پنج شنبه , ۱۶ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » حق بیمه شخص ثالث کاهش می یابد؟!

حق بیمه شخص ثالث کاهش می یابد؟!

با حذف بیمه نامه های کاغذی و الکترونیکی شدن فرایند صدور بیمه نامه ها، انتظار طبیعی بیمه گزاران این است که حق بیمه ها کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرده است، حرکت در بستر دیجیتال و حذف کاغذ از سیاست های اصلی نظام است و در همین راستا، به تازگی امکان صدور بیمه نامه شخص ثالث به صورت آنلاین و بدون ارائه نسخه فیزیکی آغاز شده است.

بیمه نامه شخص ثالث از آن جهت که فراگیر و البته اجباری است، اهمیت فراوانی دارد، اما این موضوع نافی صدور سایر بیمه نامه ها به صورت الکترونیکی نیست. با توسعه صدور آنلاین بیمه نامه ها، به صورت طبیعی بخشی از هزینه های صدور توسط نمایندگان حذف می شود.

آن طور که در نشست خبری اخیر تعدادی از نمایندگان فروش صنعت بیمه اعلام شد، برخی شرکت ها هنگام فروش آنلاین بیمه نامه شخص ثالث، بیمه گزار را میان صدور مستقیم توسط شرکت و یا صدور بیمه نامه از سوی نماینده، مخیر کرده اند.

در فروش و صدور بیمه نامه های خرد مانند بیمه نامه آتش سوزی مسکونی و یا بیمه نامه حوادث، البته این فرایند کاملا به صورت آنلاین و از طریق شرکت عملیاتی می شود و نماینده از روند فروش به طور کلی حذف شده است.

پرسشی که در این میان مطرح می شود آن است که چه فرقی میان حق بیمه صدور آنلاین بیمه نامه توسط شرکت با صدور بیمه نامه از سوی نماینده وجود دارد؟ برآوردها نشان می دهد اکنون هزینه صدور و کارمزد صدور بیمه نامه شخص ثالث حدود ۷٫۵ درصد کل حق بیمه دریافتی است. به عبارت دیگر، زمانی که بیمه نامه به صورت آنلاین توسط شرکت صادر می شود، باید این رقم از کل حق بیمه کسر شود، چرا که هزینه اداری نماینده در این فرایند حذف شده است.

صنعت بیمه اگر معتقد است که صدور آنلاین باید توسعه یابد، قطعا باید این موضوع را مدنظر قرار داده و حق بیمه صدور آنلاین را کاملا به طور واقعی و کمتر از حق بیمه صدور فیزیکی در نظر بگیرد. در چنین شرایطی است که بیمه گزاران از خرید آنلاین استقبال می کنند، چون در غیر این صورت بیمه گزار ترجیح می دهد با پرداخت حق بیمه برابر، به نماینده بیمه مراجعه کند تا دست کم یک بیمه نامه کاغذی با مهر و امضا در اختیار داشته باشد.

* کد خبر: 12764

این را نیز بررسی کنید

گام بلند بانک رفاه کارگران برای ایجاد نارضایتی در مشتریان!

در روزهایی که سازمان تامین اجتماعی، مشغول به روز رسانی سامانه قدیمی samt و اجبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *