگی جرائم بیمه نامه شخص ثالث در حال اجراست. این طرح ویژه رانندگان موتورسیکلت هم هست؛ کسانی که گفته می شود ۹۰ درصدشان بیمه نامه شخص ثالث ندارند.

این طرح گر چه قصد فرهنگ سازی خرید بیمه نامه را دارد و تلاش می کند این قشر جامعه را به خرید بیمه نامه شخص ثالث سوق بدهد، اما واقعیت این است که نخریدن بیمه نامه توسط آنها سالهاست هزینه های کلانی را به صندوق تامین خسارت های بدنی تحمیل کرده است؛ صندوقی که بخش قابل توجه منابع آن توسط کسانی که بیمه نامه شخص ثالث را در زمان مقرر خود خریداری کرده اند، تامین می شود.

موتورسیکلت سوارانی که با زیر پا گذاشتن اغلب قوانین راهنمایی و رانندگی از پیاده روها تردد می کنند، وارد خیابان ورود ممنوع می شوند، تک چرخ می زنند، از چراغ قرمز عبور می کنند، با این وسیله نقلیه کوچک بارهای بزرگ حمل می کنند، به حقوق عابر و سایر وسایل نقلیه بی احترامی می کنند، به گفته مقام های مسئول تا پنج برابر خودروها دود تولید می کنند و …، این بار نه تنها بیمه نامه شخص ثالث نمی خرند، بلکه اگر قصد خرید هم داشته باشند، جرائم آنها بخشیده می شود!

گرچه نیت نهادهای بالادستی از تدوین طرح بخشودگی جرائم حتما فرهنگ سازی و کمک به توسعه خرید بیمه نامه شخص ثالث است، اما به نظر می رسد تعدی به حقوق عموم مردم توسط موتورسیکلت سواران را نمی توان نادیده گرفت.

پیشنهاد مشخص نویسنده یادداشت این است که پس از اتمام دوره اجرای طرح ملی بخشودگی جرائم بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت سواران، راهکار محرومیت از برخی حقوق اجتماعی برای کسانی که از این فرصت استفاده نکرده اند در نظر گرفته شود. راه آن هم بسیار ساده است.

در حال حاضر همه موتورسیکلت ها سند مالکیت دارند و کد ملی دارنده سند نیز مشخص است. می توان با کمک گرفتن از نظام بانکی، کد ملی موجود در سند را شناسایی و حساب های بانکی مالک موتورسیکلت که بیمه نامه شخص ثالث را خریداری نکرده مسدود کرد. با چنین اقدامی، نه تنها صاحب موتورسیکلت به خرید بیمه نامه مجبور می شود، بلکه در زمان وقوع خسارت، فرد زیان دیده به حق خود می رسد، قانون پیاده سازی می شود و در نهایت نیازی نیست هزینه تخطی موتورسیکلت سواران از قانون را سایر بیمه گزاران قانون مند بپردازند.

 

راهکارهای «پیکارجو» برای افزایش فروش بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت

* کد خبر: 12900

این را نیز بررسی کنید

خاندوزی «درهای چرخان» صنعت بیمه را متوقف می کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی، سیاست های تازه ای را در حوزه صنعت بیمه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *