پنج شنبه , ۱۶ تیر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » متن نامه الزام شرکت های بیمه برای پیوستن به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

متن نامه الزام شرکت های بیمه برای پیوستن به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

بیمه مرکزی از مدیران عامل شرکت های بیمه خواست که برای پیوستن به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پس از انتقادهای متعدد از نپیوستن شرکت های بیمه به این سامانه و ابهام درباره چرایی این روند، گویا با تلاش بیمه مرکزی، این امر محقق شده است.

چند روز پیش خبری با عنوان «اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از سوی شرکت های بیمه‌ای با اقبال مواجه شد» بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سامانه منتشر شد. اکنون نامه ای به دست خبرنگار ما رسیده که از عملیاتی شدن روند پیوستن شرکت های بیمه به این سامانه حکایت دارد.

متن نامه صادر از سوی بیمه مرکزی خطاب به مدیران عامل شرکت های بیمه به این شرح است:

«همانگونه که مستحضرید به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزاد به اطلاعات، سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات راه اندازی شده است.

این سامانه بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در کار نهادها و امکان نظارت شهروندان و رسانه ها ایجاد شده و از طریق آن هر فرد ایرانی می تواند به همه اطلاعات طبقه بندی نشده دسترسی داشته باشد.

بیمه مرکزی از سال ۱۳۹۶ به عضویت این سامانه درآمده و از این طریق پاسخگوی ابهامات و سوالات مطرح شده است. در همین راستا هماهنگی های لازم برای حضور نماینده سامانه مذکور در جلسه روز دوشنبه مورخ ۱۴ بهمن ماه سال جاری شورای هماهنگی مدیران روابط عمومی صنعت بیمه برای تشریح و تبیین کارکردهای سامانه صورت گرفت و بر لزوم پاسخگویی تمامی نهادها و موسسات تاکید شد.

نظر به این که عضویت سازمان ها و نهادها مستلزم مکاتبه بالاترین مقام سازمان با کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است، خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم مبنی بر مکاتبه جنابعالی با جناب آقای دکتر حسین انتظامی دبیر محترم کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به منظور معرفی نماینده شرکت به کمیسیون برای ارائه نام کاربری و رمز عبور صورت پذیرد.

گفتنی است از طریق این سامانه، کاربران درخواست خود را از طریق یک فرم که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده، تکمیل و ارسال می کنند. دستگاه ها ۱۰ روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را ارائه دهند.»

تا کنون از صنعت بیمه تنها بیمه مرکزی، بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه دانا و صندوق تامین خسارت های بدنی در این سامانه عضویت داشتند. این در حالی است که کوچکترین نهادهای اجرایی در دورافتاده ترین نقاط کشور پیش از این به عضویت سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درآمده بودند.

گزارش هایی در این باره را می توانید اینجا،اینجا، اینجا، اینجا بخوانید.

* کد خبر: 12347

این را نیز بررسی کنید

گام بلند بانک رفاه کارگران برای ایجاد نارضایتی در مشتریان!

در روزهایی که سازمان تامین اجتماعی، مشغول به روز رسانی سامانه قدیمی samt و اجبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *