چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » پاسخ های تازه رئیس کل بیمه مرکزی به سوالاتی درباره حقوق های نجومی

پاسخ های تازه رئیس کل بیمه مرکزی به سوالاتی درباره حقوق های نجومی

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

نشست خبری امروز رئیس کل بیمه مرکزی کاملا تحت تاثیر موضوع افشای فیش حقوقی مدیرعامل معزول شرکت بیمه ملت و قضایای مرتبط با آن بود.

موضوع از اینجا شروع شد که شرکت بیمه معلم در صورتهای مالی افشا کرد که مدیرعامل این شرکت در سال گذشته بیش از ۲۸۱ میلیون تومان بابت حقوق و مزایا دریافت کرده است. جدول منتشر شده، میزان حقوق و مزایای دریافتی همه اعضای هیات مدیره این شرکت را نیز نشان می داد. این جدول در پایگاه خبری خرد و کلان منتشر شد و بازتاب فراوانی هم داشت.

سوالی که در پی این افشا مطرح شد، آن بود که چرا سایر شرکت های بیمه ای چنین روندی را در پیش نمی گیرند؟ این طور شد که موضوع را از سازمان بورس پیگیری کردیم. این سازمان به طور رسمی اعلام کرد که شرکت ها باید حقوق و مزایای مدیران اصلی را به نحو مناسب در پایگاه اینترنتی شرکت و در یک یادداشت جداگانه در گزارش تفسیری مدیریت افشا کنند.

از این ماجرا کمی گذشته بود که یک سایت خبری، فیش حقوقی مدیرعامل سابق شرکت بیمه ملت را منتشر کرد. این اقدام به عزل علی صلاحی نژاد منجر شد و بار دیگر موضوع حقوق و مزایای دریافتی مدیران بیمه ای را داغ کرد.

امروز در نشست خبری غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی، خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان موضوع را بار دیگر و از ابعاد تازه ای با رئیس کل مطرح کرد و پاسخ های قابل توجهی نیز دریافت کرد. متن پرسش ها و پاسخ های دریافتی به این شرح است:

 

در کشوری که به دلیل فشارهای اقتصادی بیش از ۷۵ میلیون نفر آن یارانه عمومی و بیش از ۶۰ میلیون نفر آن یارانه دوم را دریافت می کنند، کسی پیدا شده که برای اداره کردن یک شرکت بیمه ماهیانه ۴۶ میلیون تومان حقوق و مزایای دریافت کرده است. اگر این میزان حقوق دریافتی قانونی است و حق مدیران عامل است، چرا با وجود صراحت قانونی درباره الزام افشای حقوق و مزایای مدیران شرکت های بورسی، این کار توسط شرکت های بیمه انجام نمی شود؟

بخش نخست سوال شما به این مربوط است که آیا این میزان حقوق قانونی است یا خیر. ما دو نوع شرکت بیمه ای دولتی و خصوصی داریم. مدیران شرکت های بیمه ای دولتی، طبق قانون دولت حقوق و مزایا می گیرند. یک ریال بیش از آن هم نمی توانند بگیرند. در شرکت های بیمه خصوصی اما قوانین دولت حاکم نیست و رابطه بین سهامدار و مدیر تعیین کننده میزان حقوق و مزایا و پاداش است. در همه کشورها همین طور است.

بین سهامدار و مدیر توافقی صورت گرفته که چقدر حقوق پرداخت شود. سهامدار هم معمولا این مبالغ را از محل سود خودش می پردازد. ما به عنوان مقام ناظر نمی توانیم بین سهامدار و شرکت دخالت کنیم و بگوییم مدیر چقدر بگیرد یا چقدر نگیرد. نه قانون و نه منطق اجازه این کار را به بیمه مرکزی نمی دهد. بررسی کارشناسی بیمه مرکزی هم همین موضوع را تایید می کند.

بخش دیگر سوال مربوط به این است که چرا میزان حقوق و مزایای مدیران افشا نمی شود؟ من با سازمان بورس در این باره صحبت کردم. نتیجه این شد که قوانین حاکمیت شرکتی و الزامات سازمان بورس، افشای میزان حقوق و مزایای دریافتی شرکت ها را اختیاری اعلام کرده و اجباری در کار نیست. دستوری هم در این زمینه وجود ندارد. قوانین حاکمیت شرکتی هم توسط بیمه مرکزی و هم توسط سازمان بورس به همه شرکت های بیمه ای ابلاغ شده، بنابراین هیچ اجباری نیست که حقوق ها افشا شود.

از سوی دیگر نظر شخصی من این است که افشای فیش حقوقی کار خوبی نیست. اگر کاری قانونی است و مصوبه هیات مدیره دارد، هیچ کس نمی تواند با آن برخورد کند.

اگر میزان دریافتی مدیرعامل پیشین بیمه ملت قانونی بود که وزیر او را عزل نمی کرد؟

اتفاقا من شخصا از وزیر موضوع را پرسیدم. ایشان گفت که دلیل عزل مدیرعامل بیمه ملت، این نبود.

 

دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس را می توان از اینجا دانلود کرد. ماده ۴۲ این دستورالعمل تاکید دارد یکی از مواردی که شرکت ها «باید» افشا کنند، حقوق و مزایای دریافتی است.

* کد خبر: 12340

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *