چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » تاملی در نرخ حق بیمه شخص ثالث سال ۱۳۹۹

تاملی در نرخ حق بیمه شخص ثالث سال ۱۳۹۹

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

بر اساس اعلام بیمه مرکزی، «شورای عالی بیمه نرخ حق‌بیمه پایه بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۹ برای کلیه وسایل نقلیه را ۳ درصد بیش از نرخ‌های مورد عمل سال ۱۳۹۸ تعیین کرد.»

آن طور که در خبر منتشر شده از سوی قوه قضاییه دیده می شود، نرخ دیه برای سال ۱۳۹۹ مبلغ سه میلیارد و سیصد میلیون ریال تعیین شده که نسبت به عدد در نظر گرفته شده در سال گذشته یعنی دو میلیارد و هفتصد میلیون ریال، حدود ۲۲٫۲ درصد افزایش در آن اعمال شده است.

در واقع می توان انتظار داشت از مجموع ۳ درصد افزایش اعمال شده توسط شورای عالی بیمه و ۲۲٫۲ درصد افزایش اعمال شده در نرخ دیه، افزایشی ۲۵٫۲ درصدی در نرخ حق بیمه پایه را شاهد باشیم.

مقایسه نرخ حق بیمه پایه اعلام شده توسط بیمه مرکزی اما از افزایش بیشتری حکایت دارد. آن طور که در جداول ابلاغی دیده می شود، به عنوان مثال نرخ حق بیمه پایه برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر در سال گذشته ۱۱٫۲۳۶٫۰۰۰ ریال بوده که این رقم در سال جاری به ۱۴٫۱۴۲٫۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

مقایسه این دو عدد، افزایش ۲۵٫۸ درصدی حق بیمه را نشان می دهد که با افزایش ۲۵٫۲ درصدی مورد انتظار، فاصله محسوسی دارد.

اما مقایسه میزان افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث با نرخ تورم سال گذشته نشان می دهد که صنعت بیمه تلاش کرده است تا با عموم مردم در حوزه اقتصادی همراهی داشته باشد.

آن طور که مرکز آمار ایران اعلام کرده، نرخ تورم سال گذشته ۳۴٫۸ درصد برآورد شده است، در حالی که افزایش ۲۵٫۸ درصدی نرخ حق بیمه شخص ثالث که ۹ درصد کمتر از نرخ تورم است، می تواند کمک قابل توجهی به بیمه گزاران تلقی شود.

نکته دیگر آن که شورای عالی کار در جلسه اخیر خود حداقل دستمزد کارگری در سال جدید را یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان تعیین کرد. این عدد نزدیکی قابل توجهی با نرخ حق بیمه پایه شخص ثالث در رده خودروهای پر تکرار مانند پراید و پژو ۴۰۵ دارد. به عبارت دیگر، یک کارگر در سال جاری باید دست کم درآمد یک ماه خود را تنها برای پرداخت حق بیمه شخص ثالث خودروی شخصی اش هزینه کند.

 

* کد خبر: 12545

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *