جمعه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » «FATF» با صنعت بیمه چه می کند؟! بختیاری و بنویدی پاسخ دادند

«FATF» با صنعت بیمه چه می کند؟! بختیاری و بنویدی پاسخ دادند

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

گروه ویژه اقدام مالی در پول‌شویی موسوم به FATF، یک سازمان بین دولتی است که با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی ایجاد شده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، این گروه اقدام مالی کشورها را به سه دسته تقسیم کرده‌است. یک دسته کشورهایی هستند که کاملاً بر توصیه‌های این گروه منطبق بوده و آنها را اجرا کرده‌اند. این گروه بیشتر کشورهای توسعه یافته هستند.

گروه دوم کشورهایی هستند که در حال پیشرفت و تطبیق با استانداردهای مشخص شده هستند. دسته آخر کشورهایی هستند که با این گروه همکاری نداشته و لذا کشورهای دارای خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند.

مدتی است موضوع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF مورد چالش قرار گرفته و اکنون مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی بررسی آن است.

صنعت بیمه به عنوان یکی از مهمترین پایه های اقتصاد کشور، در جریان تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه کشورمان با مشکلاتی مواجه شد. برجام البته توانست گشایش هایی در این حوزه ایجاد کند و حتی «بیمه» یکی از محورهای اساسی مذاکرات برجامی بود.

اکنون که تحریم های اقتصادی علیه کشورمان بازگشته و موضوع FATF نیز به یک مبحث اساسی تبدیل شده است، باید پرسید پیوستن یا نپیوستن به این گروه ویژه، چه تبعاتی برای صنعت بیمه کشور دارد؟

 

عدم پذیرش FATF بیمه گران را دچار مشکل می کند

مدیرعامل شرکت بیمه رازی با تاکید بر این که پیوستن به FATF موجب شفافیت تراکنش های مالی داخلی و خارجی می شود، گفت: طبیعی است که نپیوستن به این سازمان می تواند محدودیت هایی را علیه کشورمان ایجاد کند.

سیدمجید بختیاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که کشور ما در حوزه اقتصادی باید هر چه بیشتر به سوی شفافیت حرکت کند، اظهار کرد: شفافیت اقتصادی، ما را در حوزه بین الملل بیش از پیش معتبر خواهد کرد.

رییس کمیسیون مالی سندیکای بیمه‌گران ایران با اشاره به این که صنعت بیمه یک صنعت جهانی است و به توسعه روابط در حوزه های بین الملل به شدت نیازمند است، ادامه داد: این صنعت نه تنها در حوزه پرداخت خسارت بلکه در حوزه اتکایی نیز به روابط خارجی وابسته است.

مدیرعامل شرکت بیمه رازی عدم پذیرش کنوانسیون های مالی جهانی از جمله FATF را برای کشور مشکل ساز ارزیابی و خاطرنشان کرد: کاملا روشن است که کشور در شرایط تحریم، با مشکلات متعددی در حوزه مراودات مالی رو به روست و نباید مشکل تازه ای در این حوزه ایجاد کرد.

بختیاری با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران باید به دنبال راهکارهای تعاملی با نظام جهانی به ویژه در حوزه اقتصادی باشد، ادامه داد: صنعت بیمه جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور و جهان دارد و پیوستن به FATF می تواند روابط بیمه گران ایرانی با جهان را توسعه دهد.

رییس کمیسیون مالی سندیکای بیمه‌گران ایران با بیان این که موضوع مبارزه با پولشویی هم در ایران و هم در سایر کشورهای جهان اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، گفت: حتی وقتی شرکت های بیمه به افزایش سرمایه اقدام می کنند، بیمه مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی منابع تامین سرمایه شرکت را به طور کامل کنترل کرده و آن را از جهات مختلف بررسی می کنند، بنابراین طبیعی است که این روند در حوزه های جهانی نیز طی شود.

 

تاثیرى بر صنعت بیمه نخواهد داشت

یک عضو کمیسیون مالی سندیکای بیمه‌گران ایران اما معتقد است پیوستن یا نپیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF در شرایط کنونی بر صنعت بیمه بی تاثیر است.

مجید بنویدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان گفت: با عنایت به قطع شدن روابط بین اللملى صنعت بیمه در مراودات اتکایى طی دو سال گذشته و نبود قرارداد با بیمه گران خارجى، پیوستن یا نپیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF در حال حاضر تاثیرى بر صنعت بیمه نخواهد داشت.

مدیرعامل سابق شرکت بیمه میهن با بیان این که شاید تبادلات تجاری و شرایط اقتصادى متاثر از این پیمان با تاخیر بر بخش کوچکى از بازار بیمه تاثیر گذار باشد، اظهار کرد: با توجه به رشد سرمایه بیمه نامه ها به واسطه تورم و افزایش دیات، این موضوع بر صنعت بیمه بى اثر خواهد بود.

fatf

* کد خبر: 12230

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *