دوشنبه , ۱۳ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » گزارش های ماهیانه عملکرد صنعت بیمه به سایت بیمه مرکزی بازگشت

گزارش های ماهیانه عملکرد صنعت بیمه به سایت بیمه مرکزی بازگشت

پس از مدت ها، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه گزارش های دوره ای صنعت بیمه را از سر گرفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که تا اواخر سال ۱۳۹۵ آمار عملکرد صنعت بیمه کشور به تفکیک رشته و شرکت به صورت ماهیانه بر روی سایت بیمه مرکزی منتشر می شد، به دلایل نامشخصی این رویه از آن پس متوقف شد.

از آن زمان به بعد، اطلاعات بازار بیمه کشور به صورت شش ماهه و یک ساله در قالبی مختصر از زبان رئیس کل بیمه مرکزی و یا پس از اتمام سال در بسته های موسوم به سالنامه آماری منتشر می شد.

اما آن طور که اکنون بر روی سایت بیمه مرکزی دیده می شود، آمار عملکرد صنعت بیمه در دو ماهه اول سال جاری منتشر شده است.

گزارش آماری تحلیلی از عملکرد صنعت بیمه در دو ماهه اول، چکیده آمار عملکرد صنعت بیمه در دو ماهه اول، آمار عملکرد رشته های بیمه از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت و آمار عملکرد شرکت های بیمه از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۹ در این گزارش دیده می شود.

گزارش آماری تحلیلی از عملکرد صنعت بیمه در دو ماهه اول سال ۱۳۹۹

مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۸٫۶ و ۴٫۲ هزار میلیارد تومان است.

تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۳۱٫۴ و ۱۲٫۲ درصد رشد بوده است.

بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث “نسبت خسارت” (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد) در این مدت نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد، چرا که با گذشت تنها ۲ ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نگرفته و تا پایان سال وصول خواهند شد.

با این وجود، آمار نسبت خسارت در شرکتها و رشته های بیمه در این مدت به شرح زیر است:
– نسبت خسارت بازار با ۸٫۳ واحد کاهش (در مقایسه با دو ماهه اول سال قبل) به ۴۸٫۷ درصد رسیده است. شایان ذکر است در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.

رشته های‌ اعتبار، هواپیما، درمان، حوادث راننده و پول نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند و پس از آن، نسبت خسارت بیمه بدنه اتومبیل با ۴۶ درصد قرار دارد که پائین تر از سطح بازار بیمه است.

نسبت خسارت ۱۳ شرکت بیمه نوین، سامان، رازی، ملت، پارسیان، سینا، میهن، دانا، سرمد، کوثر، حافظ، آرمان و دی بالاتر ازسطح بازار بیمه بوده که بیشتر متأثر از عملکرد رشته درمان (البته در دو شرکت بیمه آرمان و حافظ به ترتیب به واسطه عملکرد بیمه باربری و شخص ثالث-مازاد) می باشد و پس از آن نسبت خسارت شرکت بیمه آسیا با ۴۵ درصد قرار گرفته که پائین تر از سطح بازار بیمه بوده است.

سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۷٫۲ و ۷۵٫۱ درصد بوده است.

* کد خبر: 12855

این را نیز بررسی کنید

خاندوزی «درهای چرخان» صنعت بیمه را متوقف می کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی، سیاست های تازه ای را در حوزه صنعت بیمه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *