دوشنبه , ۱۳ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی با «استعلام» منعقد شده است!

قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی با «استعلام» منعقد شده است!

وزارت آموزش و پرورش سندی را در اختیار خبرنگار ما قرار داده که نشان می دهد قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی را تنها با «استعلام» به شرکت بیمه معلم واگذار کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بیمه حوادث دانش آموزی یک قرارداد پرمنفعت برای شرکت بیمه معلم است که چند سالی است به طور پیاپی تمدید می شود. بر اساس این قرارداد، همه دانش آموزان در کلیه مقاطع و در طول سال تحصیلی به صورت شبانه روزی، در داخل یا خارج از مدرسه تحت پوشش بیمه حوادث و درمان مازاد قرار گرفته اند. همچنین تمامی اردوهای درون و یا برون مدرسه ای و اردوهای راهیان نور تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارند.

آن گونه که عباس معینی معاون فنی اشخاص و مسئولیت شرکت بیمه معلم اعلام کرده، این شرکت از محل همین قرارداد در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ بیش از ۸۲۵ میلیارد ریال حق بیمه دریافت کرده، در حالی که تنها ۶۲۸ میلیارد ریال خسارت پرداخته است.

به عبارت دیگر شرکت بیمه معلم در سال تحصیلی پیشین از محل قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی حدود ۱۹۷ میلیارد ریال سود حاصل کرده است. اما سوال این است که این قرارداد چگونه به شرکت بیمه معلم واگذار می شود؟ آیا شرکت دیگری نیز امکان این را دارد که چنین قراردادی را منعقد کند؟

در حالی که ممکن است تصور شود وزارت آموزش و پرورش این قرارداد را بر اساس یک مناقصه به طرف برنده واگذار کرده است، اطلاعاتی که خود این وزارت خانه در اختیار خبرنگار ما قرار داده نشان می دهد که این طور نیست!

در بند یک نامه «گودرز کریمی فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی» این وزارتخانه خطاب به رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آمده است: پس از استعلام نرخ و شرایط از شرکت های بیمه گر با توانگری بالا و احصای پاسخ و اعلام نرخ با شرکت بیمه گری که کمترین نرخ حق بیمه را در قبال تعهدات خواسته شده در استعلام فراهم آورد، انتخاب و قرارداد مربوطه منعقد می شود.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش نیز در نامه جداگانه ای بار دیگر تاکید کرده که این قرارداد با بیمه معلم با رعایت استعلام به بیمه معلم واگذار شده است.

واضح است که تنها استعلام نمی تواند تامین کننده شرایط یک قرارداد باشد و اغلب نهادها برای چنین قراردادهای بزرگی، مناقصه برگزار می کنند. نمونه این موضوع را می توان در قرارداد خرید خدمات بیمه درمان تکمیلی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید مشاهده کرد.

اما نکته مهمتر این است که وزارت آموزش و پرورش تاکید کرده استعلام از میان شرکت های بیمه گر با توانگری بالا انجام شده است.

آن طور که اطلاعات منتشر شده توسط بیمه مرکزی نشان می دهد، در سال ۱۳۹۸ با وجود افزایش ارزش دارایی های شرکت های بیمه که باعث شده اغلب آنها به سطح توانگری یک ارتقا پیدا کنند، تنها چند شرکت در سطح توانگری دو باقی مانده اند و اتفاقا یکی از آن شرکت ها، شرکت بیمه معلم است!

این اما همه ماجرا نیست. بررسی سوابق سطح توانگری مالی این شرکت نشان می دهد بیمه معلم از سال ۱۳۹۴ در سطح توانگری دو باقی مانده و برای پنجمین سال پیاپی است که این سطح توانگری را برای خود حفظ کرده است.

جای این سوال از وزارت آموزش و پرورش خالی است که با وجود شرکت های دارای سطح توانگری یک، چگونه این قرارداد تنها با استعلام به یک شرکت با سطح توانگری دو، آن هم طی سال های پیاپی واگذار شده  است؟

همچنین در نامه مورد اشاره آمده است که وزارت آموزش و پرورش «ارائه کمترین نرخ حق بیمه» را یکی از ملاک های انتخاب شرکت بیمه گر قرار داده است؛ این در حالی است که «کمترین نرخ حق بیمه» همیشه «بهترین نرخ» نیست و الزاما هم به «بهترین کیفیت خدمات» منتهی نمی شود.

نامه علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش

* کد خبر: 12527

این را نیز بررسی کنید

خاندوزی «درهای چرخان» صنعت بیمه را متوقف می کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی، سیاست های تازه ای را در حوزه صنعت بیمه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *