چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » وزارت ارشاد به ابهامات «حراج تهران» پاسخ داد

وزارت ارشاد به ابهامات «حراج تهران» پاسخ داد

«حراج تهران» یکی از پرحاشیه ترین رویدادهایی است که طی سال های اخیر برگزار می شود. «پولشویی» و «قیمت گذاری بدون ضابطه» تنها بخشی از اتهاماتی است که به این رویداد نسبت داده اند. این اتهامات زمانی داغ تر شد که «مهران مدیری» خود به عنوان یک هنرمند در سریال «هیولا» به طور مستقیم به همین موضوع اشاره کرد. آنجا که یک اثر دون پایه حتی پس از ریختن یک فنجان قهوه بر روی آن، توسط یک دلال آثار هنری قیمتی باورنکردنی خورد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، میان عموم مردم کمتر کسی است که از رویداد «حراج تهران» سر در بیاورد. همه می پرسند در شرایطی که کشور در تحریم اقتصادی است و ۶۰ میلیون نفر از ۸۳ میلیون نفر جمعیت کشور واجد شرایط دریافت کمک معیشتی دولت هستند، چطور ممکن است عده ای برای خرید آثاری نه چندان جذاب، میلیاردها تومان پول خرج کنند. دوازدهمین دوره از حراج تهران در دی ماه ۱۳۹۸ با مجموع فروش ۳۱ میلیارد و ۷۱۷ میلیون تومان به پایان رسید.

یکی از مهمترین ابهامات موجود درباره حراج تهران این است که چرا اسامی خریداران آثار به صورت عمومی اعلام نمی شود؟ آیا حق مردم و عموم مخاطبان نیست که بدانند کدام «هنردوستان» و «عاشقان فرهنگ» در کشور هستند که حاضرند میلیاردها تومان پول را بابت خرید چند تابلوی نقاشی یا مجسمه هزینه کنند؟!

خبرنگار ما این موضوع را از «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» و از طریق سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پرسیده است که «چرا اسامی خریداران آثار موجود در حراج تهران منتشر نمی شود؟»

پاسخ معاونت هنری وزارت ارشاد البته فراتر از انتظار است و نشان می دهد آنها هم پیش از این خود را برای پاسخ به چنین سوالاتی آماده کرده اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال، نوشته است:

«شهروند گرامی با سلام

درخواست شما برای معاونت هنری ارسال شد. آنچه می خوانید پاسخ این معاونت به درخواست شما است.

حراج تهران رویدادی است که از سوی بخش خصوصی برگزار می شود و مجوز آن را اداره کل هنرهای تجسمی صادر می کند، اما این اداره کل در قیمت گذاری آثار ارئه شده در حراج نقشی ندارد و قانونی هم برای این موضوع که دولت به قیمت گذاری آثار ورود کند وجود ندارد.

حراج تهران بر اساس شرایط حراج هایی که درباره آثار هنری در دنیا نیز وجود دارد برگزار می شود و قواعد حراج را دارد؛ قیمت آثار قبل از حراج اعلام می شود و بعد از برگزاری حراج نیز آثار فروخته شده و قیمت های آنها منتشر می شود.

در هیچ حراجی، اعلام اسامی خریداران آثار مرسوم نیست، اما آثار و قیمت ها اعلام می شود که در حراج تهران نیز چنین است.»

حراج تهران

* کد خبر: 12238

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *