چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » بدهی هزاران میلیارد تومانی بیمه گران به بیمه مرکزی و خزانه + سند

بدهی هزاران میلیارد تومانی بیمه گران به بیمه مرکزی و خزانه + سند

گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور که به تازگی توسط دیوان محاسبات منتشر شده است از بدهی کلان شرکت های بیمه به بیمه مرکزی و نیز خزانه کل کشور حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، این گزارش که روز گذشته توسط رئیس دیوان محاسبات کل کشور در صحن علنی مجلس قرائت شد، در دو بند مرتبط با عملکرد زیرمجموعه های وزارت امور اقتصادی و دارایی به موضوع صنعت بیمه پرداخته است.

در بند یک بخش ب این گزارش آمده است که طبق ماده ۳۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، شرکت های بیمه ای مکلف به واریز ۱۰ درصد از حق بیمه های دریافتی به حساب خزانه بوده اند و مسئولیت اجرای این موضوع نیز بر عهده بیمه مرکزی بوده است.

بررسی های دیوان محاسبات حاکی از آن است که تا پایان سال ۱۳۹۷، شرکت های بیمه مبلغ ۶۱۴ میلیارد تومان کسری واریزی از این بابت داشته اند، اما با پیگیری های این دیوان تا کنون ۵۱٫۳ درصد این مبلغ وصول و به حساب خزانه واریز شده است.

بند دوم همین بخش اما به بدهی شرکت های بیمه به بیمه مرکزی پرداخته است. در این گزارش آمده است که بررسی احکام مواد ۷۱ و ۷۳ قانون تاسیس بیمه مرکزی نشان می دهد مطالبات بیمه مرکزی از شرکت های بیمه بابت سهم اتکایی خود تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از سه هزار و ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که به حساب بیمه مرکزی واریز نشده است.

متن کامل گزارش دیوان محاسبات را اینجا بخوانید.

* کد خبر: 12565

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *